Прејди на содржината

Алгернон Чарлс Свинберн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свинберн на 52 години Роден на 5 април 1837 година Лондон, Англија Починал на 10 април 1909 година (72 години) Лондон, Англија Занимање Поет, драматург, романописец и критичар Образование Етон колеџ Алма матер Балиол колеџ, Оксфорд Период Викторијанска ера Литературно движење Декадентно движење, предрафаелит Значајно дело Песни и балади Потпис

Алгернон Чарлс Свинберн (5 април 1837 - 10 април 1909 година) бил англиски поет, драматург, романописец и критичар. Напишал неколку романи и збирки поезија како што се песни и балади и придонел за познатото Единаесетто издание на Енциклопедија Британика.

Свинберн пишувал за многу табу теми, како што се лезбејството, канибализмот, садо-мазохизмот и антитеизмот .Неговите песни имаат многу заеднички мотиви, како што се океанот, времето и смртта. Во неговите песни се претставени неколку историски луѓе, како што се Сафо („Сафици“), Анакторија („Анакторија“) и Катул („На Катул“).[1]

Биографија

[уреди | уреди извор]
Алџернон Чарлс Свинберн, 1862 година, од Данте Габриел Росети .

Свинберн е роден на улицата Честер бр. 7, Гросвенор Плејс, Лондон,на 5 април 1837 година. Тој бил најстариот од шесте деца родени на капетанот (подоцна адмирал) Чарлс Хенри Свинберн (1797-1877) и Лејди Џејн Хенриета, ќерка на третиот Ерл од Ешбурнам, богато семејство од Нортамберленд. Тој пораснал во Ист Дене во Бончерч на островот Вајт.[2] Свинбернс имал и дом во Лондон во Вајтхол Гарденс, Вестминстер.[3]

Како дете, Свинберн бил „нервозен“ и „изнемоштен“, но „исто така бил отпуштен од нервозна енергија и бестрашност до степен да биде непромислен“.[4]

Свинберн присуствувал на колеџот Етон (1849–53), каде што започнал да пишува поезија. На Етон ги освоил првите награди на француски и италијански јазик.[4] Тој го посетувал колеџот Балиол, Оксфорд (1856–60) со кратка пауза кога беше рустициран [5] од универзитетот во 1859 година затоа што јавно го поддржал обидот за атентат врз Наполеон III од страна на Феличе Орсини .[6] Се вратил во мај 1860 година, иако никогаш не добил диплома.

Свинберн летувал во Кафитон Хол во Нортамберленд, куќата на неговиот дедо, Сер Џон Свинберн, 6-ти баронет (1762–1860), кој имал позната библиотека и бил претседател на книжевното и филозофското друштво во Њукасл на Тајн .Свинберн сметал дека Нортамберленд е негова родна област, емоција која се рефлектира во песни како што се интензивно патриотските „Нортамберленд“, „ Грејс Дарлинг “ и други. Уживал да го јава своето коњче преку морските површини, тој бил смел коњаник, „преку медени лиги на северната граница“, како што тој ја нарече шкотската граница во неговите сеќавања.[7]

Свинберн карикатура на Карло Пелегрини In Vanity Fair во 1874 година

Во периодот 1857-1860 год, Свинберн станал член на интелектуалниот круг на Лејди Тревелјан во Волингтон Хол .

По смртта на неговиот дедо во 1860 година, тој останал кај Вилијам Бел Скот во Њукасл. Во 1861 година, Свинберн го посетил Ментон на француската ривиера, престојувајќи во вилата Лауренти за да се опорави од прекумерната употреба на алкохол.[8] Од Ментон, Свинберн отпатувал за Италија, каде што патувал многу.[8] Во декември 1862 година, Свинберн го придружуваше Скот и неговите гости, веројатно меѓу кои и Данте Габриел Росети, на патување во Тајнмаут . Скот во своите мемоари пишувал дека, додека оделе покрај морето, Свинберн ги прогласил сè уште необјавените „ Химна на Прозерпина “ и „Лаус Венерис“ во неговата бујна интонација, додека брановите „трчале по целата должина на долгиот песок кон Cullercoats и звучеле како далечни акламации“.[9]

