Вуду

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вуду церемонија на Хаитију

Вуду, исто така познат како Водун во Бенин и Водоу во Хаити е име кое се применува за сродни религии и култови кои свој корен имаат во анимистичко-спиритистичка традиција во Западна Африка.

Корените на вуду може да се најде помеѓу Фон-Eве народот на Западна Африка, во земјата која денес се вика Бенин, а некогаш била позната како Кралство Дахомеј, каде Водун претставува национална религија со повеќе од 7 милион следбеници. Името доаѓа од зборот водун кој во јазикот на народот Фон-Eве означува духови. Покрај Фон и дахомејските традиции кои останале во Африка, се развиле сродни вуду традиции во Новиот свет, како резултат на транслантската трговија со робје.

Освен бенинскиот, Водун и сродните култови можат да се пронајдат во Того, Гана, Доминиканска Република, Порторико, Куба, Бразил, Хаити и на Зелено'ртски Острови. На американскиот континент дошло до спојување на вуду традицијата со католицизмот. На Куба, Фон-традициите ги нарекуваат La Regla Arara, додека во Бразил меѓу бившите робови овие традиции еволуцирале во Jeje Vodun.

Вуду како мотив во популарната култура[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]