Тркало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тркало од раното железно доба, Национален музеј на Иран

Тркало или колце е тркалезен предмет, односно предмет во облик на диск, кој е најважниот дел од повеќето средства за лесен пренос и превоз, поради малото триење при движењето.

Постар збор што се користел е коло, па оттаму потекнува зборот кола, како транспортно средство.

Механика[уреди | уреди извор]

Борна кола со мазги, Сумерска цивилизација, околу 2600 г. п.н.е.

Тркалото е споено со осовина на еден од двата начини: или осовината е неподвижна, а тркалото се врти или и осовината и тркалото се цврсто споени и заедно се вртат, а неподвижен е делот на возилото.

Како и да е, постои место каде што се спојуваат делот што се врти со неподвижниот дел. Тој дел се вика лежиште. Во тој дел се случува триењето и се создава силата на отпорот.

Историја на тркалото[уреди | уреди извор]

Пронаоѓањето на тркалото се смета за едно од најважните достигнувања во развојот на човековата цивилизација. Многу истражувачи тврдат дека се појавило во 5. милениум п. н. е. и дека е поврзан со откривањето на грнчарското тркало, односно грнчарското колце.

Тркалото како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Медицинско тркало“ (Medicine Wheel) - песна на британската рок-група „Килинг џоук“ (Killing Joke) од 1996 година.[1]
  • „Огнени тркала“ (англиски: Wheels Of Fire) - албум на британската рок-групаКрим“ (Cream) од 1968 година.[2]
  • „Химна за големото тркало“ (Hymn Of The Big Wheel) - песна на британската група „Масив Атак“ (Massive Attack) од 1991 година.[3]
  • „Тркало“ (англиски: The Wheel) - албум на британската рок-музичарка ПJ Харви (PJ Harvey).[4]
  • „Тркала“ (Wheels) - песна на американската кантри-група The Flying Burrito Bros од 1969 година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:Механика-никулец