Фило Фарнсворт

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фило Тејлор Фарнсворт (19 август 1906 - 11 март 1971 година) бил американски пронаоѓач и телевизиски пионер.[1][2] Тој дал многу клучни придонеси за раниот развој на целосно електронската телевизија.[3] Тој е најпознат по неговиот изум од 1927 година на првиот целосно функционален електронски уред за собирање слики ( цевка за видеокамера ), дисекторот на слики, како и првиот целосно функционален и комплетен електронски телевизиски систем.[4][5] Фарнсворт развил телевизиски систем со приемник и камера - кои ги произведувал комерцијално преку Телевизиската и радио корпорација Фарнсворт од 1938 до 1951 година, во Форт Вејн, Индијана.[6][7]

Во подоцнежниот живот, Фарнсворт измислил мал уред за јадрено соединување, Фузор Фарнсворт-Хирш, кој користи инерцијално електростатичко ограничување (IEC). Како и сите уреди за соединување, тој не бил практичен уред за генерирање јадрена енергија, иако обезбедувал остварлив извор на неутрони.[8] Дизајнот на овој уред бил инспирација за други пристапи за соединување, вклучувајќи го и концептот на реакторот Polywell.[9] Фарнсворт поседувал 300 патенти, главно во радио и телевизија.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Фарнсворт е роден на 19 август 1906 година, како најстар од петте деца[10] на Луис Едвин Фарнсворт и Серена Аманда Бастијан, брачен пар од Светите од подоцнежните дни кои живеат во мала дрвена куќичка изградена од таткото на Луис во близина на Бивер, Јута . Во 1918 година, семејството се преселило во ранчод 240 акри во близина на Ригби, Ајдахо,[11] каде што неговиот татко го надополнувал својот земјоделски приход со влечење товар со неговиот вагон влечен од коњи. Фило бил возбуден кога открил дека неговиот нов дом е приклучен на струја, со генератор Делко (Delco) што обезбедувал струја за осветлување и земјоделски машини. Тој бил брз студент по механичка и електрична технологија, поправајќи го проблематичниот генератор. Тој пронашол изгорен електричен мотор меѓу некои предмети што ги фрлиле претходните станари и ја премотал арматурата ; рачно напојувана машина за перење на мајка му ја пренаменил во електричен погон.[12] Рано развил интерес за електрониката по неговиот прв телефонски разговор со далечен роднина и открил голем куп на технолошки списанија на таванот на нивниот нов дом.[13] Тој освоил 25 долари на натпревар за пулп-магазин за измислување магнетизирана брава за автомобил.[10] Фарнсворт бил член на Црквата на Исус Христос на светиите од подоцнежните дни .[14][15]

Фарнсворт се истакнувал по хемија и физика во средното училиште Ригби . Тој побарал совет од наставникот по природни науки Џастин Толман за електронскиот телевизиски систем за кој размислувал; на наставникот му дал скици и дијаграми кои покриваат неколку табли за да покаже како тоа може да се постигне по електронски пат, а Толман го охрабрил да ги развие своите идеи.[16] Еден од цртежите што тој ги направил на табла за неговиот наставник по хемија бил отповикан и репродуциран за случајот на мешање за патент помеѓу Фарнсворт и RCA.[17]

Во 1923 година, семејството се преселило во Прово, Јута, а Фарнсворт го посетил средното училиште Бригам Јанг истата есен. Неговиот татко починал од пневмонија во јануари 1924 година на 58-годишна возраст, а Фарнсворт ја презел одговорноста за одржување на семејството додека го завршувал средното училиште.[11] По дипломирањето BYHS во јуни 1924 година, тој се пријавил на Поморската академија на Соединетите Држави во Анаполис, Мериленд, каде што го заработил вториот највисок резултат на нацијата на тестовите за регрутирање на академијата.[13] Сепак, тој веќе размислувал однапред за неговите телевизиски проекти; тој дознал дека владата ќе ги поседува неговите патенти доколку остане во војска, па затоа добил почесно отпуштање во рок од неколку месеци откако се приклучил[13] според одредбата според која најстарото дете во семејство без татко може да биде ослободено од воена служба за да ја одржува финансиски својата фамилија. Се вратил во Прово и се запишал на Универзитетот Бригам Јанг, но факултетот не му дозволил да присуствува на нивните напредни часови по наука врз основа на политички размислувања.[11] Тој сепак присуствувал и ги искористил истражувачките лаборатории на универзитетот, и се здобил со сертификат за помлад радио-трицијан од Националниот институт за радио и целосна сертификација во 1925 година.[11] Додека посетувал колеџ, тој ја запознал средношколката од Прово, Елма „Пем“ Гарднер[11] (1908–2006),[18] со која на крајот се оженил.

