Прејди на содржината

Роберт Бош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Robert Bosch GmbH
ДејностConglomerate
ПретходникEisemann-Werke
Friedrich Hesser, Maschinenfabrik Уреди на Википодатоците
Основано15 ноември 1886; пред 137 години (1886-11-15)
ОсновачRobert Bosch Уреди на Википодатоците
СедиштеRobert-Bosch-Platz 1, 70839 Gerlingen, Germany
Опслужувани подрачја
Широкопростран
Клучни личности
Volkmar Denner (CEO), Michael Bolle (CTO, CDO)
ПроизводиАвтомобилски делови, уреди за напојување, безбедносен систем, апарати за домаќинстви, инженерство, електроника, cloud computing, IoT
Доход 78.5 billion (2018)[1]
Оперативен доход
€5.5 billion (2018)[1]
Нето-доход
€4.1 billion (2018)[1]
Вкупно актива108.330.000.000 евро (2023) Уреди на Википодатоците
Сопственик Robert Bosch Stiftung (92%)
Bosch Family (7%)
Robert Bosch GmbH (1%)
Вработени
400,100 (March 2019)[1]
ПодружнициBSH Hausgeräte, ETAS, Bosch Rexroth
Мреж. местоbosch.com

Роберт Бош GmbH, или Бош, е германска мултинационална инженерска и технолошка компанија со седиште во Герлинген, во близина на Штутгарт, Германија. Компанијата е основана од Роберт Бош во Штутгарт во 1886 година.[2] Бош е 92% во сопственост на Роберт Бош Стифтунг, добротворна институција.

Основните оперативни области на Бош се распространети во четири деловни сектори: подвижност (хардвер и софтвер), стока за широка потрошувачка (вклучувајќи уреди за домаќинство и електрични алати), индустриска технологија (вклучувајќи погон и контрола ) и енергија и технологија за градење.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

1886-1920 година[уреди | уреди извор]

Историјата на компанијата започнала во дворот во Штутгарт-Запад како Werkstätte für Feinmekanik und Elektrotechnik ( Работилница за прецизна механика и електротехника ) на 15 ноември 1886 година. Една година подоцна, Бош го претставил првиот магнето со низок напон за бензински мотори.

Од 1897 година, Бош започнал да инсталира подобро дизајнирани уреди за палење на магнетот во автомобили и станал единствениот снабдувач на навистина стабилни палења во рамките на индустријата. Во 1902 година, главниот инженер во Бош, Готлоб Хололд, го откри системот за палење на магнетот со висок напон, со свеќичка. Овој производ го отвори патот Бош да стане водечки снабдувач на автомобилски производи.[4]

Првата фабрика ја отворил Бош во Штутгарт во 1901 година. Во 1906 година, компанијата го произвела својот 100000-ти магнет. Во истата година, Бош го воведе 8-часовниот ден за работниците. Во 1910 година, фабриката Фејербах е основана и изградена близу Штутгарт. Во оваа фабрика, Бош започна да произведува фарови во 1913 година.

Во 1917 година, Бош се претвори во корпорација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Robert Bosch GmbH. "Annual Report 2018" (PDF). Соопштение за печат. Архивирано на 10 мај 2019 г. „архивски примерок“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-05-10. Посетено на 2020-02-09.
  2. „Robert Bosch GmbH Company Profile“. Yahoo! Finance. Yahoo!.
  3. „Bosch Today 2018“ (PDF). Bosch Global. 22 May 2018. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-05-23. Посетено на 22 May 2018.
  4. „The beginnings 1886–1905“. Bosch Global (англиски). Robert Bosch GmbH. Посетено на 12 May 2019.