Перси Фосет

Од Википедија — слободната енциклопедија

Перси Харисон Фосет DSO (18 август 1867 година – за време или по 1925 година) бил британски географ, артилериски офицер, картограф, археолог и истражувач на Јужна Америка. Фосет исчезна во 1925 година (заедно со неговиот најстар син Џек и еден од пријателите на Џек, Рали Римел) за време на експедицијата за да се најде „ З “ - неговото име за антички изгубен град за кој тој и другите веруваа дека постои во џунглите во Бразил.[1]

Животот[уреди | уреди извор]

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Перси Фосет е роден на 18 август 1867 година во Торки, Девон, Англија, во семејството на Едвард Бојд Фосет и Мајра Елизабет (родено Макдугал).[2] Фосет го доби своето рано образование на Комерцијалниот колеџ Њутн Абот, заедно со спортистот и новинар Бертрам Флечер Робинсон. Таткото на Фосет, кој е роден во Индија, бил член на Кралското географско друштво (RGS), додека неговиот постар брат, Едвард Даглас Фосет (1866–1960), бил планинар, источен окултист и автор на филозофски книги и популарни авантуристички романи.

Фосет присуствувал на Кралската воена академија, Вулвич како кадет и бил назначен како поручник на Кралската артилерија на 24 јули 1886 година. Истата година, Фосет ја запознал својата идна сопруга, Нина Агнес Патерсон, со која се оженил во 1901 година и имал два сина, Џек (1903-?1925) и Брајан (1906-1984) и една ќерка, Џоан (1910-2005). На 13 јануари 1896 година, тој бил назначен за аѓутант на артилериските доброволци на 1. Корнвол (војводата од Корнвол), и бил унапреден во капетан на 15 јуни 1897 година. Подоцна служел во Хонгконг, Малта и Тринкомале, Цејлон.[3]

Фосет се приклучил на RGS во 1901 година, со цел да студира геодет и изработка на карти. Подоцна, тој работел за британската тајна служба во Северна Африка додека го следел занаетот на геодет. Служел за воената канцеларија на островот Спајк во округот Корк од 1903 до 1906 година, каде што бил унапреден во мајор на 11 јануари 1905 година.[4] Тој станал пријател со авторите Сер Хенри Рајдер Хагард и Сер Артур Конан Дојл; вториот ги користеше Амазонските теренски извештаи на Фосет како инспирација за неговиот роман „Изгубениот свет“ .[се бара извор]

Рани експедиции[уреди | уреди извор]

Првата експедиција на Фосет во Јужна Америка била во 1906 година (тој бил испратен на служба таму на 2 мај) кога на 39-годишна возраст отпатувал во Бразил за да мапира област на џунгла на границата со Бразил и Боливија по налог на Кралско географско друштво. На Друштвото му беше наложено да ја мапира областа како трета страна непристрасна од локалните национални интереси. Тој пристигнал во Ла Паз, Боливија, во јуни. Додека бил на експедицијата во 1907 година, Фосет тврдел дека видел и застрелал 62 стапки (19 м) долга џиновска анаконда, тврдење за кое беше исмеан од научниците. Тој пријавил и други мистериозни животни непознати за зоологијата, како што е мало куче слично на мачка со големина на лисичар, за кое тврдел дека го видел двапати, и џиновскиот пајак Апазаука за кој се вели дека отрул голем број локални жители.[5][6]

Фосет направил седум експедиции помеѓу 1906 и 1924 година. Тој бил претежно пријателски со месното население преку подароци, трпение и љубезно однесување. Во 1908 година, тој го следел изворот на Рио Верде (Бразил) и во 1910 година патувал до реката Хит (на границата меѓу Перу и Боливија) за да го најде изворот, откако се повлекол од британската армија на 19 јануари. Во 1911 година, Фосет уште еднаш ги напуштил својот дом и семејството за да се врати во Амазон и да нацрта стотици милји неистражена џунгла, придружуван од неговиот доверлив, долгогодишен придружник во истражување, Хенри Костин, и биологот и поларен истражувач Џејмс Мареј. Тој, исто така, развил теорија дека урнатините на античкиот град, кој го нарекол „З“, лежат скриени во џунглата.[7]

По експедиција во 1913 година, тој наводно тврдел дека видел кучиња со двоен нос. Овие можеби биле песови со тигар од Андите со двоносен нос.[8]

