Ситроен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

CITROËN-Ситроен
ТипПСА (PSA) Пежо Ситроен корпорација
Oснована1919
СедиштеПариз, Франција
ДејностАвтомобилска
ПроизводиАвтомобили
Вработени13,900„The Company“. citroen.com. http://www.citroen.com/CWW/en-US/ABOUTCITROEN/IDENTITYCARD/THECOMPANY/. посет. 19 септември 2007 г. 
Матично
претпријатие
ПСА Пежо Ситроен
ПорталCitroën.com

Ситроен (Citroën) е француска марка на автомобили. Започнува со производство во 1919 година од страна на Андре Ситроен.

Билборд на Ситроен на Ајфеловата кула од 1925 до 1934.