Емил Берлинер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Предлошка:Инфокутија биографија

Фотографија од Емил Берлинер

Емил Берлинер (англиски: Emile Berliner) роден на 20 Мај 1851 година, а починал на 3 Август 1929 година. Тој беше еден Американски пронаоѓач од Еврејско потекло, роден во Германија.

Годината 1870, се преселил од Германија во САД, Вашингтон, но се вратил во Европа и се обидел да ги монетизира своите пронајдоци, кои вклучуваат: микрофон (1877) и грамофон (1895)

Ран живот[уреди | уреди извор]

Емил Берлинер бил роден во Хановер, Германија, 1851 година во еврејско трговско семејство. Иако имал Еврејско потекло, неговото религиозно убедување ќе се развие во агностицизам.[1][2] Тој го завршил школувањето за да стане трговец, како што била семејната традиција. Додека неговото вистинско хоби било инвентивноста, тој работел како сметководител за да врзе крај со крај. За избегнување на регрутација заФранцуско-Пруската војна Берлинер во 1870 година, емигрирал во САД со пријател на неговиот татко, во чија продавница работел Вашингтон.[3] Тој се преселил во Њујорк и, живеејќи на привремени работни места, како разнесување весници и шишиња за перење, студирал физика ноќе во Институтот Купер Јунион.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

По некое време работејќи во барака за облека, тој се заинтересирал за новата аудио технологијата на телефони и фонографи и измислил подобрен телефонски предавател (еден од првите типови на микрофон). Го купила патентот Телефонската Компанија Бел (видиТелефонски случаи). Во Северна И Јужна Америка Томас Едисон и Берлинер воделе долга правна битка за правото на патент. Ден 27. Февруари 1901 година, Апелациониот Суд на САД тој го прогласил патентот на Берлинер за неважечки и му доделил на Едисон целосни права на пронајдокот, наведувајќи: "Едисон му претходел на Берлинер во преносот на говорот... Употребата на јаглерод во предавателот, надвор од било каков спор, е изум на Едисон "" и патентот бил поништен.[5] Берлинер се преселил воБостон 1877год. и работел за белиот телефон до 1883 година, кога се вратил во Вашингтон и се етаблирал како приватен истражувач. Емил Берлинер станал американски државјанин во 1881 година. Берлинер, исто така, го измислил веројатно првиот радијален авионски мотор (1908), и хеликоптер (1919) а акустични плочки (1920).

Берлинеров грамофон од 1897 година.

Во 1886 година, Берлинер почнал да експериментира со методи на снимање и репродукција на звук. Тој го добил својот прв патент за она што го нарекуваше "плочата" во 1887 година. Патентот опишува снимање на звук користејќи хоризонтална модулација На стилус кога ја следат линијата на ротирање цилиндрично површината е покриена со непроѕирен материјал, како што се црна подоцна се коригира со светлина се користи за фотографирање на соодветниот жлеб на површината на металниот цилиндар за репродукција. Во пракса, Берлинер го избрал форматот на диск кој во голема мера ја поедноставил фазата на фото-гравирање и понуди можност да направи повеќе копии со користење на поедноставен процес, како што се електротипирање формирање или печат. Во 1888 год. Берлинер користел подиректен метод за снимање во кој стилус ја следел линијата преку многу тенок слој на восок на цинков диск, кој потоа го изгравирал со киселина за да ја претвори голата метална линија во жлеб што може да се користи за репродукција на звукот.

До 1890 година под Берлинската Лиценца, играч за играчки и дискови направени од тврда гума со пречник од пет инчи (врежани копии од цинк мастер дискови) беа произведени во Германија, но бидејќи секогаш се чекале клучните американски патенти, продажбата се одржала само во Европа. Берлинер сакал неговиот рекордер да биде повеќе од играчка, и во 1894 година. тој убедил група стопанственици да инвестираат 25.000 долари годишно, со кои тој ја основал Грамофонска Компанија САД. Тој почнал да продава седум инчни плочи и поголем грамофон, кој сепак бил пренослив, како помал автомобил.