NPG P416. Алџернон Чарлс Свинберн со девет негови врсници во Оксфорд, ок. 1850-ти (Џејмс Брајс, 1. виконт Брајс, Алберт Вен Диси, Томас Хил Грин, Сер Томас Ерскин Холанд, Џон Ворнефорд Хул, Џорџ Ранкин Лук, Енеас Џејмс Џорџ Мекеј, Џон Никол, Џозеф Френк Пејн, Алџернон Чарлс Свинберн)

Во Оксфорд,Свинберн се сретнал со неколку предрафаелити, вклучувајќи го и Данте Габриел Росети.Тој, исто така, се сретна со Вилијам Морис .По напуштањето на колеџот, тој живеел во Лондон и започнал активна писателска кариера, каде што Росети бил воодушевен од неговиот „мал пријател Нортумбриец“, веројатно референца за малата висина на Свинберн - тој имал само пет метри и четири.[10]

Swinburne's gravestone
Гробот на Свинберн во црквата Свети Бонифациј, Бончрч, Островот Вајт, сликан во 2013 година

Свинберн бил алкохоличар и алголагничар и бил многу возбудлив. Сакал да го камшикуваат .[11] Неговото здравје настрадало, а во 1879 година на 42-годишна возраст, тој бил згрижен од неговиот пријател, Теодор Вотс-Дантон, кој се грижел за него до крајот на неговиот живот во The Pines, 11 Putney Hill, Putney .[12] Вотс-Дантон го одвел во изгубениот град Данвич, на брегот на Сафолк, во неколку наврати во 1870-тите.[13]

Во грижата на Вотс-Дантон,Свинберн ја изгубил својата младешка бунтовност и се развил во фигура на социјална респектабилност.[1] За Вотс-Дантон било кажано дека го спасил човекот но го убил поетот. Свинберн починал во Пајнс [14] на 10 април 1909 година, на 72-годишна возраст и бил погребан во црквата Свети Бонифациј, Бончрч на островот Вајт .[15]

Свинберн се смета за поет на декадентната школа,[16] иако можеби се исповедал дека има повеќе пороци отколку што всушност се препуштал за да го рекламира своето отстапување - тој раширил гласина дека имал секс, а потоа изел мајмун;[11] Оскар Вајлд изјавил дека Свинберн бил „фалбаџија во однос на пороците, кој направил сè што можел за да ги убеди своите сограѓани во својата хомосексуалност и бестијалност без да биде ни трошка хомосексуалец или бестијал“.[17] Вообичаените озборувања од тоа време објавија дека тој имал длабока љубов со истражувачот Сер Ричард Френсис Бартон и покрај фактот дека Свинберн ги мразел патувањата.[18]

Многу критичари сметаат дека неговото владеење на вокабуларот, римата и метарот е импресивно,[19] иако тој исто така е критикуван за неговиот раскошен стил и изборот на зборови кои одговараат само на шемата на рима наместо да придонесуваат за значењето на делото.[20] Тој бил виртуелна ѕвезда од третиот том од познатата историја на англиската прозодија на Џорџ Сентсбери, а А.Е Хаусман .поодмерен и донекаде непријателски критичар, имал големи пофалби за неговата способност за римување:

Слика од Вилијам Бел Скот

Работата на Свинберн некогаш била популарна меѓу додипломците на Оксфорд и Кембриџ, иако од 2022 година излегло од мода. Ова е барем донекаде контекстуално, бидејќи има тенденција да го отслика популарниот и академскиот консензус во врска со неговата работа, иако неговите песни и балади, Прва серија и неговата Аталанта во Калидон никогаш не била надвор од критичката корист. Особено Аталанта во Калидон беше пофалена како едно од неговите најдобри рани дела,напишано во 1865 година, пред страсните ексцеси на подоцнежните дела да му донесат гадна репутација за богохулење и разврат кај современите критичари.[21]

Т.С. Елиот ги прочитал есеите на Свинберн за драматурзите од Шекспир и Џонсон во „Современиците на Шекспир и добата на Шекспир“ и во книгите на Свинберн за Шекспир и Џонсон. Пишувајќи за Свинберн во „Светото дрво: есеи за поезијата и критиката “, Елиот напишал дека Свинберн го совладал својот материјал и „тој им е посигурен од Хазлит, Колриџ или Ламб : и неговата перцепција за релативните вредности е скоро секогаш точна“. Сепак, Елиот оценил дека Свинберн не го совладал до степен да може да се ослободи со него, што е сè.[22] Понатаму, Елиот не ја сакал прозата на Свинберн, за која тој напишал „бурниот крик на придавките, главоглавиот налет на недисциплинирани реченици, се показател за нетрпеливоста и можеби мрзеливоста на неуредениот ум“.[23]

Во Франција, Свинберн бил многу пофален од Стефан Маларме и бил поканет да придонесе за книга во чест на поетот Теофил Готје, Le tombeau de Théophile Gautier ( Викиизвор ): тој одговорил со шест песни на француски, англиски, латински и грчки.

