Елвин Б. Вајт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елвин Брукс Вајт (англиски: Elwyn Brooks White, 1899 - 1985) - американски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Вајт бил долгогодишен соработник на списанието „Њујоркер“ во кое ги објавувал своите хумористични прилози. Во 1952 година го објавил романот за деца „Пајажината на Шарлота“ со кое стекнал светска слава, а други негови познати дела се: „Стјуарт Литл“ до 1945 и „Трубата на лебедот“ до 1970 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Елвин Б. Вајт, Пајажината на Климентина. Скопје: Просветно дело, 2004.