Прејди на содржината

Санто Антонио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санто Антонио
Santo António
гратче
Карта на Саун Томе и Принсип
Карта на Саун Томе и Принсип
Координати: 1°38′12″N 7°25′04″E / 1.63667° СГШ; 7.41778° ИГД / 1.63667; 7.41778
Држава Саун Томе и Принсип
ПокраинаПокраина Принсип
ОкругПаге
Население (2005)
 • Вкупно1.156
Час. појасUTC (UTC+0)

Санто Антонио (португалски: Santo António) е главното населено место на островот Принсип во Саун Томе и Принсип. Градот бил главен град на колонијално Саун Томе и Принсип од 1753 до 1852 година. Градот се наоѓа на северниот брег од островот. Санто Антонио е административен центар на покраината Принсип и округот Паге. Гратчето има население од 1.200 жители. Градот е познат по својата колонијална архитектура и по своите цркви.

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1990
(23 јуни, попис)
1.000—    
2000
(16 јуни, попис)
1.010+1.0%
2005
(1 јануари, проценка)
1.156+14.5%

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Санто Антонио
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Прос. висока °C (°F) 27
(80)
28
(83)
29
(84)
29
(84)
28
(82)
27
(80)
26
(79)
26
(78)
26
(79)
27
(80)
27
(80)
27
(81)
27.3
(80.8)
Прос. ниска °C (°F) 26
(79)
27
(81)
28
(82)
28
(82)
27
(80)
26
(78)
24
(76)
24
(75)
24
(76)
26
(78)
27
(80)
27
(80)
26.2
(78.9)
Прос. врнежи см (ин) 13
(5)
10.7
(4.2)
18
(7)
24.6
(9.7)
31
(12.2)
8.9
(3.5)
2.3
(0.9)
4.6
(1.8)
18
(7.1)
36
(14)
18.8
(7.4)
9.9
(3.9)
195.8
(76.7)
Извор: Weatherbase [1]

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Санто Антонио со остатокот од островот е поврзан со неасфалтирани улици и патишта. Во гратчето има училиште, црвки, мали плоштади и мало пристаниште.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Weatherbase: Historical Weather for Santo Antonio, Sao Tome and Principe“. Weatherbase. 2011. Посетено на November 24, 2011.

Поврзано[уреди | уреди извор]