Врз основа на документарното истражување, Фосет до 1914 година формулирал идеи за „изгубениот град“ што го нарекол „З“ ( Зед ) некаде во регионот Мато Гросо во Бразил. Тој теоретизирал дека некогаш постоела сложена цивилизација во регионот на Амазон и дека можеби преживеале изолирани урнатини.[9] Фосет, исто така, пронашол документ познат како Ракопис 512, напишан по истражувањата направени во сертото на државата Баија и сместен во Националната библиотека во Рио де Жанеиро. Се верува дека е од португалскиот бандирант João da Silva Guimarães [pt], кој напишал дека во 1753 година открил урнатини на антички град кој содржел сводови, статуа и храм со хиероглифи ; градот е опишан во многу детали без да се обезбеди одредена локација. Овој град стана секундарна дестинација за Фосет, по „З“. (Види ја сопствената книга на Фосет Истражување Фосет.)

На почетокот на Првата светска војна Фосет се вратил во Британија за да служи со Армијата како резервен офицер во Кралската артилерија, доброволно на должност во Фландрија и командувал со артилериска бригада и покрај тоа што имал речиси 50 години. Тој бил унапреден од мајор во потполковник на 1 март 1918 година,[10] и доби три споменувања во испраќањата од фелдмаршалот Сер Даглас Хејг, во ноември 1916 година,[11] ноември 1917 година,[12] и ноември 1918 година,[13] а исто така бил награден со Орден за заслужна служба во јуни 1917 година.[14]

По војната, Фосет се вратил во Бразил за да го проучувал локалниот див свет и археологијата. Во 1920 година, тој направил соло обид да го бара „Z“, но го заврши откако страдаше од треска и го застрела своето чопор.[9]

Завршна експедиција[уреди | уреди извор]

Во 1924 година, со финансирање од група финансиери со седиште во Лондон, позната како „Ракавица“,[15] Фосет се вратил во Бразил со својот најстар син Џек и најдобриот и долгогодишен пријател на Џек, Рали Римел, за истражувачка експедиција да го пронајде „З. “. Фосет остави инструкции дека ако експедицијата не се врати, не треба да се испрати спасувачка експедиција за спасувачите да ја доживеат неговата судбина.[се бара извор]

Фосет беше човек со долгогодишно искуство во патување и земаше опрема како што се конзервирана храна, млеко во прав, пиштоли, ракети, секстант и хронометар. Неговите сопатници беа избрани поради нивното здравје, способност и лојалност еден кон друг; Фосет избра само двајца придружници за да патува полесно и со помалку известување до домородните племиња, бидејќи некои беа непријателски настроени кон надворешните луѓе.[се бара извор]

На 20 април 1925 година, неговата последна експедиција заминал од Кујаба. Покрај неговите двајца главни придружници, Фосет бил придружуван од двајца бразилски работници, два коња, осум мазги и еден пар кучиња. Последната комуникација од експедицијата бил на 29 мај 1925 година, кога Фосет напиша, во писмо до неговата сопруга доставено од роден тркач, дека бил подготвен да оди на неистражена територија само со Џек и Рали. Бил објавено дека ја преминувале Горна Ксингу, југоисточна притока на реката Амазон. Последното писмо, напишано од кампот на мртвите коњи, ја дал нивната локација и генерално била оптимистичко.[се бара извор]

Во јануари 1927 година, Кралското географско друштво ги прогласи и ги прифати мажите како изгубени, речиси две години по последната порака на партијата. Набргу по декларацијата на друштвото, имаше излив на волонтери во обид да ги лоцираат изгубените истражувачи. Многу експедиции кои се обидуваа да го пронајдат Фосет не успеаја. Најмалку еден единствен трагач загина во обидот.

