Туфахија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Туфакија)
Туфахија
Туфахија
Дел од оброкотдесерт
Место на потеклоОтоманско Царство
РегионБалкан
Главни состојкијаболка, ореви, путер, павлака

Туфахија — вид многу сладок десерт, колач, по потекло од Персија. На Балканскиот Полуостров дошол со турските освојувачи. Туфахија означува слатко јадење од варени јаболка во шеќер, филувани со ореви.[1]

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Туфахија, множина туфахии. Потекнува од турското tṹffahiye, од арапското (تفاح (tuffàh) - јаболка).[1]

Подготовка[уреди | уреди извор]

Туфахии се подготвуваат така што се лупат јаболката, се чистат од семките и се варат во слатка вода со додаток на сок од лимон.[2]

Филот се прави од: путер, мелени ореви или бадеми, павлака, шеќер и шлаг-пена. Таквиот колач се украсува со вишна на врвот, а може да се додава и џем од кајсии или друго овошје.

Посебно се прави филот тако што се мати путер, белка и слатка павлака. Во изматената смеса се додаваат по желба мелени ореви, мелени бадеми и мелено кафе, додека сè не се изедначи.

Со филот се полнат јаболките и се пресипуваат со шеќерен сируп (шербет) и се украсуваат со шлаг. На врвот на секоја вака прелиена јаболка се става вишна или цреша.

Туфахиите се служат ладни.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Клајн, Иван; Шипка, Милан (2006). Велики речник страних речи и израза. Нови Сад: Прометеј. стр. 1279.
  2. „Традиционални балкански специјалитети“. balkanlunchbox. Архивирано од изворникот на 2019-04-02. Посетено на 26 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]