Мет Лебланк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Matt LeBlanc
Податотека:X 217c5312.jpg
LeBlanc in 2011
Роден(а)Matthew Steven LeBlanc
25 јули 1967(1967-07-25)(56 г.)
Newton, Massachusetts, U.S.
ЗанимањеActor, comedian
Активен1987–present
Познат(а) поFriends, Episodes, Man with a Plan, Joey, Top Gear
СопружникMelissa McKnight (в. 2003; раз. 2006)
Вонб. другар
Деца1[1]

Метју Стивен Лебланк ( роден на 25. јули, 1967 во Њутон, Масачусетс ) е американски глумец и комичар.[2] Тој е најпознат по улогата на смотaниот, но добронамерен, заводник Џои Трибијани во NBC‏‎ ситкомот Friends и во неговата спин-оф серија Џои . За својата работа на Пријатели, Лебланк доби три номинации за Еми награда . Тој исто така глумеше како измислена верзија за себе во Епизодите (2011–2017), за што освои Златен глобус и доби четири дополнителни номинации за Еми награда. Тој беше ко-домаќин на серијата Top Gear од 2016 до 2019 година. Од 2019 , тој го игра Адам Бурнс во Човекот со план .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Лебланк е роден во Њутон, Масачусетс . Неговата мајка, Патриша, беше канцелариски менаџер а неговиот татко, Пол Лебланк, бил механичар.[2][3] Неговиот татко е со француско-канадско потекло, а неговата мајка е со италијанско потекло.[4] Посетувал средно училиште во Северно-Њутонско Средно Училиште, а дипломирал во 1985 година, заедно со комичарот Луис Ц.К. [5][6] Се преселил во Њујорк на 17-годишна возраст за да ja продолжи кариераta со моделирање.

Кариера[уреди | уреди извор]

1987-1994: Рана кариера[уреди | уреди извор]

Лебланк на 47-та награда „Прајмтајм Еми“, 1995 година

Лебланк за првпат се појави во рекламата Heinz Tomato Ketchup во 1987 година. Во 1988 година, глуми во телевизиската драма ТВ 101 за една сезона. Во 1991 година, тој имал повторлива улога на хитот на телевизијата „ Фокс “, Оженет ... со деца . Тој го играше Вини Вердучи, син на еден од пријателите на протагонистот и дечко на неговата ќерка. Тој продолжи да глуми во два краткотрајни спин-оф: Врв на грамада (1991) и Вини и Боби (1992).

Тој се појави во два музички спота на Џон Бон Џови : ,, Miricale “, од саундтракот „ Young Guns II “ во 1990 година и „ Say it is not so “ во 2000 година.[7] Тој се појави и во видеата за синглот на Аланис МорисетWalk away “, Tom Petty and the HeartbreakersInto the Great Wide Open “ и „ Night Moves “ на Боб Сегер .[8]

1994–2004 година: Пријатели[уреди | уреди извор]

Лебланк доби успех со улогата на Џои Трибијани на Friends, и продолжи да го игра овој лик 12 години - 10 сезони на ""Пријатели и две сезони на Џои . "Пријатели" беа многу успешни, а Лебланк заедно со неговите колеги се здобија со големо признание кај гледачите. Оваа комедија стана главен хит за NBC, емитувајќи се во секоја вечер во четврток за десет години.[9]

За неговиот настап, Лебланк доби три номинации за награда „Прајмтајм Еми“, три номинации за „ Златен глобус “ и една номинација на Гилд наградите . За тоа време, тој се појави и во филмовите Lookin 'Italian (1994), Ed (1996), Lost in Space (1998), Charlie's Angels (2000), и неговото продолжение, Charlie's Angels: Full Throttle (2003 година).

2006–2011 година: Прекин[уреди | уреди извор]

По откажувањето на Џои, Лебланк објави дека ќе земе едногодишна пауза од глума на ТВ, што на крајот се претвори во пет години. Неговата следна улога беше измислена верзија на самиот себе на Епизоди .