Многу луѓе претпоставувале дека локалните Индијци ги убиле, бидејќи неколку племиња биле во близина во тоа време: Калапалос, последното племе што ги видело, Арумас, Суја и Ксаванте на чија територија влегувале. Според истражувачот Џон Хеминг, тричлената партија на Фосет била премалку за да преживее во џунглата и неговото очекување дека неговите индиски домаќини ќе се грижат за нив веројатно ги антагонизирало со тоа што не им донеле никакви подароци за да ја вратат нивната великодушност. Дваесет години подоцна, началникот на Калапало наречен Коматци им кажал на своите луѓе како биле убиени непожелните странци, но други мислеле дека се изгубиле и умреле од глад,[16][17] а коските што ги обезбедил Коматци се покажало дека не биле да бидат оние на Фосет.[18] Едмар Морел и Нило Велозо известија дека претходникот на Коматци, началникот на Калапалос Изари, им рекол дека ги убил Фосет и неговиот син Џек, навидум пукајќи ги со стрели откако Фосет наводно го нападнал него и другите Индијци кога тие одбиле да му дадат водичи и носачи да однесете го кај нивните непријатели Шаванте, а Ролф Бломберг рече дека Изари му кажал дека Рали Римел веќе умрел од треска во логорот на Индијанците Курикуро.[19] Малку поинаква верзија дојде од Орландо Вилас-Боас, кој извести дека Изари му рекол дека ги убил сите тројца бели мажи со својот клуб утрото откако Џек Фосет наводно се здружил со една од неговите сопруги, кога тврдел дека Перси Фосет му удрил шлаканица во лице откако началникот го одбил неговото барање за кануа и носачи за да го продолжи патувањето.[19]

Калапало имале усна приказна за пристигнувањето на тројца истражувачи во која се вели дека тројцата отишле на исток, а по пет дена Калапало забележале дека групата повеќе не прави логорски огнови. Калапало велат дека најверојатно ги убило многу насилно племе. Сепак, и двајцата помлади биле куци и болни кога последен пат биле видени, а нема доказ дека биле убиени. Веројатно е дека тие починале од природна смрт во бразилската џунгла.[17][18]

Во 1927 година, беше пронајдена табличка со име на Фосет кај индијанско племе. Во јуни 1933 година, теодолитскиот компас кој му припаѓал на Фосет бил пронајден во близина на Индијанците Бациари во Мато Гросо од страна на полковникот Аницето Ботељо. Меѓутоа, табличката со име е од експедицијата на Фосет пет години порано и најверојатно била дадена како подарок на поглаварот на тоа индиско племе. Докажано е дека компасот бил оставен пред да влезе во џунглата на неговото последно патување.[20][21][22]

Камп на мртов коњ[уреди | уреди извор]

Кампот на мртов коњ, или Кампот на Фосет, е еден од главните кампови што Фосет ги направи на своето последно патување. Овој логор бил неговата последна позната локација.[23] Од Кампот на мртвите коњи, Фосет ѝ напишал на својата сопруга за тешкотиите со кои се соочил тој и неговите придружници, неговите координати, неговите сомнежи во Рали Римел и плановите на Фосет за блиска иднина. Тој ја завршува својата порака со: „Не треба да се плашите од каков било неуспех. . .“[23]

Едно прашање што преостана за Кампот на мртов коњ се однесува на несовпаѓање во координатите што Фосет ги даде за кампот. Во писмото до неговата сопруга, тој напишал: „Тука сме во кампот на мртвите коњи, географска ширина 11 степени 43' јужно и географска должина 54 степени 35' западно, местото каде што мојот коњ умре во 1920 година.11°43′S 54°35′W / 11.717° ЈГШ; 54.583° ЗГД / -11.717; -54.583 ). Меѓутоа, во извештајот до Алијансата на северноамериканските весници тој ги дал координатите како13°43′S 54°35′W / 13.717° ЈГШ; 54.583° ЗГД / -13.717; -54.583.[24]

Несовпаѓањето можеби е печатна грешка. Сепак, тој можеби намерно ја сокрил локацијата за да ги спречи другите да ги користат неговите белешки за да го пронајдат изгубениот град.[25] Можеби тоа беше обид да се одвратат какви било обиди за спасување; Фосет изјавил дека доколку исчезне, не треба да се испрати спасувачка група бидејќи опасноста е преголема.[24]

Постхумна полемика и шпекулации[уреди | уреди извор]

Мислењето на Хенри Костин[уреди | уреди извор]

Истражувачот Хенри Костин го придружуваше Фосет на пет негови претходни експедиции. Костин го изразил своето сомневање дека Фосет ќе загине од рацете на домородните Индијанци, бидејќи тој обично уживал во добри односи со нив. Тој верувал дека Фосет подлегнал или на недостаток на храна или на исцрпеност.[17]

Гласини и непроверени извештаи[уреди | уреди извор]

Во текот на следните децении, различни групи организираа неколку спасувачки експедиции, без успех. Слушнаа само разни гласини кои не можеле да се потврдат.

