Мус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мус
Чоколаден Мус.
Дел од оброкотдесерт
Место на потеклоФранција
Главни состојкиМатени белки или шлаг, чоколадо или пасирано овошје
ВаријантиЧоколадо, ванила, јагода, чоко ванила итн.

Мус (на француски: mousse или во превод „пена“) — лесен за јадење десерт кој содржи воздушни меурчиња кои му даваат воздушеста текстура и сунѓерест изглед. Може да варира од светол и мек до кремаст и густ, во зависност од техниките на подготовка. Мусот може да има сладок или солен вкус.[1]

Слаткиот мус најчесто се прави од изматени белки или шлаг,[2] и се додава чоколадо, кафе, карамела,[3] пасирано овошје или разни тревки и зачини, како нане или ванила.[4] Понекогаш во чоколадниот мус, се додаваат и жолчки кои се мешаат во претходно стопено чоколадо за да се добие помоќен вкус на финалниот производ. Мусот, се сервира како ладен десерт, а може да се користи и како фил за торта.[5] Понекогаш се зацврснува со желатин.[6][7]

Солениот мус може да се направи од месо, риба, морски плодови, паштета, сирење или зеленчук.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 "Mousse" Архивирано на 29 декември 2016 г.. Food Network Food Encyclopedia. Retrieved February 21, 2017.
  2. Prosper Montagné, Larousse Gastronomique, 1961 (English translation of 1938 French edition), p. 630
  3. „Caramel & White Chocolate Mousse Recipe“. VideoCulinary.com (англиски). Посетено на 2016-01-04.
  4. „How to prepare Mousse“ (англиски).[мртва врска]
  5. „Silky mousses with a stable structure: a few tips and tricks -“. Quescrem (англиски). 2019-11-29. Архивирано од изворникот на 2021-06-25. Посетено на 2021-06-25.
  6. Hyman, Gaston (1977). Hyman, Phillip; Hyman, Mary (уред.). Lenôtre's Desserts and Pastries (англиски) (1. изд.). Woodbury, New York: Barrons Educational Series Inc. стр. 78. ISBN 978-0812051377.
  7. „Paris Confidential: The Mystery Mousse Behind The Chocolate Bar“. NPR.org (англиски). Посетено на 2017-10-05.