Тој бил сметан од премиерот Вилијам Еварт Гледстон во 1892 година за улогата на поет лауреат . Тој им рекол на кралицата Викторија:

Се плашам дека е апсолутно невозможен. И јас морам да сум изненаден од термините во кои The Times (17-ти) ги опиша неговите рани бесови. Жално е : Отсекогаш сум бил длабоко импресиониран од неговата генијалност.[24][25]

Свинберн бил номиниран за Нобеловата награда за литература секоја година од 1903 до 1907 година и повторно во 1909 година.[26]

Х.П. Лавкрафт го сметал Свинберн „единствениот вистински поет во Англија или Америка по смртта на г-дин Едгар Алан По “.[27]

16 Шејн Вок, дом на Свинберн
Сина плоча на 16 Cheyne Walk
Боровите, Путни
Сина плоча во The Pines, Putney

Поетските дела на Свинберн вклучуваат: Аталанта во Калидон (1865), Песни и балади (1866), Песни пред изгрејсонце (1871),Поеми и балади Втора серија, (1878) Тристрам од Лионес (1882),Песни и балади Трета серија (1889), и романот Лезбија Брендон (објавен постхумно во 1952 година).

Песните и баладите предизвикале сензација кога првпат биле објавени, особено песните напишани во чест на Сафо од Лезбос, како што се „ Анакторија “ и „ Сафикс “Моксон и Ко кои ги префрлија своите права за објавување на Џон Камден Хотен.[28] Други песни во овој том, како што се „Лепрозни“, „Лаус Венерис“ и „Света Дороти“ предизвикуваат викторијанска фасцинација од средниот век и се експлицитно средновековни по стил, тон и конструкција. Исто така во овој том се прикажани „ Химна на Прозерпина “, „ Триумфот на времето “ и „ Долорес (Нотр Дам на Септември Douleurs) “.

Свинберн ја смислил поетската форма наречена roundel, варијација на француската форма Рондо, а некои биле вклучени во Век рундели посветени на Кристина Росети .Свинберн му напишал на Едвард Бурн-Џонс во 1883 година: „Добив мала нова книга со песни или песни, во една форма и секакви метри... штотуку излезе, а госпоѓицата Росети ја прифати посветата. Се надевам дека вие и Џорџи [неговата сопруга Џорџија, една од сестрите Мекдоналд ] ќе најдете нешто што ќе ви се допадне меѓу стотина песни од по девет реда, од кои дваесет и четири се за бебиња или мали деца“. Мислењата за овие песни варираат помеѓу оние на кои им се волшебни и брилијантни, до оние кои ги сметаат за само паметни и измислени. Еден од нив, A Baby's Death, беше снимен од англискиот композитор Сер Едвард Елгар како песната „Roundel: The small eyes that never know Light “. Англиската композиторка Мери Аугуста Вејкфилд, исто така, музицираше на делото на Свинберн „ Мај време во средината на зимата“.

Свинберн бил под влијание на делата на Вилијам Шекспир, Перси Бише Шели, Катулус, Вилијам Морис, Данте Габриел Росети, Роберт Браунинг, Алфред Лорд Тенисон и Виктор Иго .[29] Свинберн бил популарен во Англија за време на неговиот живот, но неговото влијание значително се намалило по неговата смрт.

По првите песни и балади, подоцнежната поезија на Свинберн сè повеќе била посветена на прославите на републиканизмот и револуционерните каузи, особено во томот Песни пред изгрејсонце .[1] „Песна за Италија“ била посветена на Мацини „Ода за прогласувањето на Француската Република“ е посветена на Виктор Иго и „Dirae“ е сонетска низа на витуперативни напади против оние за кои Свинберн верувал дека се непријатели на слободата. Ерехтеј е кулминација на републиканскиот стих на Свинберн.[1]

Тој не престана целосно да пишува љубовна поезија, вклучувајќи ја и неговата голема епска поема Тристрам од Лајонес, но нејзината содржина е многу помалку шокантна од онаа на неговата претходна љубовна поезија. Неговата версификација, а особено неговата техника на римување, остануваат во врвна форма до крај.[1]

Стихови драма

[уреди | уреди извор]
 • Кралицата Мајка (1860)
 • Розамонд (1860)
 • Шастелар (1865)
 • Ботвел (1874)
 • Мери Стјуарт (1881)
 • Марино Фалиеро (1885)
 • Локрин (1887)
 • Сестрите (1892)
 • Розамунд, кралица на Ломбардите (1899)
^† Although formally tragedies, Atalanta in Calydon and Erechtheus are traditionally included with "poetry".