Додека една фиктивна приказна проценува дека 100 идни спасувачи загинале во неколку експедиции обидувајќи се да ја откријат судбината на Фосет,[26] вистинскиот биланс бил само еден - единствен човек кој се осмелил сам по него.[27] Една од најраните експедиции бил командувана од американскиот истражувач Џорџ Милер Диот. Во 1927 година, тој тврдел дека пронашол докази за смртта на Фосет од рацете на Индијанците од Алоик, но неговата приказна била неубедлива. Од 1930 до 1931 година, Алоха Вандервел го користела својот хидроавион за да се обиде да слета на реката Парагвај во државата Мато Гросо за да го најде. По итно слетување и шест недели живеење со племето Бороро, Алоха и нејзиниот сопруг Валтер полетаа назад во Бразил, без среќа. Експедиција од 1951 година откопа човечки коски за кои подоцна бил откриено дека не се поврзани со Фосет или неговите придружници. 

Наводните коски на Фосет[уреди | уреди извор]

Во 1951 година, Орландо Вилас-Боас, активист за домородните народи, наводно ги добил преостанатите скелетни коски на Фосет и ги натерал научно да се анализираат. Анализата, наводно, потврдила дека коските се на Фосет, но неговиот син Брајан Фосет (1906–1984) одбил да го прифати тоа. Вилас-Боас тврдел дека Брајан бил премногу заинтересиран да заработува пари од книгите за исчезнувањето на неговиот татко. Подоцнежните научни анализи потврдија дека коските не се на Фосет.[18][28] Почнувајќи од 1965 година, коските наводно легнале во кутија во станот на еден од браќата Вила-Боас во Сао Паоло.[29]

Во 1998 година, англискиот истражувач Бенедикт Ален отиде да разговара со Индијанците од Калапало, за кои Вилас-Боас рече дека признал дека ги убил тројцата членови на експедицијата Фосет. Еден старешина на Калапало, Вајуви, за време на снименото интервју на Би-Би-Си со Ален, тврдеше дека коските што ги пронашол Вилас-Боас пред 45 години, всушност не биле на Фосет.[30][31] Вајуви, исто така, негираl дека неговото племе имало некаков удел во исчезнувањето на Фосетс. Ниту еден убедлив доказ не ја поддржува последната изјава. 

Приказна за Вили-Боас[уреди | уреди извор]

Данскиот истражувач Арне Фалк-Роне патувал до Мато Гросо во текот на 1960-тите. Во една книга од 1991 година, тој напишал дека дознал за судбината на Фосет од Орландо Вилас-Боас,[32] кој го слушнал тоа од еден од убијците на Фосет. Наводно, Фосет и неговите придружници доживеале несреќа на реката и ги изгубиле повеќето од подароците што ги донеле за индијанските племиња. Продолжувањето без подароци било сериозно прекршување на протоколот; бидејќи членовите на експедицијата биле сите повеќе или помалку сериозно болни во тоа време, племето Калапало со кое се сретнале решило да ги убие. Телата на Џек Фосет и Рали Римел беа фрлени во реката; Полковникот Фосет, кој се сметал за старец и затоа истакнат, доби соодветен погреб. Фалк-Рен го посетил племето Калапало и известил дека еден од членовите на племето ја потврдил приказната на Вилас-Боас за тоа како и зошто Фосет бил убиен.

Прстенот на Фосет[уреди | уреди извор]

Во 1979 година, прстенот на Фосет бил пронајден во заложна куќа. Новата теорија е дека Фосет и неговите придружници биле убиени од бандити, а телата биле фрлени во река додека нивните работи биле ограбени.[33]

Руски документарен филм[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, руски документарен филм, Проклетството на златото на Инките / Експедиција на Перси Фосет во Амазон ( руски: Проклятье золота инков / Экспедиция Перси Фоссета в Амазонку ), бил објавен како дел од телевизиската серија Мистерии на векот ( Тайны века ). Меѓу другото, филмот ја нагласува неодамнешната експедиција на Олег Алиев на претпоставеното приближно место на последното место на Фосет и наодите, впечатоците и претпоставките на Алиев за судбината на Фосет. Филмот заклучува дека Фосет можеби ги барал урнатините на Елдорадо, град изграден од понапредни луѓе од другата страна на Андите, и дека членовите на експедицијата биле убиени од непознато примитивно племе кое немало контакт со модерната цивилизација.[34]

Комуна во џунглата[уреди | уреди извор]