Фарнсворт работел додека неговата сестра Агнес ја презела одговорноста за семејниот дом и пансионот на вториот кат, со помош на братучетка која живеела со семејството. Фарнсвортс подоцна се преселиле во половина дуплекс, а семејните пријатели Гарднер се преселиле на другата страна кога тој станал празен.[19] Тој развил блиско пријателство со братот на Пем, Клиф Гарднер, кој го споделил неговиот интерес за електрониката, и двајцата се преселиле во Солт Лејк Сити за да започнат бизнис за поправка на радија.[13] Бизнисот пропаднал, а Гарднер се вратил во Прово.

Фарнсворт останал во Солт Лејк Сити и се запознал со Лесли Горел и Џорџ Еверсон, пар филантропи од Сан Франциско кои тогаш воделе кампања за собирање средства во заедницата на Солт Лејк Сити.[20][21] Тие се согласиле да го финансираат неговото рано телевизиско истражување со почетна поддршка од 6.000 американски долари,[22] и поставиле лабораторија во Лос Анџелес за Фарнсворт да ги спроведе неговите експерименти.[23]

Фарнсворт се оженил со Пем[18] на 27 мај 1926 година,[11] и двајцата отпатувале во Беркли, Калифорнија. Тие изнајмиле куќа на улицата Дерби 2910, од каде што аплицирал за својот прв телевизиски патент, кој бил одобрен на 26 август 1930 година[13] Во тоа време тие се преселиле преку заливот во Сан Франциско, каде што Фарнсворт ја поставил својата нова лабораторија на улицата Грин 202.[24]

Кариера[уреди | уреди извор]

Фило Фарнсворт во Националната колекција на статуерска сала, Капитол на САД, Вашингтон, ДЦ

Неколку месеци по пристигнувањето во Калифорнија, Фарнсворт бил подготвен да ги покаже своите модели и цртежи на патентен адвокат кој бил национално признат како авторитет за електрофизика. Еверсон и Горел се согласиле дека Фарнсворт треба да аплицира за патенти за неговите дизајни, одлука што се покажала како клучна во подоцнежните спорови со RCA.[25] Повеќето телевизиски системи што се користеле во тоа време користеле уреди за скенирање слики („ растеризери “) кои користеле ротирачки „Nipkow дискови“ кои се состоеле од диск што се врти со дупки распоредени во спирални обрасци, така што тие се провлекувале низ сликата во низа кратки лакови додека ја фокусирале светлината која ја фаќале на фотосензитивни елементи, со што се произведувал различен електричен сигнал што одговара на варијациите во интензитетот на светлината . Фарнсворт ги препознал ограничувањата на механичките системи и дека целосно електронскиот систем за скенирање може да произведе супериорна слика за пренос на уред кој прима.[25][26]

На 7 септември 1927 година, цевката за фотоапарат за дисектори на слики на Фарнсворт ја пренела својата прва слика, едноставна права линија, на приемник во друга просторија од неговата лабораторија на улицата Грин 202 во Сан Франциско.[22] Пем Фарнсворт се присетил во 1985 година дека нејзиниот сопруг ја прекршил запрепастувачката тишина на неговите лабораториски асистенти велејќи: „Еве ви – електронска телевизија!“[22] Изворот на сликата бил стаклен тобоган, осветлен со лачна ламба . Бил потребен екстремно светол извор поради слабата осветленост на дизајнот. До 1928 година, Фарнсворт го развил системот доволно за да одржи демонстрации за печатот.[24] Неговите поддржувачи барале да знаат кога ќе видат долари од пронајдокот; така што првата прикажана слика била, соодветно, знак за долар. Во 1929 година, дизајнот бил дополнително подобрен со елиминацијата на мотор-генератор; така што телевизискиот систем сега немал механички делови. Таа година Фарнсворт ги пренел првите човечки слики во живо со помош на неговиот телевизиски систем, вклучувајќи слика од три и пол инчи на неговата сопруга Пем.

Многу пронаоѓачи изградиле електромеханички телевизиски системи пред семиналниот придонес на Фарнсворт, но Фарнсворт го дизајнирал и го изградил првиот работен целосно електронски телевизиски систем во светот, користејќи електронско скенирање и во уредите за пикап и за прикажување. Тој првпат го покажал својот систем пред печатот на 3 септември 1928 година,[24][27] и пред јавноста во Институтот Френклин во Филаделфија на 25 август 1934 година.[28]