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 • Трпение, или невестата на Банторн (1881), опера на Гилберт-и-Саливан што ги сатиризира Свинберн и неговата поезија
 • Цвеќиња за Алгернон, роман во кој истоимениот лик е именуван по Свинберн
 • Песни и балади
 • Декадентно движење
 • Тристрам од Лајонес

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 • Joshi, S. T. (1993). Lord Dunsany: a Bibliography / by S. T. Joshi and Darrell Schweitzer. Metuchen, N.J.: The Scarecrow Press, Inc. стр. 2.
 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Walsh, John (2012), An Introduction to Algernon Charles Swinburne, Bloomington: The Algernon Charles Swinburne Project, Посетено на 4 December 2015
 2. „Algernon Charles Swinburne“. www.poetryfoundation.org. Посетено на 2016-05-03.
 3. Cox, Montagu H and Norman, Philip. „No. 3 Whitehall Gardens Pages 204-207 Survey of London: Volume 13, St Margaret, Westminster, Part II: Whitehall I. Originally published by London County Council, London, 1930“. British History Online. Посетено на 7 August 2020.
 4. 4,0 4,1 „Algernon Charles Swinburne Facts, information, pictures | Encyclopedia.com articles about Algernon Charles Swinburne“. www.encyclopedia.com. Посетено на 2016-05-03.
 5. Swinburne, Algernon (1919), Gosse (уред.), The Letters of Algernon Charles Swinburne, 1–6, New York: John Lane Company, Посетено на 4 December 2015
 6. Everett, Glenn. „A. C. Swinburne: Biography“. Victorian Web. Посетено на 4 December 2015.
 7. Swinburne, Algernon (2013), Delphi Complete Works of Algernon Charles Swinburne (Illustrated), Delphi Classics, ISBN 9781909496699, Посетено на 4 December 2015
 8. 8,0 8,1 Ted Jones (15 December 2007). The French Riviera: A Literary Guide for Travellers. Tauris Parke Paperbacks. стр. 185–. ISBN 978-1-84511-455-8.
 9. Scott, William (1892), Autobiographical Notes of the Life of William Bell Scott, London: Forgotten Books, Посетено на 4 December 2015
 10. Edmund Gosse, The Life of Algernon Swinburne, 1917 (The Macmillan Company), p. 258, cited (w/ a Google-book link) at „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 12 May 2015. Посетено на 2012-11-26..
 11. 11,0 11,1 John O‘Connell (28 February 2008). „Sex and books: London's most erotic writers“. Time Out. Архивирано од изворникот на 10 April 2019. Посетено на 26 November 2015.
 12. Blue Plaques Listing for London, English Heritage, Accessed December 2009.
 13. W.G.Sebald, The Rings of Saturn, Harvill 1998 / Vintage 2002 pp. 161-66
 14. „Death index entry for Algernon Charles Swinburne“. FreeBMD. ONS. Посетено на 28 February 2021.
 15. Wilson, Scott. Resting Places: The Burial Sites of More Than 14,000 Famous Persons, 3d ed.: 2 (Kindle Locations 45952-45953). McFarland & Company, Inc., Publishers. Kindle Edition
 16. Alkalay-Gut, Karen (2000). "Aesthetic and Decadent Poetry", in The Cambridge Companion to Victorian Poetry, edited by Joseph Bristow. New York: Cambridge University Press. стр. 228. ISBN 978-0521646802.
 17. „A. C. Swinburne: Biography“. www.victorianweb.org.
 18. Rice, Edward (1991). Captain Sir Richard Francis Burton. HarperPerennial. стр. 457. ISBN 9780060973940.
 19. Kellett, Ernest Edward (1969). Reconsiderations: Literary Essays. New York: Books for Libraries Press. стр. 227. ISBN 978-0836913569.
 20. Thomas, Edward (1912). Algernon Charles Swinburne: A Critical Study. New York: M. Kennerley. стр. 94.
 21. Hyder, Clyde (1970). Algernon Swinburne: The Critical Heritage. ISBN 9780710066565. Посетено на 6 October 2014.
 22. Eliot T.S. Reflections on Vers Libre New Statesman 1917
 23. Eliot, T. S. (1998). The Sacred Wood and Major Early Essays. Mineola NY: Dover Publications. стр. 10. ISBN 978-0486299365.
 24. Philip Guedalla, ed. Queen And Mr. Gladstone (1933) p. 445.
 25. Paul Knaplund, "Swinburne and the Poet-Laureateship 1892." University of Toronto Quarterly 6.2 (1937): 236–241.
 26. „Algernon Charles Swinburne“. The Nomination Database for the Nobel Prize in Literature. Nobel Foundation. April 2020. Посетено на 14 March 2021.
 27. H.P. Lovecraft, Selected Letters: Volume 1. Sauk City: WI: Arkham House, 1965, p. 73
 28. Walter M. Kendrick, "The secret museum: pornography in modern culture", University of California Press, 1996, ISBN 0-520-20729-7, p.168
 29. Maxwell, Catherine (2012), „Algernon Charles Swinburne (1837–1909)“, The Cambridge Companion to the Pre-Raphaelites, Cambridge: Cambridge University Press, стр. 236–249, doi:10.1017/CCOL9780521895156.018, ISBN 9781139017183

