Кондиторски производи

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кондиторските производи (или слатки, во разговорниот македонски јазик „благо“) — општ назив на висококалорични и лесноусвоиви производи со висока содржина на шеќер, кои се одликуваат со пријатен вкус и арома. Основни производи од кои се подготвуваат слатките се: брашно (пченично, пченкарно, ‘ржано, овесно и др.), шеќер, мед, овошје, млеко (пресно и кисело), масло, јајца, оцет, карамел, какао, ореви, прашок за печиво, лимонска киселина, желатин, додатоци за вкус и арома. Кондиторските производи на пекарниците, исто така познати како брашнено кондиторски производи, се состојат главно од слатки колачи, колачи и слични печива.

Сладоледните производи вклучуваат бонбони (слатки на британски англиски), захаросани ореви, чоколади, гума за џвакање, гума за меурчиња, пастили и други кондикторни производи кои се направени главно од шеќер. Во некои случаи, чоколадните кондиторски производи (конфекции направени од чоколада) се третираат како посебна категорија, како што се шеќер-верзиите на шеќерни кондиторски производи.[1] Бонбоните (САД и Канада), слатките (Велика Британија и Ирска) и лижавчиња (Австралија и Нов Зеланд) се вообичаени зборови за најчестите сорти на производи од шеќер.

Кондиторската индустрија, исто така, вклучува и специјализирани училишни школи и детални историски записи.[2] Традиционалните кондиторски производи се одвиваат во античко време и продолжиле да се јадат низ средниот век во модерната ера.

Фабриката Европа во Скопје

Во Македонија има повеќе фабрики за производство на кондиторски производи, а една од најпознатите се Европа, Свис Лион и Винчини.

Видови на кондиторски производи[уреди | уреди извор]

Мафини
Разни видови слатки
Кондиторски производи

Во зависност од користените состојки, слатките можат да се поделат во две основни групи - шеќерести и тестести.

Шеќерести слатки[уреди | уреди извор]

Кондиторски производ Краток опис
слатко (џем, мармалад) овошје сварено во сладок сируп, групирани во зависност од технологијата на подготвување и конзистенцијата на готовиот производ.
желе слатко од овошен сок, сварен со шеќер и средство за желирање (желатин).
бонбони ситни слатки, произведени од шеќер, карамел, чоколадо или нивна комбинација со овошје и јатки.
чоколадо разбиена какаова, какаово-млечна смеса, може да биде со јатки, сушено овошје и др.
кремови десерти кои се состојат најчесто од хомогена маса на млеко, јајца, нишесте, овошја, масло, карамел итн.
сладолед замрзната засладена и ароматизирана млечно-овошна, со павлака или комбинирана смеса.
мусови кондиторски производ од разбиена чоколадна, овошна или друга маса со јајца или желатин.

Тестести производи[уреди | уреди извор]

Кондиторски производ Краток опис
вафли суво печиво од посебен вид, подготвено од масно тесто, се состои од тенки слоеви испечени во специјални форми (преса), кои се мачкаат со различни филови - чоколаден, овошен итн.
печива, торти, еклери тестести производи од брашно, шеќер, јајца, оцет, сода бикарбона, ароматизатори, глазирани по печењето или премачкани со различни кремови и сосови.

Слатките како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Разни слатки
 • „Ајде еден малечок Дедо Мраз. Ти трупчето, јас главата.“ — краток расказ на македонската писателка Ана Голејшка Џикова.[3]
 • „Колачиња од Шкофја Лока“ — краток расказ на македонската писателка Калина Малеска.[4]
 • „Гума за џвакање“ — кус расказ на македонската писателка Сања Михајловиќ-Костадиновска од 2018 година.[5]
 • „Сладолед“ — кус расказ на македонската писателка Сања Михајловиќ-Костадиновска од 2018 година.[6]
 • „Тулумба“ — кус расказ на македонската писателка Сања Михајловиќ-Костадиновска од 2018 година.[7]
 • „Колачиња“ — расказ за деца на македонската писателка Оливера Николова.[8]
 • „Торта со сирење“ (англиски: Cheese Cake) — композиција на американскиот џез-музичар Декстер Гордон (Dexter Gordon) од 1962 година.[9]
 • „Човек-мафин“ (англиски: Muffin Man) — песна на американскиот рок-музичар Френк Запа (Frank Zappa).[10]
 • „Крем бруле“ (француски: Créme Brûlèe) — песна на американската рок-група Соник Јут (Sonic Youth) од 1992 година.[11]
 • „Бомби и бонбони“ (хрватски: Bombe i Bomboni) — песна на хрватската рок-група Структурне птице.[12]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Edwards, W.P. (2000). The Science of Sugar Confectionery. Cambridge: Royal Society of Chemistry. стр. 1. ISBN 9780854045938.
 2. "The Art of Confectionary". Historic Food.
 3. Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: Антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 340.
 4. Никола Гелевски и Владимир Мартиновски (приредувачи), Џинџуџе во земјата на афионите: Антологија на македонскиот краток расказ. Скопје: Темплум, 2022, стр. 225.
 5. Сања Михајловиќ-Костадиновска, (Бес)конечни модели на расказот. Скопје: Бегемот, 2018, стр. 23.
 6. Сања Михајловиќ-Костадиновска, (Бес)конечни модели на расказот. Скопје: Бегемот, 2018, стр. 38.
 7. Сања Михајловиќ-Костадиновска, (Бес)конечни модели на расказот. Скопје: Бегемот, 2018, стр. 41.
 8. „Оливера Николова, Зоки Поки. Скопје: Просветно дело, Редакција „Детска радост“, 2004, стр. 76-78.
 9. DISCOGS, Dexter Gordon – Go! (пристапено на 11.11.2022)
 10. DISCOGS, Frank Zappa – Strictly Commercial (The Best Of Frank Zappa) (пристапено на 31.5.2021)
 11. DISCOGS, Sonic Youth ‎– Dirty (пристапено на 20.7.2019)
 12. Various – Rijeka-Paris-Texas (пристапено на 8.7.2023)