Во 1930 година, RCA го регрутирала Владимир Зворикин - кој се обидел, неуспешно, да развие свој целосно електронски телевизиски систем во Вестингхаус во Питсбург од 1923 година[29] - да го води одделот за развој на телевизија. Пред да го напушти својот стар работодавец, Зворикин ја посетил лабораторијата на Фарнсворт и бил доволно импресиониран од изведбата на Дисекторот на слики што наводно го натерал неговиот тим во Вестингхаус да направи неколку копии од уредот за експериментирање.[30] Зворикин подоцна го напуштил истражувањето на Дисекторот на слики, кој во тоа време барал екстремно силно осветлување на неговите субјекти и го свртел своето внимание кон она што станало Иконоскоп.[31] Во серијата снимени интервјуа од 1970-тите, Зворикин потсетил дека „Фарнсворт беше поблиску до ова нешто што го користите сега [т.е. видеокамера] од кој било, бидејќи ја користел катодната цевка за пренос. Но, Фарнсворт немаше мозаик [од дискретни светлосни елементи], тој немаше складиште. Затоа, дефиницијата на [слика] беше многу ниска. . . . Но, тој беше многу горд и се држеше до својот метод.“[32] Спротивно на изјавата на Зворикин, патентот на Фарнсворт број 2.087.683 за Дисекторот на слики (поднесен на 26 април 1933 година) ја содржел „плочата за складирање полнење“ измислена од Тихањи во 1928 година и методот на „ниска брзина“ на електронско скенирање, чии честички исто така опишуваат „дискретни“ „Потенцијалот“ е манипулиран и „заситен“ до различен степен во зависност од нивната брзина.[33] Патентите на Фарнсворт 2.140.695 и 2.233.888 се за „дисектор за складирање на полнење“ и „засилувач за складирање на полнење“, соодветно.

Во 1931 година, Дејвид Сарноф од RCA понудил да ги купи патентите на Фарнсворт за 100.000 УСД, со услов тој да стане вработен во RCA, но Фарнсворт одбил.[6] Во јуни истата година, Фарнсворт се придружил на компанијата Филко и се преселил во Филаделфија заедно со неговата сопруга и двете деца.[34] RCA подоцна поднела тужба за мешање против Фарнсворт, тврдејќи дека патентот на Цворикин од 1923 година имал приоритет над дизајнот на Фарнсворт, и покрај фактот што не можел да прикаже докази дека Зворикин всушност произвел функционална цевка за предавател пред 1931 година. Фарнсворт изгубил две барања за мешање на Зворикин во 1928 година, но овој пат тој победил и Канцеларијата за патенти на САД донела одлука во 1934 година да му додели приоритет на пронајдокот на дисекторот на слики на Фарнсворт. RCA изгубила последователна жалба, но судските спорови за различни прашања продолжиле неколку години со тоа што Сарноф конечно се согласил да плати авторски права на Фарнсворт.[35][36] Зворикин добил патент во 1928 година за верзија за пренос во боја на неговата патентна пријава од 1923 година; тој, исто така, ја поделил својата оригинална апликација во 1931 година, добивајќи патент во 1935 година, додека вториот на крајот бил издаден во 1938 година од Апелациониот суд за случај за мешање што не бил поврзан со Фарнсворт,[37] и над приговорот на Заводот за патенти.[38]

Во 1932 година, додека бил во Англија за да собере пари за неговите правни битки со RCA, Фарнсворт се сретнал со Џон Логи Берд, шкотски пронаоѓач кој ја одржал првата јавна демонстрација во светот на работен телевизиски систем во Лондон во 1926 година, користејќи систем на електро-механичка слика, и кој се обидувал да развие електронски телевизиски приемници. Берд го демонстрирал својот механички систем за Фарнсворт.[39]

Во мај 1933 година, Филко ја прекинал својата врска со Фарнсворт затоа што, Еверсон рекол, „[станало] очигледно дека целта на Фило да воспостави широка патентна структура преку истражување [не била] идентична со продукциската програма на Филко“.[40] Според мислењето на Еверсон, одлуката била взаемна и пријателска.[41] Фарнсворт отворил продавница на 127 East Mermaid Lane во Филаделфија и во 1934 година ја одржал првата јавна изложба на својот уред во Институтот Френклин во тој град.[42]

Откако отпловил во Европа во 1934 година, Фарнсворт обезбедил договор со Герц-Бош-Фернсех во Германија.[25] Некои камери за дисектори на слики биле користени за пренос на Олимписките игри во Берлин во 1936 година.[43]

Фарнсворт се вратил во својата лабораторија и до 1936 година неговата компанија редовно пренесувала забавни програми на експериментална основа.[44] Истата година, додека работел со биолозите од Универзитетот во Пенсилванија, Фарнсворт развил процес за стерилизирање на млекото користејќи радио бранови.[45] Тој исто така измислил зрак што продира во магла за бродови и авиони.[25]

Во 1936 година, тој го привлекол вниманието на Collier's Weekly, кои ја опишале неговата работа со блескави зборови. „Еден од оние неверојатни факти од модерниот живот кои едноставно не изгледаат возможни - имено, електрично скенираната телевизија која изгледа предодредена да стигне до вашиот дом следната година, во голема мера му беше дадена на светот од деветнаесетгодишно момче од Јута. . . . Денес, на едвај триесет години, тој го поставува специјализираниот свет на науката на своите уши“.

