Хју Клапертон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет од Хју Клапертон

Бејн Хју Клапертон (18 мај 1788 - 13 април 1827) бил шкотски поморски офицер и истражувач на Западна и Централна Африка.

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Клапертон е роден во Анан, Дамфрисшир, каде што неговиот татко Џорџ Клапертон бил хирург. Стекнал одредено знаење од практична математика и навигација, а на тринаесет години бил чирак на брод што тргувал помеѓу Ливерпул и Северна Америка. Откако направил неколку патувања преку Атлантскиот Океан, тој бил импресиониран од морнарицата, во која набрзо се искачи на ранг на среден брод. За време на Наполеоновите војни, тој вишол многу активна служба, а при упадот во Порт Луис, Маурициус, во ноември 1810 година, тој беше прв во пробивањето и го спушти француското знаме.[1]

Во 1814 година, Клапертон отишол во Канада, бил унапреден во чин поручник и во команда на шуна на канадските езера. Во 1817 година, кога флотилата на езерата била демонтирана, тој се вратил дома со половина плата. Во 1820 година Клапертон се преселил во Единбург, каде што се запознал со Волтер Одни, кој го разбудил неговиот интерес за африканските патувања.[1]

Африканско истражување[уреди | уреди извор]

Поручникот Г.Ф. Лион, откако се вратил од неуспешниот обид да стигне до Борну од Триполи, британската влада одлучила на втора експедиција во таа земја. Волтер Одни беше назначен од Лорд Батурст, тогашен колонијален секретар, да продолжи во Борну како конзул, придружуван од Хју Клапертон.[2] Од Триполи, на почетокот на 1822 година, тргнале кон југ кон Мурзук, каде подоцна им се придружил мајорот Диксон Денам, кој ги нашол двајцата мажи во лоша состојба.[1] Тие на крајот тргнале кон југ од Мурзук на 29 ноември 1822 година. Во тоа време, се развила длабока антипатија помеѓу Клапертон и Денам, Денхам тајно испраќаше дома злонамерни извештаи за Клапертон дека има хомосексуални односи со еден од арапските слуги. Обвинението, засновано на гласина што ја рашири незадоволен слуга отпуштен од Клапертон за кражба, речиси сигурно беше неосновано, а Денам подоцна го повлече, но без да му каже на Клапертон дека го сторил тоа, што го натера историчарот Бовил да забележи дека „останува тешко да се потсетиме во сета карирана (sic) историја на географски откритија... поомразен човек од Диксон Денам.[3]

Денхам и Клапертон примени од Шеик ал-Канеими во Кука

На 17 февруари 1823 година, партијата на крајот стигнала до Кука (сега Кукава во Нигерија), главен град на империјата Борну, каде што биле добро примени од султанот Шеик ал-Канеими, откако претходно станале првите белци што го виделе езерото Чад. Додека биле во Кука, Клапертон и Одни се разделија со Денам на 14 декември за да го истражат текот на реката Нигер.[1] Денхам останал да ги истражува и истражува западните, јужните и југоисточните брегови на езерото Чад и долните текови на реките Ваубе, Логоне и Шари. Меѓутоа, само неколку недели подоцна, Одни починал во селото Мурмур, сместено во близина на градот Катагум на патот за Кано.[4] Неодвратен, Клапертон го продолжил своето патување сам преку Кано до Сокото, главниот град на империјата Фулани, каде по наредба на султанот Мухамед Бело бил должен да застане, иако Нигер бил само петдневно патување на запад. Исцрпен од неговите патувања, тој се вратил по Зарија и Кацина во Кука, каде Денам го видел едвај препознатлив по неговите немаштија. Клапертон и Денам заминале од Кука за Триполи во август 1824 година, стигнувајќи до Триполи на 26 јануари 1825 година. Нивната меѓусебна антипатија несмалена, тие не размениле ниту збор во текот на 133-дневното патување. Двојката го продолжи своето патување во Англија, пристигнувајќи дома на пречекот на хероите на 1 јуни 1825 година. Извештај за нивните патувања беше објавен во 1826 година под наслов Наратив за патувања и откритија во Северна и Централна Африка во годините 1822–1823 и 1824 година . [1]

