Фил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Фил или полнење во кулинарството означува смеса од зеленчук, овошје или други прехранбени производи со кои се полнат различни деликатеси. Во македонскиот јазик постои и поимот зајре кој обично се користи за филот со кој се полнат различни кифли и слични производи на основа на тесто. Можат да бидат полнети многу видови на храни, како месо, зеленчук, јајца и овошје.

Понекогаш поимот „фил“ се користи да се означи шлагот кој се нанесува на тортите и колачите.