Во 1938 година, Фарнсворт ја основал телевизиската и радио корпорација Фарнсворт во Форт Вејн, Индијана, со Е.А. Николас како претседател, а тој самиот како директор за истражување.[6] Во септември 1939 година, по повеќе од децениска правна битка, RCA конечно го прифатила повеќегодишниот договор за лиценцирање во врска со патентот на Фарнсворт за телевизија од 1927 година во вкупна вредност од 1 милион долари. RCA тогаш била бесплатна, откако ја покажала електронската телевизија на Светскиот саем во Њујорк на 20 април 1939 година, да продава електронски телевизиски камери на јавноста.[6][28] :250–254

Телевизиската и радио корпорација Фарнсворт била купена од Меѓународниот телефон и телеграф (ITT) во 1951 година. За време на неговото време во ИТТ, Фарнсворт работел во подрумска лабораторија позната како „пештера“ на улицата Понтиак во Форт Вејн. Оттаму, тој вовел голем број концепти за пробив, вклучувајќи сигнал за рано предупредување за одбрана, уреди за откривање подморници, опрема за баждарење на радар и инфрацрвен телескоп . „Фило бил многу длабока личност - тежок за разговор, бидејќи секогаш размислувал што може да направи следно“, рече Арт Реслер, фотограф на ИТТ кој ја документирал работата на Фарнсворт во слики.[7] Еден од најзначајните придонеси на Фарнсворт на ИТТ беше проекторот PPI, подобрување на иконскиот радарски дисплеј за „кружно чистење“, кој овозможил безбедна контрола на воздушниот сообраќај од земја. Овој систем развиен во 1950-тите бил претходник на денешните системи за контрола на летање [45]

Покрај неговото истражување за електроника, раководството на ИТТ се согласило номинално да го финансира истражувањето за јадрено соединување на Фарнсворт. Тој и членовите на персоналот измислиле и рафинирале серија цевки за реакција на соединување наречени „ фузори “. Од научни причини непознати за Фарнсворт и неговиот персонал, потребните реакции не траеле подолго од триесет секунди. Во декември 1965 година, ИТТ бил под притисок од својот одбор на директори да го прекине скапиот проект и да ја продаде подружницата Фарнсворт. Само поради повикот на претседателот Харолд Геин бил прифатен буџетот од 1966 година, продолжувајќи го истражувањето за соединување на ИТТ за дополнителна година. Стресот поврзан со овој менаџерски ултиматум, сепак, предизвикал Фарнсворт да доживее релапс. Една година подоцна тој бил раскинат и на крајот му било дозволено лекарско пензионирање.[46]

Во пролетта 1967 година, Фарнсворт и неговото семејство се преселиле во Јута за да го продолжат своето истражување за соединување на Универзитетот Бригам Јанг, кој му доделил почесен докторат. Универзитетот му понудил и деловен простор и подземен бетонски бункер за проектот. Сфаќајќи дека ITT ќе ја расклопи својата лабораторија за соединување, Фарнсворт ги поканил членовите на персоналот да го придружуваат во Солт Лејк Сити, како членови на тимот во Фило Т. Фарнсворт соработници (PTFA). До крајот на 1968 година, соработниците почнаале да одржуваат редовни деловни состаноци и PTFA била во тек. Тие веднаш обезбедиле договор со Националната аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) и повеќе можности биле на дофат - но финансирањето било закочено за 24.000 долари месечно потребни за плати и изнајмување опрема.[46]

До Божиќ 1970 година, PTFA не успеала да го обезбеди потребното финансирање, а Фарнсвортс ги продале сите свои акции на ИТТ и ја реализирале полисата за животно осигурување на Фило за да ја одржат организациската стабилност. Преземачот не успеал да обезбеди финансиска поддршка што требало да ја одржи организацијата во текот на нејзината критична прва година. Банките ги побарале сите неподмирени заеми, биле ставени известувања за повторно поседување на сè што претходно не било продадено, а Службата за внатрешни приходи ставила клуч на вратата од лабораторијата додека не се платат заостанатите даноци. Во јануари 1971 година, PTFA се распаднала. Фарнсворт почнал да употребува алкохол во неговите подоцнежни години, и како резултат на тоа сериозно се разболел од пневмонија и починал на 11 март 1971 година, во својот дом во Холадеј, Јута.[46][47]

