Колач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чинија со разновидни колачиња.

Зборот колач во разговорниот македонски јазик се однесува на кондиторски производи кои можат да бидат во вид на:

  • слатко печиво слично на леб, обично исполнето со благ фил;
  • мали слатки, кои се означуваат и како колачиња;
  • обреден леб кој се пече за некои празници, често во кружен облик и украсен со тестени фигури.[1]

Колачот најпрво бил подготвуван како полусладок свадбен десерт од Средна Европа.

Колачот како мотив во книжевноста[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „Оливера Николова, Зоки Поки. Скопје: Просветно дело, Редакција „Детска радост“, 2004, стр. 76-78.