Манго Парк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манго Парк
Манго Парк.
Роден(а)11 септември 1771
Селкиркшир, Шкотска
Починал(а)1806
Буса, Нигерија
НационалностБританец
Полињаистражување
оперирање
ОбразованиеУниверзитет во Единбург
Познат поИстражување на Западна Африка

Манго Парк (англ. Mungo Park; 11 септември 1771 — 1806) бил шкотски истражувач на Африка. Бил прв Европеец кој го открил горниот тек на Нигер. Погинал во експедицијата во која настојувал да пронајде каде завршува реката Нигер.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во Селкершир, во близина на Селкелер во Шкотска, на фармата, што ја изнајмил неговиот татко. Тој е роден како седмо од тринаесет деца.[2][3] Иако таткото изнајмил фарма, тој бил доволно добро платен, па затоа можел да плати за доброто образование на Парк. Парковите биле калвинисти. Таткото на Парк починал, оставајќи ги зад себе работите во вредност од 3.000 фунти. По училиште бил асистент хирург Томас Андерсон. За тоа време, тој се запознал и се дружел со син Андерсон, Александар, и се сретнал со ќерката на Андерсон, Алисон, која подоцна му станала жена.[4]

Тој се запишал на Универзитетот во Единбург во октомври 1788 година, студирал медицина и ботаника. За време на студиите тој исто така ги слушал предавањата на Џон Вокер за природната историја. По завршувањето на студиите, поминал години со ботанички собир на шкотскиот висорамнини, заедно со неговата сестра, Џејмс Дикинсон. Дикинсон бил ботаничар, кој ја започнал својата кариера како градинар и трговец со семиња. Заедно со Јозеф Банкс го основал лондонскиот линиски сојуз од 1788 година.

Во јануари 1793 година, Парк завршил медицинско образование и го поминал усното испитување во Хирургот на хирургот во Лондон. Според препораките на Банкс, на едно брод му била дадена позиција на асистент хирург. Бродот отпатува за Суматра во февруари. Кога се вратил, Паркот одржа предавање за општеството Линија во кое тој опиша осум нови риби од Суматра. Покрај тоа, тој донел до Банките неколку ретки растенија од Суматра.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Travels into the Interior of Africa“. Eland Books. Посетено на 15 September 2016.
  2. Park 1816, стр. iii Vol. 2.
  3. Thomson 1890, стр. 37-38.
  4. Holmes 2008, стр. 221.

Литература[уреди | уреди извор]

 Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Park, Mungo“ . Encyclopædia Britannica. 20 (11. изд.). Cambridge University Press. стр. 826.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]