Прејди на содржината

Макси Лонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макси Лонг
Олимписки медали
Натпреварувач за Предлошка:Застава
Олимпијске игре
400 м
Златен медал - прво место 1900 Париз 49,4
Фотографија од Макси Лонг

Макси Лонг, роден во Масачусетс на 16ти октомври 1878 година — починал во Њујорк на 4 март 1959 година. Тој бил поранешен американски спортист кој победил на трката на 400 метри на Летните олимписки игри 1900 година во Париз.

Откако освои три шампионски титули од 1898 до 1900 година на 440 јарди (402 м) во 1899 година, 220 јарди (201 м) и 1900 во 100 јарди (91 м), Макси Лонг од Универзитетот Колумбија беше фаворит за освојување на олимписката титула во Париз.

Во Париз, Лонг ја водеше трката од почеток до крај, победувајќи го својот сонародник Вилијам Холанд за 3 јарди (2,7 м), 49,4, што беше нов олимписки рекорд.

По Олимписките игри извесен период трчал за Обединетото Кралство, а на враќање дома по крајот на сезоната бил во исклучителна форма. По враќањето дома на 29 септември со оценка 47,8 станал првиот светски рекордер во оваа дисциплина.

Неговиот рекорд останал сè до 1916 година, кога бил соборен од неговиот сонародник Едвин Мередит

Надворешни врски[уреди | уреди извор]