Смртта[уреди | уреди извор]

Берлинер на 3 август 1929 год. починал од срцев удар во неговиот дом во хотелот Вордман Парк во Вашингтон на 78 години. Погребан бил на гробиштатаРок Крик во Вашингтон, каде што се погребани неговата сопруга и синот Херберт Сајуел Берлинер.[6]

Публикации[уреди | уреди извор]

Книги[уреди | уреди извор]

Емил Берлинер со некоја жена
 • Заклучоци, 1899, Корпорација Левитип, Филаделфија
 • Прашањето За Млекото И Смртноста Кај Децата Тука И Во Германија: Набљудување 1904, Друштво за Превенција На Болести
 • Некои Занемарени Клучни Елементи Во Борбата Против Потрошувачката 1907, Друштво за Превенција На Болести
 • Истражување За Решавање На Индустриските Проблеми Во Новиот Ционистички Комонвелт 1919 Година, Н. Питерс
 • Мади Џим и други рими: 12 илустрирани здравствени џинглови за деца 1919 Година, Издавачка Куќа Џим.

Патенти[уреди | уреди извор]

Маркер на семејството Берлинер во Гробиштата Рок Крик, Вашингтон.

Патент слики во Формат На Датотека Со Слика

 • U.S. Patent 199.141 Е-пошта * (индукциски калеми), поднесена октомври 1877, издадена во јануари 1878
 • U.S. Patent 222.652 Е-пошта * микрофон за јаглерод дијафрагмата, поднесен во август 1879, издаден во декември 1879
 • U.S. Patent 224.573 Микрофон (лабава јаглерод прачка), поднесена септември 1879, издадена во февруари 1880
 • U.S. Patent 225.790 Микрофон (пролетна јаглерод прачка), поднесена Ноември 1879, издадена Март 1880
 • Обединето Кралство Патент 15232 поднесена 8 ноември 1887
 • U.S. Patent 372.786 Грамофонска (хоризонтално снимање), оригинално поднесено Мај 1887, одбиено септември 1887, издадено на 8 ноември 1887
 • U.S. Patent 382.790 Процес На Производство На Записи За Звук (снимен на метална или стаклена површина, подоцна хемиски гравиран), поднесен Март 1888, издаден Мај 1888
 • U.S. Patent 463.569 Комбинирана Телеграфија И Телефон (микрофон), поднесена јуни 1877, издадена ноември 1891
 • U.S. Patent 548.623 Звук Рекорд и Начинот на Правење На Истата (копија од оригиналот), цинк дискови од галванизација), издадена Во Март 1893, издадена во октомври 1895
 • U.S. Patent 564.586 Грамофонска (снимен на долната страна на рамен, транспарентен диск), поднесен 7 ноември 1887, издаден јули 1896

Врски[уреди | уреди извор]

 1. "Concerning Emile Berliner, The Jew TO BE a Jew may mean one of several identities. For example, the Jew, Emile Berliner, the late inventor, called himself agnostic." B'nai B'rith, The National Jewish monthly: Volume 43; Volume 43.
 2. "In 1899, Berliner wrote a book, Conclusions, that speaks of his agnostic ideas on religion and philosophy." Seymour Brody, Jewish heroes & heroines of America: 151 true stories of Jewish American heroism (2003), page 119.
 3. „Emil Berliner: Google würdigt den Schallplatten-Erfinder – NETZWELT“. Netzwelt.de. Посетено на 2013-07-25.
 4. „Emil Berliners 160. Geburtstag: Google Doodle für den Erfinder der Schallplatte – Kultur“. Stern.De. 2011-05-20. Посетено на 2013-07-25.
 5. „Engineering and Technology History Wiki: Telephones – Variable Resistance Transmitters“. Посетено на 2018-05-10.
 6. Wilson, Scott (2016). Resting Places: The Burial Sites of More Than 14,000 Famous Persons, 3d ed (3. изд.). McFarland. стр. 59. ISBN 978-1-476-62599-7.

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „LoC“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Грешка во наводот: Ознаката <ref> со име „caso“ определена во <references> не се користи во претходен текст..

Листа на литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]