Џоши, С.Т. (1993). Лорд Дансани: библиографија / од С. Т. Џоши и Дарел Швајцер. Metuchen, N.J.: The Scarecrow Press, Inc. стр. 2.

Волш, Џон (2012), Вовед во Алџернон Чарлс Свинберн, Блумингтон: Проектот Алџернон Чарлс Свинберн, преземен на 4 декември 2015 година „Алџернон Чарлс Свинберн“. www.poetryfoundation.org. Преземено на 3 мај 2016 година. Кокс, Монтагу Х и Норман, Филип. „Бр. 3 Вајтхол Гарденс страници 204-207 Истражување на Лондон: Том 13, Сент Маргарет, Вестминстер, Дел II: Вајтхол I. Првично објавено од Советот на округот Лондон, Лондон, 1930 година“. Британската историја онлајн. Преземено на 7 август 2020 година. „Алџернон Чарлс Свинберн Факти, информации, слики | Статии на Encyclopedia.com за Алџернон Чарлс Свинберн“. www.encyclopedia.com. Преземено на 3 мај 2016 година. Свинберн, Алџернон (1919), Госе, Едмунд; Wise, Thomas (eds.), The Letters of Algernon Charles Swinburne, кн. 1–6, Њујорк: John Lane Company, преземено на 4 декември 2015 година Еверет, Глен. "A. C. Swinburne: Биографија". Викторијанска мрежа. Преземено на 4 декември 2015 година. Swinburne, Algernon (2013), Delphi Complete Works of Algernon Charles Swinburne (Илустрирано), Delphi Classics, ISBN 9781909496699, преземено на 4 декември 2015 г. Тед Џонс (15 декември 2007 година). Француската ривиера: литературен водич за патници. Таурис Парк мека. стр. 185–. ISBN 978-1-84511-455-8. Скот, Вилијам (1892), Автобиографски белешки за животот на Вилијам Бел Скот, Лондон: Заборавени книги, преземено на 4 декември 2015 година Едмунд Госе, Животот на Алџернон Свинберн, 1917 година (Компанијата Мекмилан), стр. 258, цитиран (со врска со Google-книга) на „Архивирана копија“. Архивирано од оригиналот на 12 мај 2015 година. Преземено на 26 ноември 2012 година.. Џон О’Конел (28 февруари 2008 година). „Сексот и книгите: најеротските писатели во Лондон“. Тајм аут. Архивирано од оригиналот на 10 април 2019 година. Преземено на 26 ноември 2015 година. Список со сини плакети за Лондон, англиско наследство, пристапено во декември 2009 година. W.G.Sebald, The Rings of Saturn, Harvill 1998 / Vintage 2002 стр. 161-66 „Внесување на индексот на смртта за Алџернон Чарлс Свинберн“. FreeBMD. НАС. Преземено на 28 февруари 2021 година. Вилсон, Скот. Почивалишта: Погребни места на повеќе од 14.000 познати личности, 3d ed.: 2 (Киндл локации 45952-45953). McFarland & Company, Inc., Publishers. Kindle Edition Алкалај-Гут, Карен (2000). „Естетска и декадентна поезија“, во The Cambridge Companion to Victorian Poetry, уредена од Џозеф Бристоу. Њујорк: Cambridge University Press. стр. 228. ISBN 978-0521646802. "A. C. Swinburne: Биографија". www.victorianweb.org. Рајс, Едвард (1991). Капетан Сер Ричард Френсис Бартон. HarperPerennial. стр. 457. ISBN 9780060973940. Келет, Ернест Едвард (1969). Преиспитувања: Литературни есеи. New York: Books for Libraries Press. стр. 227. ISBN 978-0836913569. Томас, Едвард (1912). Алџернон Чарлс Свинберн: Критичка студија. Њујорк: М. Кенерли. стр. 94. A. E. Housman (1910). „Свинберн“. Преземено на 24 март 2014 година. Хајдер, Клајд (1970). Алџернон Свинберн: Критичкото наследство. ISBN 9780710066565. Преземено на 6 октомври 2014 година. Елиот Т.С. Рефлексии на Vers Libre New Stateman 1917 година Елиот, Т.С. (1998). Светото дрво и главните рани есеи. Минеола NY: Довер публикации. стр. 10. ISBN 978-0486299365. Филип Гедала, ед. Queen And Mr. Gladstone (1933) стр. 445. Пол Кнаплунд, „Свинберн и поет-лауреатството 1892 година“. Квартален извештај на Универзитетот во Торонто 6.2 (1937): 236–241. „Алџернон Чарлс Свинберн“. База на податоци за номинации за Нобеловата награда за литература. Нобеловата фондација. април 2020. Преземено на 14 март 2021 година. Х.П. Лавкрафт, Избрани писма: Том 1. Саук Град: WI: Arkham House, 1965, стр. 73 Волтер М. Кендрик, „Тајниот музеј: порнографија во модерната култура“, Прес на Универзитетот во Калифорнија, 1996 година, ISBN 0-520-20729-7, стр.168 Максвел, Кетрин (2012), „Алџернон Чарлс Свинберн (1837–1909)“, Придружник на Кембриџ на предрафаелитите, Кембриџ: Универзитетот во Кембриџ, стр. 236–249, doi:10.1017/CCOL9780158101. /4379

