Принсипе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за остров во Африка. За останати значења, видете ја страницата за појаснување.
Принсипе
Príncipe
São Tomé and Príncipe.svg
Map of São Tomé and Príncipe with Príncipe near the top
Географија
МестоСао Томе и Принсипе
Координати1°37′N 7°24′E / 1.617° СГШ; 7.400° ИГД / 1.617; 7.400Координати: 1°37′N 7°24′E / 1.617° СГШ; 7.400° ИГД / 1.617; 7.400
Површина136 км2
Највисока котаПико де Принсипе
Окрузи1 (Паге)
ГлавенСанто Антонио
Демографија
ДемонимПринсипеец
Население5,000 ((проц.))
Густина36,8 /km2 (953 /sq mi)
Дополнителни податоци
Телефонски код: 00239-19x-xxxx


Принсипе (португалски: Ilha do Príncipe, „остров на принцот“[1]) е најсеверниот и помал главен остров во државата Сао Томе и Принсипе. Островот има вкупна површина од 136 км2 и население од околу 5000 жители. Островот е од вулканско потекло и истиот е опколен од уште неколку помали острови, како што се Бом Бом, Каросо, Тињоса Гранде и Тињоса Пекена. Централните и северните делови на островот биле плантажи, основани за време на португалскиот колонијален период. На плантажите се одгледувало какао и шеќер и со тоа островот станал еден од најголемите производители на какао.[2]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Островот, целиот, е дел од округот Паге, кој е единствен округ во покраината Принсипе.

Населени места[уреди | уреди извор]

Принсипе има само еден град, Санто Антонио и еден аеродром. Покрај градот, на островот има и одреден број села, меѓу кои Бела Виста, Бомбом, Футуро, Невес Фереира, Пасиенсија, Понта Фонте, Рибеира Изе, Санто Антонио де Урека и Вила Роса.

Демографија[уреди | уреди извор]

Покрај официјалниот португалски јазик, на островот се зборуваат и принсипенскиот јазик и фороанскиот јазик. Островот има околу 5 000 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Се однесува на португалскиот принц во времето на колонијалниот период.
  2. Pinnock, D & Pinnock, G (2012) Chocolate Island. Africa Geographic. February 2012

Надворешни врски[уреди | уреди извор]