Прејди на содржината

Вегета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вегета.

Вегета е универзален додаток (зачин) за јадења од хрватската компанија Подравка. Претставува единствена комбинација на неколку врсти зачина и седум врсти на сушен зеленчук. Се користи за подобрување на вкусон на сите врсти солени јадења.

Вегета е создадена од страна на научникот Злата Барт, во 1959 година, заедно со неговиот тим на експерти. По педесет години постоење, се извезува во повеќе од четириесет земји во светот и се смета за еден од најпознатите хрватски производи, како и еден од најголемите брендови на прехранбената индустрија во Централна, Источна и Југоисточна Европа

Настанок и развој

[уреди | уреди извор]

Историјата на Вегета започнала во 1958 година во Подравка. Злата Барт и тим технолози од Подравка создадоа уникатен рецепт, кој останува непроменет од 1959 година. Имајќи предвид дека во тоа време во стручни списанија имаше недостаток на витамин Б во исхраната, рецептот содржеше рибофлавин, што Вегета ѝ ја дава препознатлива жолта боја.

Вегета првобитно се викаше "Вегета 40". Според инженерот Иван Глец, името "Вегета 40" го предложи Иван Живко, раководител на тогашното претставување на Подравка во Загреб. Постојат неколку објаснувања за точното потекло на името Вегета, но секој од нив се однесува на скратеното име на англискиот збор vegetables, што значи зеленчук.

Пакување од син картон, Златко Бенотиќ го заврши имиџот со сликата на готвачот со гест на раката и задоволна насмевка што укажува на одличен вкус на јадења со додавање на Вегета.

Оригиналното сино пакување со слика на готвачот доживеа редизајн во 1964 година, кога картонската кутија беше заменета со алуминиумска торба со црвено-бело срце на Подравка и сликата на готвачот, а од 1966 година, Вегета е спакувана во конзерва од една девојка во традиционален јапонски костим.

До 1971 година се користело името Vegeta 40, но се променило во Vegeta, и тоа останало.

Во 1972 година пакувањето "Вегета" повторно доби сина боја, која заедно со имиџот на готвачот, беше ажурирана. Поумерено пакување, со елемент од зеленчук, беше воведено во 1994 година, а тоа беше уште еден редизајн во 2015 година.

Во оригиналниот рецепт Вегета Класик влегува кујнска сол, сушен зеленчук 15,5% (моркови, компири, кромид, целер, лист од магдонос), арома засилувачи (мононатриев глумат, динатриум инозитат), шеќер, зачини, боја (рибофлавин).

Денес, покрај Вегета Класик, во асортиманот на производите на Подравка на пазарот, Вегета може да се најде и со пилешко, течен маринада Вегета и коцка Вегета.