Андре Ситроен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Запчениците со двојни шеврони кои наводно биле основата на логото на Citroën.
Неговиот гроб во Париз (2011)

Андре-Густав Цитроен ( French: [ɑ̃dʁe ɡystav sitʁɔɛn] ; 5 февруари 1878 – 3 јули 1935) бил француски индустријалец и основач на францускиот производител на автомобили Citroën . Тој е запаметен главно по марката на автомобилот именуван по него, но и по неговата примена на двојни спирални запченици .

Животот и кариерата[уреди | уреди извор]

Роден во Париз во 1878 година, Андре-Густав Цитроен бил петто и последно дете на еврејски родители,[1][2] на трговецот со дијаманти Леви Ситроен и Маса Амелија Клајнман. Тој бил братучед на британскиот филозоф Сер Еј Џеј Ајер (единствениот син на неговата тетка Рејн).

Семејството Цитроен се преселило во Париз во 1873 година. По пристигнувањето покрај француското diaeresis било додадено на холандското презиме (наводно од еден од наставниците на Андре), менувајќи го Citroen во Citroën. Цитроен потекнува од дедо во Холандија кој бил продавач на тропско овошје и го зел презимето Лимоенман, холандски за „човек од вар“, но неговиот син го променил во Цитроен, што на холандски значи „ лимон “.

Неговиот татко починал со самоубиство кога Андре имал шест години (најверојатно по неуспех во деловен потфат во рудник за дијаманти во Јужна Африка). Се верува дека младиот Андре Цитроен бил инспириран од делата на Жил Верн и ја видел изградбата на Ајфеловата кула за светската изложбашто го натерало да посака да стане инженер.

Цитроен дипломирал на Политехничката школа во 1900 година. Во таа година тој ја посетил Полска, родната земја на неговата мајка, која неодамна починала. За време на тој одмор, тој видел столар како работи на комплет запченици со структура на коска од риба . Овие брзини беа помалку бучни и поефикасни.

Citroën го купи патентот за многу малку пари, што доведе до пронајдокот што му се припишува на Citroën: двојни спирални запченици. Исто така, се смета дека е инспирација за двојното шевронско лого на марката Citroën. Во 1908 година, тој беше поставен како претседател на автомобилската компанија Морс, каде што беше многу успешен.[3]

За време на Првата светска војна бил одговорен за масовно производство на вооружување . Citroën стекна меѓународна репутација за време на војната, а повеќе како водечки производствен експерт во Франција. Неговите активности беа обемни во врска со фабриката Рено, која вработуваше 35.000 луѓе во производството на муниција за време на војната.[се бара извор]

Во средината на 1919 година, Citroën беше еден од директорите на Société Française Doble, Париз, за да произведува парни автомобили во Франција. Некои други директори на компанијата биле и Пол Сико, од Renault Co.; М. Мери, од Туркат-Мери Ко.; M. Delage, дизајнер на автомобили.[се бара извор] Дизајнот не бил изводлив и Citroën се сврте кон други проекти.

Citroën ја основал автомобилската компанија Citroën во 1919 година, со што стана четврти по големина производител на автомобили во светот до почетокот на 1930-тите (поточно 1932 година).[се бара извор] Трошоците за развој на напредниот погон на предните тркала unibody Traction Avant и повторното развивање на фабриката за да се произведува во исто време, доведоа до банкрот во 1934 година. Го презеде главниот доверител Мишелин, кој обезбеди гуми за автомобилите. Traction Avant по првичните проблеми ја подобри продажбата на компанијата и постигна голем успех и се произведуваше освен за време на Втората светска војна до 1957 година.

Тој умрел во Париз, Франција, од рак на желудникот во 1935 година, и бил погребан во Cimetière du Montparnasse, а погребот бил предводен од главниот рабин на Париз.

Постхумно признание[уреди | уреди извор]

На 9 октомври 1958 година, додека се одржувал салонот за автомобили, градските татковци го преименуваа Quai de Javel во „Quai André-Citroën“, како признание за трансформацијата направена од 15-тиот градски арондисман, две генерации порано, карактеризиран со пазарно градинарство бил избран од Citroën како локација за првата фабрика за автомобили за масовно производство во Европа.[4]

Ова било второто славно име за улицата која во 1843 година беше крстена „Quai de Javel“, како признание за хемиската фабрика која била формирана за производство на низа индустриски киселини, и која подоцна ја нумерира добро познатата истоимена „Eau de Javel“ ( белило ) меѓу неговите производи.[4]

Во 1992 година, јавната градина Парк Андре Цитроен во Париз беше именувана по него. Изграден е на местото на поранешната фабрика за производство на автомобили на Цитроен, која работеше до нејзиното затворање во 1970-тите, и која беше урната во период од осум години, помеѓу 1976 и 1984 година.[5] Во 1998 година, Андре-Цитроен бил примен во Автомобилската куќа на славните во Дирборн, Мичиген .[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Reynolds (1997)
  2. A travel guide to Jewish Europe. Ben G. Frank. 1992. ISBN 9781455613298.
  3. „Mors“. Brighton-Early. Архивирано од изворникот на 9 December 2004.
  4. 4,0 4,1 „Automobilia“. Toutes les voitures françaises 1959 (Salon Paris Oct 1958). Paris: Histoire & collections. Nr. 21: 27. 2002.
  5. Pringle-Harris, Ann (2 November 1997). „The 15th, a World of Its Own“. The New York Times. Посетено на 3 May 2008.
  6. „André Citroën“. Hall of Fame Inductees. Automotive Hall of Fame. 1998. Архивирано од изворникот на 16 March 2016. Посетено на 4 March 2016.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]