Веднаш по неговото враќање во Англија, Клапертон бил подигнат на ранг на командант и испратен со друга експедиција во Африка, а султанот Бело од Сокото ја исповедал својата желба да отвори трговија со западниот брег. Клапертон излезе на HMS <i id="mwTA">Brazen</i>, кој се придружувал на ескадрилата за Западна Африка за да ја потисне трговијата со робови. Тој слетал во Бадагри во заливот Бенин и тргнал по копно за Нигер на 7 декември 1825 година, имајќи го со себе неговиот слуга Ричард Лемон Лендер, капетанот Пирс и д-р Морисон, морнарички хирург и натуралист. Пред да излезе месецот Пирс и Морисон беа мртви од треска. Клапертон го продолжил своето патување и, минувајќи низ земјата на Јоруба, во јануари 1826 година го преминал Нигер кај Буса, местото каде што умрел паркот Мунго дваесет години пред тоа.[1]

Смрт[уреди | уреди извор]

Во јули, Клапертон пристигна во Кано и оттаму во главниот град Фулани Сокото, со намера да продолжи во Борну и да го обнови своето познанство со водачот на Канури, Шеик ал-Канеими. Меѓутоа, Фуланите биле во војна со Ал Канеими, а султанот Бело му одбил дозвола да замине. По повеќемесечен притвор, погоден од маларија, депресија и дизентерија, Клапертон починал, оставајќи го неговиот слуга Лендер единствениот преживеан од експедицијата. Лендер се вратил на брегот, а кај Фернандо По необична случајност се сретнал со стариот антагонист на Клапертон, Диксон Денам, кој уредно ја пренесе веста за смртта на Клапертон во Лондон.[5]

Наследство[уреди | уреди извор]

Клапертон бил првиот Европеец кој преку лично набљудување ги објави државите на Хауса, кои ги посети набргу по воспоставувањето на Калифатот Сокото од страна на Фула. Во 1829 година, весникот на втората експедиција во внатрешноста на Африка, итн., од Клапертон се појави постхумно, со биографска скица на истражувачот од неговиот вујко, потполковник С. Клапертон, како предговор. Ричард Ландер, кој го вратил дневникот на својот господар, исто така објавил Записи за последната експедиција на капетан Клапертон во Африка... со следните Авантури на авторот (2 тома, Лондон, 1830 година).[1]

Слики и гравури[уреди | уреди извор]

Хју Клапертон бил насликан во 1817 година од Сер Хенри Реберн, сликата сега живее во Соединетите држави.[6] Подоцнежната слика во масло од Гилдон Мантон ја чува Националната галерија на Шкотска.[7] Во предниот дел на Наративот на Клапертон за патувања и откритија во Северна и Централна Африка е прикажана гравура од Томас Гоф Луптон.[8]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Chisholm 1911.
  2. Salak, Kira. „National Geographic article about Libya“. National Geographic Adventure.
  3. Bovill, E. W. (ed.) (1966). Missions to the Niger. Vols. II – IV. The Bornu Mission, 1822–25. Cambridge University Press.
  4. „Oudney, Dr, Walter“. The annual biography and obituary for the year 1825. 9. London: Longman, Hurst, Rees, Orme, Brown, and Green. 1825. стр. 446–447.
  5. Kryza, F. T. (2007). The Race for Timbuktu. Harper Collins, New York. ISBN 978-0-06-056064-5.
  6. http://www.historicalportraits.com/Gallery.asp? Page=Item&ItemID=109&Desc=Commander-Hugh-Clapperton-|-Sir-Henry-Raeburn-PRSA Historical portraits by Philip Mould
  7. https://www.nationalgalleries.org/art-and-artists/2127/captain-hugh-clapperton-1788-1827-african-explorer Portrait of Hugh Clapperton, National Gallery
  8. The London Literary Gazette and Journal of Belles Lettres, page 778, 1828)

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Џејмс Р. Брус-Локхарт, Клапертон во Борно: Списанија на патувањата во Борно на поручникот Хју Клапертон Р.Н., од јануари 1823 до септември 1824 година (Келн, 1996 година)
  • Џејмс Р. Брус-Локхарт, Џон Рајт, Тешки и опасни патишта: Патувањата на Хју Клапертон во Сахара и Фезан 1822–1825 (Лондон: Sickle Moon Books, 2000)

Наведи извор: