Боздоган

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Индиско-персиски боздогани

Боздоган, топуз или топузина, (од руски јазик Буздыган и турски јазик топуз) е рачно ударно и фрлачко ладно оружје[1].Се развил од окована палка, па може да се смета за подобрен стап. Боздоган може да биде направен од цврсто дрво (за дршка) со метално појачување, иако постојат и боздогани направени од метал чија глава е обложена со камен, бакар, бронза или челик.

Други имиња за боздоган се засновани на бројот на метални пера кои ги има. По бројот на пера се нарекува и троперец, шестоперец или шестопер, десетопер и друго. Овие имиња се чести во Српските епски народни песни. Војник наоружан со боздоган се нарекувал боздоганлија, а кој го носел боздоганот на старешината боздоганер.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Војна енциклопедија, Београд, 1973., књига десета, pp. 43.
  2. Војна енциклопедија, Београд, 1973., књига десета, pp. 44.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  •  „Mace“ . Католичка енциклопедија. Њујорк: Роберт Еплтон. 1913.
  • Музеј Хант Архивирано на 4 мај 2006 г.
  • Heraldica.org