Мартини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартини со своите основни состојки

Мартини (англиски: Martini) — коктел што се прави од џин и вермут.[1] Понекогаш, вотка е замена за џин, иако тоа правилно се вика вотка-мартини или воткатини. Се пие скоро секогаш со маслинка или, почесто со парче лимон.[2] Тоа често е опишано како „Крисп мартини“.

Во текот на 1922 година, мартинито станало едно од најпознатите мешани алкохолни пијалaци. Х.Л. Менкен еднаш мартинито го нарекол „единствен американски изум кој е совршен како сонет“,[3] а Елвин Б. Вајт го нарекол „еликсир за мир“.[4]

Мартинито е едно од шесте основни пијалаци кои се наведени во Дејвид А. Ембаријевиот „Уметност на мешање пијалаци“.

Исто така познати се и зборовите на Џејмс Бонд:

Мартини. Клацкано, не мешано.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „мартини“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. McElhone, Harry (1922). Harry's ABC of Mixing Cocktails. Dean & Son Ltd. стр. 55.
  3. Edmunds, Lowell (1981). Martini, Straight Up: The Classic American Cocktail. Johns Hopkins University Press. ISBN 0-8018-5971-9.
  4. Conrad, Barnaby, III (1995). The Martini: An Illustrated History of an American Classic. Chronicle Books. стр. 10–11. ISBN 0-8118-0717-7.