2011 година - до денес: Враќање на кариерата[уреди | уреди извор]

Лебланк на Златните глобуси со Мерил Стрип, 2012 година

Од 2011 година, Лебланк започна да се појавува како измислена верзија на самиот себе во „ Епизоди“, телевизиска серија за измислен американски римејк на еднакво измислена британска телевизиска серија.[10][11] Серијата е напишана од ко-творецот на "Пријатели" Дејвид Крејн и неговиот партнер Џефри Кларик .[12] На 69-то награди „Златен глобус“ во 2012 година, Лебланк ја освои наградата „ Златен глобус“ за најдобар глумец во телевизиска серија, мјузикл или комедија, и беше номиниран за дополнителни четири награди „Прајтим Еми“ .[13]

Во февруари 2012 година, Лебланк се појави во втората епизода од осумнаесеттата серија на Top Gear, каде го постави најбрзиот извозен круг во "Ѕвезда во кола со разумна цена " во серијалот на Киа Си. Поминувајќи за 1:42.1, го победи претходниот рекордер на шоуто Роуан Аткинсон за 0,1 секунда.[8] Тој, исто така, се појави во четвртата епизода од деветнаесеттата сезона да се трка на Новиот Киа Си, и го победи своето претходно време.

Во февруари 2016 година, Би-Би-Си објави дека Лебланк потпишал дека ќе стане еден од новите домаќини на „ Топ Гир“,[14] потпишувајќи нов двегодишен договор подоцна истата година.[15] Тој ја објави својата одлука да се повлече од серијата во мај 2018 година, со тоа што беше ко-домаќин за три години. И покрај тоа што шоуто е „голема забава“, тој изјави дека „временската посветеност и долгото патување ме оддалечуваат од моето семејство и пријателите повеќе отколку што ми е пријатно“.[16]

Лебланк ја игра главната улога во ситкомот на CBS ,,Човек со план" кој започна да се емитува во 2016 година.[17]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Лебланк се ожени со Мелиса Мекнајт, британскo - американска манекенка, во мај 2003 година. Тие се запознале во 1997 година од пријателката на Мекнајт, сопруга на глумецот Лу Дајмонд Филипс . ЛеБланк ја запросил една година подоцна. Нивната ќерка, родена во 2004 година, започнала да страда од напади на возраст од осум месеци. Во времето кога таа била две години, состојбата, за која се сметаше дека е форма на дисплазија, почнала да се стабилизира.[18] Лебланк и МекКајтен се разведоа во октомври 2006 година, наведувајќи ги непомирливите разлики .

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1987 година Ден на кукли попладне ГИ оео Филмско деби, краток филм
1990 година Jonон Бон Јови: Чудо Пријател Музичко видео, кратко видео
1991 година Том Пети и срцекршачите: Во големо широко отворено Млад маж
1993 година Сив витез Терхју
1993 година Дневници со црвени чевли 3: кармин на друга жена Кајл Сегмент: „Исто како тоа“
1994 година Lookin 'италијански Ентони Манети
1995 година Пријатели Џои Трибијани Музичко видео, кратко видео
1996 година Ед 'Ек 'Доус' Купер пријатели засекогаш
1997 г. Дневници со црвени чевли 7: гори Џед Сегмент: „Киднапирање“
1998 година Изгубени во вселената Мајор Дон Вест
2000 година Бон Џови: Кажи дека не е така Непознато Музичко видео, кратко видео
2000 година Ангелите на Чарли Џејсон Гибс
2001 година Сите мажи на кралицата О'Рурк
2003 година Ангелите на Чарли: целосен гас Џејсон Гибс
2010 година style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Н/П Извршен продуцент
2014 година Ловсик Чарли Дарби