На 21 март 2004 година, Обсервер објавил дека телевизискиот директор Миша Вилијамс, кој ги проучувал приватните трудови на Фосет, верувал дека Фосет немал намера да се врати во Британија, туку сакал да основа комуна во џунглата, заснована на теозофски принципи и обожавање на неговиот син Џек.[35] Вилијамс детално го објасни своето истражување во предговорот на неговата драма AmaZonia, првпат изведена во април 2004 година.[36]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, писателот на персоналот на Њујоркер, Дејвид Гран, го посетил племето Калапало и известил дека тоа очигледно зачувало усна историја за Фосет, меѓу првите Европејци што племето некогаш ги видело. Во усната изјава се вели дека Фосет и неговата партија останале во нивното село, а потоа заминале, упатувајќи се кон исток. Калапалосите го предупредиле Фосет и неговите придружници дека ако тргнат на тој начин ќе бидат убиени од „жестоките Индијанци“ кои ја окупирале таа територија, но Фосет инсистирал да оди. Калапалос секоја вечер го набљудувале чадот од камперскиот оган на експедицијата пет дена пред да исчезне. Калапалосите рекоа дека се сигурни дека жестоките Индијанци ги убиле.[9] Написот исто така известува дека монументалната цивилизација позната како Кухикугу можеби всушност постоела во близина на местото каде што Фосет барал, како што неодамна било откриено од археологот Мајкл Хекенбергер и други.[37] Наодите на Гран се подетални во неговата книга Изгубениот град на З (2009).

Во 2016 година, Џејмс Греј напишал и режирал филмска адаптација на книгата на Гран, а Чарли Ханам глуми како Фосет.

Епизодата 133 од британскиот хорор подкаст „Архивите на Магнус“ содржи измислена сметка дадена од Фосет во која ги опишувал настаните што се случиле на неговата последна експедиција.

Работи[уреди | уреди извор]

 • Фосет, Перси и Брајан Фосет (1953), Exploration Fawcett, Phoenix Press (2001 reprint),ISBN 1-84212-468-4
 • Фосет, Перси и Брајан Фосет (1953), Изгубени патеки, Изгубени градови, Фанк и Вагналс ASIN B0007DNCV4
 • Фосет, Брајан (1958), Урнатини на небото, Хачинсон од Лондон

