Чекрк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чекрк

Чекрк — механички уред кој се користи за сменување на насоката на силата или за подигање или повлекување на голем товар со користење на мала сила.[1]

Се состои од едно или повеќе тркала кои можат да се вртат околу своите оски. Омотот на тркалото може да биде рамен, назабен или вдлабен и преку него се провлекува јаже, ремен, ланец и сл.[2][3] Овој уред се користи од далечно време, особено во морнарицата. Во зависност од намената, постојат различни изработки на чекрек (со променлив број и распоред на тркала), и можат да бидат направи од различни материјали (дрво, метал, пластика и др).

Литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Usher, Abbott Payson (1988). A History of Mechanical Inventions. USA: Courier Dover Publications. стр. 98. ISBN 0-486-25593-X. https://books.google.com/books?id=xuDDqqa8FlwC&pg=PA196#v=snippet&q=wedge%20and%20screw&f=false. 
  2. Uicker, John; Pennock, Gordon; Shigley, Joseph (2010). Theory of Machines and Mechanisms (4th издание). Oxford University Press, USA. ISBN 978-0-19-537123-9. 
  3. Paul, Burton (1979). Kinematics and dynamics of planar machinery (illustrated издание). Prentice-Hall. ISBN 978-0-13-516062-6. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]