Сокото

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сокото (што е модерна верзија за локалното име Sakkwato) — град кој се наоѓа во северозападниот регион на Нигерија и е главен град на областа Сокото.

Градот е познат по Султановата Палата, џамијата Шеху и својот голем пазар. Сокото има и аеродром.

Надворешна врска[уреди | уреди извор]