Жолчка (јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жолчка опкружена со белка

Жолчка[1] или жолток[2][3] – густа жолта материја во внатрешниот дел од јајцето, опкружена со белка.[4] Овој дел од јајцето што служи за хранење на ембрионот во развој. Жолчката виси слободно на белката од јајцето, закачена на две спирални нишки од ткиво.

Пред оплодување, жолчката и бластодискот се една клетка, еден од ретките примери каде клетка може да се види со голо око.

Состав на жолчката во кокошкино јајце[уреди | уреди извор]

Кокошкино јајце, жолчка, сирово, свежо
Хранлива вредност на 100 г
Енергија1,325 kJ (317 kcal)
3,59 g
26.54 g
15,86 g
Триптофан0,177 g
Треонин0,687 g
Изолеуцин0,866 g
Леуцин1,399 g
Лизин1,217 g
Метионин0,378 g
Цистин0,264 g
Фенилаланин0,681 g
Тирозин0,678 g
Валин0,949 g
Аргинин1,099 g
Хистидин0,416 g
Аланин0,836 g
Аспараг. кис.1,550 g
Глутам. кис.0,595 g
Глицин0,488 g
Пролин0,545 g
Серин1,326 g
Витамини
Витамин А (екв.)
(48 %)
381 μг
Тиамин 1)
(15 %)
0,176 мг
Рибофлавин 2)
(44 %)
0,528 мг
Пантот. кис. 5)
(60 %)
2,990 мг
Фолна кис. 9)
(37 %)
146 μг
Холин
(167 %)
820,2 мг
Витамин Д
(36 %)
218 МЕ
Минерали
Калциум
(13 %)
129 мг
Железо
(21 %)
2,73 мг
Магнезиум
(1 %)
5 мг
Фосфор
(56 %)
390 мг
Калиум
(2 %)
109 мг
Цинк
(24 %)
2,30 мг
Други состојки
Вода52,31 g
Холестерол1.085 mg

Едно големо јајце содржи 17 грама жолчка.
Постотоците се приближно пресметани според препораките за возрасни лица во САД.
Извор: База за хранливост — USDA

Жолчката сочинува околу 33% од течната тежина на јајцето; содржи околу 60 kcal, трипати повеќе од енергетската содржина на белката на јајцето, најмногу поради неговата содржина на маснотии.

Сите витамини растворливи во масти (А, Д, Е и К) се наоѓаат во жолчката од јајцето. Жолчката од јајцето е една од ретките намирници кои природно содржат витамин Д.

Наводи[уреди | уреди извор]