Сопругата на Фарнсворт, Елма Гарднер „Пем“ Фарнсворт се борела со децении по неговата смрт за да го обезбеди своето место во историјата. Фарнсворт секогаш ѝ давал еднакви заслуги за создавање телевизија, велејќи: „Јас и жена ми ја започнавме оваа телевизија“. Таа починала на 27 април 2006 година, на 98-годишна возраст.[48] Пронаоѓачот и сопругата ги надживеале два сина, Расел (кој тогаш живеел во Њујорк Сити) и Кент (кој тогаш живеел во Форт Вејн, Индијана).[48]

Во 1999 година, списанието Тајм го вклучило Фарнсворт во „Тајм 100: Најважните луѓе на векот“.[35]

Пронајдоци[уреди | уреди извор]

Електронска телевизија[уреди | уреди извор]

Фарнсворт го разработи принципот на дисекторот на слики во летото 1921 година, не многу пред неговиот 15-ти роденден, и ја покажал првата работна верзија на 7 септември 1927 година, откако наполнил 21 година претходниот август. Момче од фарма, неговата инспирација за скенирање слика како серија линии дошла од движењето напред-назад што се користи за орање на полето.[49][50] Во текот на тужбата за патент за пречки, донесена од Радио корпорацијата на Америка во 1934 година и донесената одлука во февруари 1935 година, неговиот учител по хемија во средното училиште, Џастин Толман, направил скица што ја направил од цртежот на табла што му го покажал Фарнсворт во пролетта 1922 година. Фарнсворт победил во тужбата; RCA ја обжалила одлуката во 1936 година и загубила.[51] Фарнсворт добивал хонорари од RCA, но никогаш не станал богат. Цевката за видеокамера која еволуирала од комбинираната работа на Фарнсворт, Зворикин и многу други се користела во сите телевизиски камери до крајот на 20 век, кога почнале да се појавуваат алтернативни технологии како што се уредите поврзани со полнење.

Фарнсворт, исто така, го развил „осцилитот на сликата“, катодна цевка која ги прикажувала сликите снимени со дисекторот на сликата.[52]

Фарнсворт својот уред го нарекол дисектор на слики бидејќи ги претвора поединечните елементи на сликата во електрична енергија еден по еден. Тој ги заменил вртечките дискови со цезиум, елемент кој испушта електрони кога е изложен на светлина.

Во 1984 година, Фарнсворт бил примен во Куќата на славните на националните пронаоѓачи .

Фузор[уреди | уреди извор]

Фузорот Фарнсворт-Хирш е апарат дизајниран од Фарнсворт за да создаде јадрено соединување. За разлика од повеќето контролирани системи за соединување, кои полека загреваат магнетно ограничена плазма, фузорот инјектира високотемпературни јони директно во комората за реакција, со што се избегнува значителна количина на сложеност.

Кога фузорот Фарнсворт-Хирш првпат бил претставен во светот на истражувањето на соединување кон крајот на 1960-тите, фузорот бил првиот уред што јасно можел да покаже дека воопшто произведува реакции на соединување. Надежите во тоа време биле големи дека може брзо да се развие во практичен извор на енергија. Сепак, како и со другите експерименти за соединување, развојот во извор на енергија се покажале како тежок. Сепак, фузорот оттогаш станал практичен извор на неутрони и се произведувал комерцијално за оваа улога.[8][53]

Други пронајдоци[уреди | уреди извор]

Во времето кога починал, Фарнсворт поседувал 300 американски и странски патенти . Неговите пронајдоци придонеле за развој на радар, инфрацрвени уреди за ноќно гледање, електронски микроскоп, инкубатор за бебиња, гастроскоп и астрономски телескоп.[46][54]

ТВ изглед[уреди | уреди извор]

Иако тој бил човекот одговорен за нејзината технологија, Фарнсворт се појавил само еднаш на телевизиска програма. На 3 јули 1957 година, тој бил мистериозен гостин („Доктор Икс“) во квиз-шоуто на CBS „ Имам тајна“ . Тој поставувал прашања од панелот додека тие неуспешно се обидувале да ја погодат неговата тајна („Јас ја измислив електронската телевизија“. ). За својата победа тој добил 80 долари и една кутија цигари Винстон.[20] Водителот Гери Мур потоа поминал неколку минути разговарајќи со Фарнсворт за неговото истражување за такви проекти како што се ран аналоген телевизиски систем со висока дефиниција, приемници со рамен екран и моќ на соединување.[55] Фарнсворт рекол: „Имаше обиди да се осмисли телевизиски систем користејќи механички дискови и ротирачки огледала и вибрирачки огледала - сите механички. Мојот придонес беше да ги извадам подвижните делови и да го направам предметот целосно електронски, а тоа беше концептот што го имав кога бев само бруцош во средно училиште во пролетта 1921 година на 14 години.“[56] Кога Мур прашал за придонесите на другите, Фарнсворт се согласил: „Постојат буквално илјадници пронајдоци важни за телевизијата. Имам нешто повеќе од 165 американски патенти“. Потоа водителот прашал за неговото тековно истражување, а пронаоѓачот одговорил: „На телевизија, прво се обидуваме подобро да го искористиме пропусниот опсег, бидејќи мислиме дека на крајот можеме да добиеме повеќе од 2.000 линии наместо 525 ... и направете го тоа на уште потесен канал ... што ќе направи многу поостра слика. Ние веруваме во типот на рамка за слика на слика, каде што визуелниот приказ ќе биде само екран. И се надеваме на спомен, така што сликата ќе биде исто како да е залепена таму“.

