Биоко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Биоко
Познат и како Otcho
Карта на Биоко
Географија
МестоГвинејски Залив
Координати3°30′N 8°42′E / 3.500° СГШ; 8.700° ИГД / 3.500; 8.700Координати: 3°30′N 8°42′E / 3.500° СГШ; 8.700° ИГД / 3.500; 8.700
Површина2,017 км2
Должина70 км
Ширина32 км
Највисоко издигнување3.012 м
Највисока точкаПико Басиле
Управување
Најголема населбаМалабо (pop. 155,963 (2005 проц.))
Демографија
Население334,463 (2015 попис)
Густина165,8 /km2 (4.294 /sq mi)
Етнички групиБубијци (58%), Фанг (16%), Фернандинци (12%), Игбоанци (7%) (2002)[1]
Плажа Арена Бланка, остров Биоко

Биоко (шпански, француски и португалски: Bioko или Bioco), а за време на португалската колонијална управа познат како Фернандо По (Fernando Poo) е остров во Екваторска Гвинеја. Островот е оддалечен 32 км од западниот брег на Африка. Островот е поблиску до брегот на Камерун, одошто со копнениот дел на Екваторска Гвинеја. Вкупната површина на островот според пописот од 2005 година изнесува 334,463 жители[2] и има вкупна површина од 2017 км2. На островот се наоѓа главниот град на Екваторска Гвинеја - Малабо.

Географија[уреди | уреди извор]

Биоко има вкупна површина од 2017 км2 и се наоѓа во Гвинејскиот Залив. Островот е долг 32 км во правец север-југ. Островот е вулкански и планински и највисок врв е Пико Басиле со 3012 метри надморска височина. Островот по гео-морфолошките и релјефни одлики наликува на соседните острови Сао Томе и Принсипе. До пред 10.000 години Биоки бил крајниот дел на полуостров кој излегувал од брегот на денешен Камерун.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2005 година, островот имал вкупно население од 334,463 жители.[4] Историско староседелско население биле Бубијците, кои денес претставуваат 58% од населението. Покрај нив, на островот живеат Фанг со 16%, Фернандинци со 12% и Игбо со 7%.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Minahan, James (2002). Encyclopedia of the Stateless Nations: A-C. Greenwood Publishing Group. стр. 330. ISBN 0313321094.
  2. Census 2015, DGECN, Equatorial Guinea.
  3. McNeil Jr, Donald G. (16 September 2010). „Precursor to H.I.V. Was in Monkeys for Millenniums, Study Says“. The New York Times.
  4. „Bioko“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 28 April 2015.
  • Room, Adrian (1994). African placenames. Jefferson, North Carolina (USA): McFarland. ISBN 0-89950-943-6
  • Sundiata, Ibrahim K. (1990). Equatorial Guinea: Colonialism, State Terror, and the Search for Stability. Boulder, Colorado (USA): Westview Press. ISBN 0-8133-0429-6
  • Janikowski, Leopold (1886). L'ile De Fernando-Poo, Son Etat Actuel Et Ses Habitants [The Island of Fernando Po, its current state and its inhabitants] (француски) (Bulletin De La Société De Géographie, Septième Série. - Tome Septième. изд.).
  • Janikowski, Leopold (1887). La Isla de Fernando Póo, su estado actual y sus habitantes [The Island of Fernando Po, its current state and its inhabitants] (шпански) (Boletín dela sociedad Geográfica de Madrid XXII. изд.). стр. 67–77 and 201–211.
  • Janikowski, Leopold (1936). W dżunglach Afryki. Wspomnienia z polskiej wyprawy afrykańskiej w latach 1882-90 [In the African Jungle. Memories of the Polish expedition to Africa in the years 1882-1890] (полски) (1936. изд.). Warsaw, Poland: Wydawnictwo Ligi Morskiej I Kolonjalnej; Skład Główny: Instytut Wydawn. Bibljoteka Polska S. A. Архивирано од изворникот на April 9, 2015. Посетено на April 9, 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]