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1988-1989 година ТВ 101 Чак Бендер Телевизиско деби, редовно серија; 13 епизоди
1989 година Само десетмина од нас Тод Марфи 2 епизоди
1990 година Сè што може да преживее Били Бартон Телевизиски филм
1990 година Чудовишта Томи Епизода: „Бричење и фризура, два залака“
1991 година Врв на грамада Вини Вердучи Повторувачка улога; 7 епизоди
1991 година Оженет ... со деца 4 епизоди
1992–1993 година Вини и Боби Редовни серии; 7 епизоди
1992–1993 година Дневници на црвените чевли Братот на Том, Џед Коди / Кајл 2 епизоди
1993 година Класа од '96 Френк Гудман Епизода: „Свет чад, ладен оган“
1994 година Училиште за реформи Винс Телевизиски филм
1994–2004 година Пријатели Џои Трибјани Водач; 236 епизоди
2004–2006 година Џои Редовни серии; 46 епизоди
2011–2017 година Епизоди Мет Лебланк Редовни серии; 41 епизода
2012 година Top Gear Самиот (гостин) 1 епизода
2013 година Веб-терапија Ник Џерико Веб серии; 3 епизоди
2013 година Веб-терапија (ТВ серии) 2 епизоди
2015 година Принцот Телевизиски филм, продуцент
2016–2019 година Top Gear Самиот (домаќин) 24 епизоди (серија 23, 24, 25, 26 )
2016–2020 - денес Човек со план Адам Брнс Водач; 56 епизоди, извршен продуцент
2020 година Оној ксо којшто се вратија заедно Џои Трибјани Специјален HBO Max [19]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Matt LeBlanc Is Not Afraid To Live on the Wild Side“. The Late Show with Stephen Colbert. October 22, 2016. Посетено на August 22, 2017 – преку YouTube.
 2. 2,0 2,1 „Matt LeBlanc (1967– )“. FilmReference.com.
 3. „Matt LeBlanc takes his Italian origins to his heart“. Italo-Americano. October 16, 2015. Архивирано од изворникот на 2020-02-26. Посетено на August 22, 2017.
 4. Rafanelli, Stephanie (May 17, 2014). „Matt LeBlanc: 'I have an ego, but I try to leave it at the door'. The Daily Telegraph. London. Архивирано од изворникот на January 7, 2015. Посетено на January 7, 2015.
 5. Radsken, Jill (September 20, 2015). „Louis C.K. and Matt LeBlanc, way back when“. The Boston Globe. Посетено на March 28, 2016.
 6. Rose, Hilary (March 20, 2018). „Matt LeBlanc: 'I was getting divorced, work wasn't a priority — it was a rough time' '. The Times (англиски). London. ISSN 0140-0460. Посетено на March 21, 2018.
 7. „Bon Jovi – Say It Isn' So“. YouTube. Посетено на May 22, 2011.
 8. 8,0 8,1 „Top Gear; Series 18, Episode 2“. BBC Two. Посетено на February 5, 2012.
 9. „Matt LeBlanc Biography - life, family, children, parents, name, story, wife, school, mother - Newsmakers Cumulation“. www.notablebiographies.com (англиски). Посетено на December 1, 2017.
 10. Rampton, James (January 6, 2011). „Episodes: The one where Matt LeBlanc plays himself...“. The Independent. London. Посетено на March 2, 2011.
 11. „Matt LeBlanc Spoofs Himself On Comedy 'Episodes'. Access Hollywood. January 4, 2011. Посетено на March 2, 2011.
 12. Parks, Tim (September 30, 2009). „LeBlanc to star as himself on 'Episodes'. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2010-03-02. Посетено на September 30, 2009.
 13. „Nominations & Winners“. Golden Globes. Архивирано од изворникот на January 8, 2010. Посетено на January 16, 2012.
 14. „Matt LeBlanc joins Top Gear!“. Top Gear. February 4, 2016. Посетено на February 4, 2016.
 15. „Top Gear: Matt LeBlanc signs two-series deal“. BBC News. September 26, 2016. Посетено на August 22, 2017.
 16. „Matt LeBlanc to leave Top Gear“. 2018-05-31. Посетено на 2019-04-07.
 17. Andreeva, Nellie (June 21, 2016). „CBS Sets Fall 2016 Premiere Dates, Slates JonBenet Ramsey Limited Series“. Deadline Hollywood. Посетено на June 21, 2016.
 18. Sawer, Patrick (February 6, 2016). „New Top Gear presenter Matt LeBlanc on his daughter, his marriage breakdown and his darkest years“. The Daily Telegraph. Посетено на August 22, 2017.
 19. Andreeva, Nellie; Petski, Denise (February 21, 2020). 'Friends' Reunion Special Officially A Go At HBO Max With Cast Returning“. Deadline Hollywood (англиски). Посетено на February 24, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]