Во писмото до уредникот на Ајдахо Фолс Пост Регистер се оспорува дека Фарнсворт имал само едно појавување на телевизија. Рој Саутвик тврди “. . . Го интервјуирав г-дин [Фило] Фарнсворт уште во 1953 година - првиот ден кога се емитуваше KID-TV .“ [57] КИД-ТВ, кој подоцна стана КИДК-ТВ, тогаш се наоѓаше во близина на областа Ригби каде порасна Фарнсворт.

Наследство[уреди | уреди извор]

Плакета на локацијата на лабораторијата во Сан Франциско во Фарнсворт на улицата Грин.[24]

Во видео снимено интервју од Академијата за телевизиски уметности и науки од 1996 година, Елма Фарнсворт раскажувала за промената на мислењето на Фило за вредноста на телевизијата, откако видела како таа на милиони гледачи во реално време покажува човек како оди на Месечината:[58]

Новинар: Дисекторот на слики се користеше за испраќање снимки од Месечината на земјата.
Елма Фарнсворт: Нели.
Новинар: Што мислеше Фил за тоа?
Елма Фарнсворт: Го гледавме, и кога Нил Армстронг слета на Месечината, Фил се сврте кон мене и ми рече: „Пем, за ова вредеше се“. Пред тоа, тој не беше премногу сигурен.

Почести[уреди | уреди извор]

 • Во 1967 година, на Фарнсворт му била доделена почесна диплома од Универзитетот Бригам Јанг, на која накратко присуствувал по дипломирањето на средното училиште Бригам Јанг.[46]
 • Во 2006 година, на Фарнсворт постхумно му била врачена наградата „Игл извидник “ кога било откриено дека ја заслужил, но никогаш не му била врачена. Наградата и била врачена на неговата сопруга Пем, која починала четири месеци подоцна.[59]
 • Фарнсворт постхумно бил примен во Куќата на славните за емитување пионери на Филаделфија во 2006 година.[60]
 • Тој бил примен во Куќата на славните на телевизиската академија во 2013 година.[61]
 • Тој бил признаен во Куќата на славните на пионерите на радиодифузијата на Индијана - која забележува дека, покрај неговите инвентивни достигнувања, неговата компанија поседувала и управувала со WGL радио во Форт Вејн, Индијана.[62]

Споменици[уреди | уреди извор]

Статуа на Фило Т. Фарнсворт во Центарот за дигитални уметности Летерман во Сан Франциско.
 • Бронзената статуа на Фарнсворт ја претставува Јута во Националната сала со колекција на статуи, која се наоѓа во зградата на Белата куќа во САД .[63] На 28 јануари 2018 година, во услови на проширена дебата и поради значителен приговор на јавноста,[64][65] законодавниот дом на Јута гласала да го замени со една од Марта Хјуз Топ.[66][67]
 • Друга статуа се наоѓа во главниот град на државата Јута, во Солт Лејк Сити.[68]
 • Обележувач на Комисијата за историски и музеј во Пенсилванија сместен на 1260 E. Mermaid Lane, Виндмур, Пенсилванија, ја одбележува телевизиската работа на Фарнсворт таму во 1930-тите. На плочата пишува „Изумител на електронската телевизија, тој ги водеше некои од првите експерименти во директното локално ТВ емитување во доцните 1930-ти од неговата станица W3XPF сместена на оваа локација. Како пионер во електрониката, Фарнсворт имал многу патенти и бил примен во Куќата на славните на пронаоѓачите.“ [69]
 • На 15 септември 1981 година, плакета во чест на Фарнсворт како гениј од зелената улица беше поставена на локацијата 202 Green Street (37°48′01″ N; 122°24′09″ W / 37.80037° СГШ; 122.40251° ЗГД / 37.80037; -122.40251 ) од неговата истражувачка лабораторија во Сан Франциско од Калифорнискиот Стејт департмент за паркови и рекреација.[24]
 • Во октомври 2008 година, Центарот за дигитални уметности Летерман во Сан Франциско постави статуа на Фарнсворт извајана од Лоренс Нобл пред нејзината зграда Д.[70]
 • Плакета во чест на Фарнсворт се наоѓа веднаш до неговиот поранешен дом на бул.[71]
 • Фарнсворт е еден од пронаоѓачите награден со плакета во „Кругот на пронаоѓачи“ на Волт Дизни Ворлд во Future World West во EPCOT.[72]
 • Поштенска марка од 1983 година на Соединетите Држави му оддаде чест на Фарнсворт.[73]
 • На 10 јануари 2011 година, Фарнсворт беше примен од градоначалникот Гевин Њусом во новоформираната Куќа на славните во Сан Франциско, во категоријата наука и технологија.[74]
 • Работата на Фарнсворт поврзана со телевизијата, вклучително и оригиналната ТВ-цевка што тој ја разви, се изложени во музејот Фарнсворт ТВ и Пионер во Ригби, Ајдахо.[75]