 • Свинберн, Алџернон (1919), Госе, Едмунд; Вајс, Томас, изд., Писмата на Алџернон Чарлс Свинберн, Том 1–6, Њујорк: Компани Џон Лејн.
 • Руксби, Рики (1997) AC Swinburne: A Poet's Life . Алдершот: Сколар прес.
 • Луис, Маргот Кетлин (1990) Свинберн и неговите богови: корените и растот на агностичката поезија . Универзитетскиот прес Мекгил-Квинс.
 • Мекган, Џером (1972) Свинберн: Експеримент во критиката . Прес на Универзитетот во Чикаго.
 • Питерс, Роберт (1965) Круните на Аполон: Принципите на Свинберн за литература и уметност: студија за викторијанската критика и естетика . Вејн Стејт Универзитетот Прес.
 • Анонимен (1873). Цртани портрети и биографски скици на мажите на денот. Илустрирано од Фредерик Вади. Лондон: браќата Тинсли. стр. 48–49. Будење, Е; Хабард, Т; Rooksby, R (2008) Луис Керол, Роберт Луис Стивенсон и Алџернон Чарлс Свинберн од нивните современици. Лондон: Pickering & Chatto, 3 тома.
 • Чишолм, Хју, ед. (1911). „Свинберн, Алџернон Чарлс“ . Енциклопедија Британика. Vol. 26 (11-ти изд.). Прес на Универзитетот Кембриџ. Госе, Едмунд (1912). „Свинберн, Алџернон Чарлс“ . Речник на национална биографија (втор прилог). Лондон: Smith, Elder & Co. Руксби, Рики. „Свинберн, Алџернон Чарлс (1837-1909)“. Оксфордски речник за национална биографија (онлајн уред.). Прес на Универзитетот Оксфорд. doi:10.1093/ref:odnb/36389. (Потребна е претплата или членство во јавна библиотека во ОК.)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]