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Фалк-Рен, Арне. (1991). Клоденс Форундерлиге Мистериер . Рот Форлаг.
 • Флеминг, Питер . (1933) Бразилска авантура, Синови на Чарлс СкрибнерISBN 0-87477-246-X
 • Гран, Дејвид (2009) Изгубениот град на З: приказна за смртоносната опсесија во АмазонISBN 978-0-385-51353-1
 • Леал, Хермес (1996), Enigma do Coronel Fawcett, o verdadeiro Indiana Jones ( Полковник Фосет: реалниот живот Индијана Џонс ; објавено на португалски)
 • La Gazette des Français du Paraguay, Перси Фосет - Un monument de l'Exploration et de l'Aventure en Amérique Latine - Expédition du Rio Verde - двојазичен француски espagnol - број 6, Année 1, Асунсион Парагвај.
 • Scriblerius, CS (2015), „Percyfaw Code, тајното досие“ Објавено од Amazon.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. Heckenberger, Michael J. (2009). „Lost Cities of the Amazon“. Scientific American. 301 (4): 64–71. doi:10.1038/scientificamerican1009-64. PMID 19780454.
 2. „E. Douglas Fawcett (1866–1960)“. Keverel Chess. 10 August 2011. Архивирано од изворникот на 3 April 2012.
 3. Fawcett, Percy (2010-05-04). Exploration Fawcett: Journey to the Lost City of Z. The Overlook Press. ISBN 978-1590208366.
 4. You must specify issue= when using {{London Gazette}}.
 5. Fawcett, P. H. and Fawcett, B. Exploration Fawcett (1953)
 6. „Apazauca spider“. The Great Web of Percy Harrison Fawcett. Архивирано од изворникот на 2020-10-24. Посетено на 2022-04-17.
 7. „No. 28330“. The London Gazette. 18 January 1910. стр. 434.
 8. „Double-nosed dog not to be sniffed at“. BBC News. 10 August 2007.
 9. 9,0 9,1 9,2 Grann, David (19 September 2005). „The Lost City of Z“. The New Yorker. Посетено на 23 December 2016.
 10. You must specify issue= when using {{London Gazette}}.
 11. You must specify issue= when using {{London Gazette}}.
 12. You must specify issue= when using {{London Gazette}}.
 13. You must specify issue= when using {{London Gazette}}.
 14. You must specify issue= when using {{London Gazette}}.
 15. The London Illustrated News, 22 June 1924
 16. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Hemming2017-04-01c.
 17. 17,0 17,1 17,2 „Man Who Knew Fawcett“. Lancashire Evening Post. 25 July 1931. стр. 4. Посетено на 11 June 2018.
 18. 18,0 18,1 18,2 „Izarari, Chief of the Kalapalos“. The Great Web of Percy Harrison Fawcett. Архивирано од изворникот на 2020-10-24. Посетено на 11 March 2019. Comatzi, the later chief of Kalapalos after Izarari’s death, was after much persuasion induced to disclose the grave of the murderer explorer, and bones were dug up and examined by a team of experts of the Royal Anthropological Institute in London, but the results indicated that those bones were not of Fawcett and there is a doubt whether they belong to a white man. The bodies of the younger ones were thrown in the river, said Comatzi. At all events, they have not been found.
 19. 19,0 19,1 „Reports for Fawcett's assassination by Izarari“. The Great Web of Percy Harrison Fawcett. Посетено на 11 March 2019. References for the summary & highlights of the following articles taken from: The Rolf Blomberg's book "Chavante, An expedition to the Tribes of the Mato Grosso", pages 70 & 71 (Blomberg's book was first published in 1958; various editions of it can be found here)
 20. Wallechinsky, David; Wallace, Irving (1981). „History of the Search for Percy H. Fawcett, Part 2“. Trivia-Library.com.
 21. Cummins, Geraldine (March 1985). The Fate of Colonel Fawcett. Health Research Books. стр. 14. ISBN 978-0-7873-0230-6.
 22. Basso, Ellen B. (22 July 2010). The Last Cannibals: A South American Oral History. University of Texas Press. ISBN 978-0-292-79206-7.
 23. 23,0 23,1 „Colonel Fawcett's Last Words“. Colonel Percy Fawcett's Search For the Lost city of Z. Архивирано од изворникот на 28 September 2010. Посетено на 9 June 2011.
 24. 24,0 24,1 „Dead Horse Camp (Fawcett's Camp)“. The Great Web of Percy Harrison Fawcett. Посетено на 9 June 2011.
 25. „The Continuing Chronicles of Colonel Fawcett“. Посетено на 9 June 2011.
 26. Grann, David (2010). The Lost City of Z: A Tale of Deadly Obsession in the Amazon. New York: Vintage Books. стр. 273. ISBN 978-1-4000-7845-5.
 27. Hemming, John (1 April 2017). „The Lost City of Z is a very long way from a true story and I should know“. The Spectator.
 28. The upper jaw provides the clearest possible evidence that these human remains were not those of Colonel Fawcett, whose spare upper denture is fortunately available for comparison. Royal Anthropological Institute (London) (1951) "Report on the human remains from Brazil" as quoted by Grann (2009) p. 253
 29. „1953 Col. Fawcett Peru Bolivia Brazil South America Lost Expedition El Dorado“. eBay. Посетено на 2017-07-21.
 30. Orcutt, Larry (2000). „Colonel Percy Harrison Fawcett“. Архивирано од изворникот на 5 April 2016. Посетено на 24 April 2006.
 31. "Vajuvi said that they were the bones of his grandfather, Mugikia." Grann (2009) pp. 252–253
 32. Falk-Rønne, Arne (2017-03-16). Dr. Klapperslange (дански). Lindhardt og Ringhof. ISBN 9788711714096.
 33. PBS Secrets of the Dead_Lost in the Amazon
 34. „Тайны века. Проклятие золота инков. Экспедиция Перси Фоссета в Амазонку“ [Secrets of the century. The curse of the Inca gold. Expedition of Percy Fawcett to the Amazon.]. Filmix.net (руски). 2011. Архивирано од изворникот на 28 October 2016. Посетено на 19 April 2016.
 35. Thorpe, Vanessa (21 March 2004). „Veil lifts on jungle mystery of the Colonel who vanished“. The Observer.
 36. Williams, Misha. AmaZonia (PDF).
 37. For further info see the last chapter of Grann's book The Lost City of Z and Charles Mann's book 1491: New Revelations of the Americas Before Columbus.