Работи именувани по Фарнсворт[уреди | уреди извор]

 • Наградата Фило Т. Фарнсворт е една од Primetime Engineering Emmy наградите што се доделуваат во чест на компании и организации кои значително влијаеле на состојбата на телевизијата и радиодифузното инженерство во текот на подолг временски период.[76]
 • Наградите Фило (официјално наградите Фило Т. Фарнсворт, не треба да се мешаат со горенаведените) е годишен натпревар за телевизиска кабловска телевизија со јавен пристап во регионот Охајо, Индијана, Кентаки и Мичиген, каде што победниците добиваат известување за нивните напори. во различни категории во производството на медиуми во заедницата.[77]
 • Фило, стриминг телевизиски провајдер со седиште во Сан Франциско каде што се наоѓала неговата лабораторија, е именуван по Фарнсворт.[78]
 • Врвот Фарнсворт на северниот крај на планините Окир, приближно 18 милји (29 км) југозападно од Солт Лејк Сити, Јута, е локацијата на многу телевизиски и FM радио предаватели во областа.[79]
 • Сценските „Скали на Фарнсворт“ во Сан Франциско водат од улицата Вилард (веднаш над Парнасус) до авенијата Еџвуд.[80][81]
 • Неколку згради и улици околу руралниот Браунфилд, Мејн се именувани по Фарнсворт бидејќи живеел таму некое време.[45]
 • Основното училиште Фило Т. Фарнсворт од Заедничката школска област Џеферсон во Ригби, Ајдахо (подоцна стана средно училиште) е именувано во негова чест.[82][83]

Во популарната култура[уреди | уреди извор]

 • Во епизодата од втората сезона од телевизиската комедија на Арон Соркин, Спортска ноќ „Клиф Гарднер“ (сезона 2, епизода 3, првично емитувана на 19 октомври 1999 година), ликот на Вилијам Х. и помошта што му ја пружи Клиф Гарднер.
 • Ексцентричниот инженер за емитување во филмот UHF од 1989 година е именуван Фило во почит на Фарнсворт.[84]
 • На Beakman's World „Левер, Бикманија и телевизија“ (сезона 1, епизода 10, емитувана на 14 ноември 1992 година), Пол Залум се појавува како „гостин научник“ Фило Т. Фарнсворт кој го објаснува својот сопствен изум.[85]
 • Фиктивна претстава на Фарнсворт се појавува во романот на канадскиот писател Вејн Џонстон од 1994 година, „ Човечки забави“ . Главниот лик во романот се појавува како протагонист во телевизиско шоу во кое Фарнсворт е главен лик. Во шоуто, адолесцентот Фарнсворт измислува многу различни уреди (меѓу нив и телевизија) додека на секој чекор е предизвикан од ривалскиот пронаоѓач.[86]
 • Ликот на Футурама, професор Фарнсворт, кој првпат се појави во 1999 година, е именуван по и делумно инспириран од Фило Фарнсворт,[87] и во епизодата „ Сите претседатели глави “ беше откриено дека потекнува од него.
 • Фарнсворт и воведувањето на телевизијата се значајни елементи на заплетот во Картер го победува ѓаволот, роман на Глен Дејвид Голд објавен во 2001 година од Хиперион.
 • Пронајдокот Фарнсворт, сценска драма на Арон Соркин, која дебитираше во 2007 година, откако Соркин ја адаптираше од неговото непродуцирано сценарио, го драматизираше конфликтот што произлезе од изумот на ТВ од Фарнсворт и наводното крадење на дизајнот од Дејвид Сарноф од RCA.[88]
 • Телевизиската серија на SyFy од 2009 година Warehouse 13 содржи видео-комуникатор наречен „The Farnsworth“. Во универзумот на шоуто, ова беше дизајнирано од Фило Фарнсворт.[89]
 • Во видео играта Trenched, преименувана во Железна бригада, главниот антагонист е лик по име Владимир Фарнсворт, кој создал механички непријатели познати како „цевки“ кои шират смртоносен пренос. Ова име на ликот алудира на Фило Фарнсворт и Владимир К. Зворикин, кои го измислиле иконоскопот.[90]
 • Анимираниот филм од 2009 година[91] го прикажува пронаоѓачот аматер по име Флинт Локвуд, кој ги идолизира минатите пронаоѓачи. На ѕидовите на неговата спална соба се сликите на Томас Едисон и Фило Фарнсворт, меѓу другите.

