Ладно оружје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ладно оружје е оружје од кое не излегува оган или експлозии (како согорување) како резултат на употребата на барут или експлозиви. Во ладно оружје спаѓа дометното оружје кое не користи барут или експлозивни материјали, како и оружје за блиска борба. Спротивно на ова е огненото оружје и експлозивите (како гранати, мини, проектили, бомби и тн.) и други оружја кои работат на топлина или горење.

Листа на ладно оружје[уреди | уреди извор]

Оружје за блиска борба[уреди | уреди извор]

Главна статија: Листа на оружје за блиска борба.

Дометно оружје[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]