Реморкер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Реморкерот Џастин Мекалистер во њујоршко пристаниште

Реморкер (француски: remorqueur) — брод кој се користи за маневрирање, првенствено со повлекување или туркање на други половини во пристаништа, на отворено море, реки или канали. Реморкер се користи исто така за влечење на оштетени бродови и слични пловни објекти.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „реморкер“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „реморкер“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик