Принсипе (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Сао Томе и Принсипе.

Покраината Принципе е една од двете покраини во Сао Томе и Принсипе. Покраината го зафаќа островот Принсипе со околните помали островчиња и истата има околу 5 000 жители.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Покраината е составена од само еден округ, Паге.

Острови[уреди | уреди извор]

Покраината ги зафаќа следните острови:

Поврзано[уреди | уреди извор]