Сајтови на Форт Вејн[уреди | уреди извор]

Куќата на Фарнсворт во Форт Вејн

Во 2010 година, поранешната фабрика Фарнсворт во Форт Вејн, Индијана, била срамнета со земја,[92] елиминирајќи ја „пештерата“, каде што првпат биле создадени многу од пронајдоците на Фарнсворт, и каде што нејзините радио и телевизиски приемници и предаватели, телевизиски цевки и радио фонографите биле масовно произведени под трговските имиња Фарнсворт, Кејпехарт и Панамус.[93] Објектот се наоѓал на 3702 E. Pontiac St.[93]

Исто така таа година, дополнителни фабрички артефакти Фарнсворт биле додадени во колекцијата на Историскиот центар Форт Вејн, вклучително и радио-фонограф и три радија на маса од 1940-тите, како и рекламирање и материјали за производи од 1930-тите до 1950-тите.[94]

Резиденцијата на Форт Вејн на Фарнсворт од 1948 до 1967 година, потоа поранешен телевизиски музеј Фило Т. Фарнсворт, се наоѓала на бул. Резиденцијата е препознаена од историскиот маркер на државата Индијана и била наведена во Националниот регистар на историски места во 2013 година.[95][96]

Марион, фабрика во Индијана[уреди | уреди извор]

Покрај Форт Вејн, Фарнсворт управувал со фабрика во Мерион, Индијана, која произведувала радија со кратки бранови што ги користеле американските борбени војници во Втората светска војна.[97] Стекнат од RCA по војната, објектот се наоѓал на 3301 S. Adams St.[98]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 1. „Philo T. Farnsworth dies at 64, known as father of television“. Deseret News. Salt Lake City, Utah. (obituary). March 12, 1971. стр. B1.
 2. Obituary Variety, March 17, 1971, p. 79.
 3. „Who Invented What?“. The Farnsworth Chronicles. Посетено на May 12, 2014.
 4. "New Television System Uses 'Magnetic Lens'". Popular Mechanics, Dec. 1934, p. 838–839. Retrieved March 13, 2010.
 5. Burns, R. W. (1998), Television: An international history of the formative years. IET History of Technology Series, 22. London: The Institution of Engineering and Technology (IET), p. 370. ISBN 0-85296-914-7.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Everson, George (1949). The Story of Television: The Life of Philo T. Farnsworth. New York City: W. W. Norton & Co. стр. #?. ISBN 978-0-405-06042-7.
 7. 7,0 7,1 „ITT, Advancing Human Progress“. ITT. Архивирано од изворникот на February 20, 2007. Посетено на July 5, 2007.
 8. 8,0 8,1 Miley, GH; Sved, J (October 2000). „The IEC star-mode fusion neutron source for NAA – status and next-step designs“. Appl Radiat Isot. 53 (4–5): 779–783. doi:10.1016/s0969-8043(00)00215-3. PMID 11003520.
 9. Bussard, Robert W.; Mark Duncan. „Should Google Go Nuclear“ (PDF). Askmar.com. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на July 7, 2011. Посетено на July 5, 2012.
 10. 10,0 10,1 Lovece, Frank (August 1985). „Zworykin vs. Farnsworth, Part I: The Strange Story of TV's Troubled Origins“. Video. стр. 71. Посетено на May 20, 2013.
 11. 11,0 11,1 11,2 11,3 11,4 11,5 „Philo Taylor Farnsworth: Mathematician, Inventor, Father of Television“. Brigham Young High School Alumni. Посетено на April 24, 2015. Article edited by Kent M. Farnsworth, 2006.
 12. Schatzkin, Paul (2002), The Boy Who Invented Television. Silver Spring, Maryland: Teamcom Books, pp. 7–10. ISBN 1-928791-30-1.
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 13,4 Farnsworth, Elma G. (1990). Distant Vision: Romance and Discovery of an Invisible Frontier. Salt Lake City: PemberlyKent Publishers, Inc. стр. #?. ISBN 978-0-9623276-0-5.
 14. Hanks, Maxine; Williams, Jean Kinney (2015). Mormon Faith in America. стр. ?. ISBN 978-1438140377.
 15. Givens, Terryl L.; Barlow, Philip L. (2015). The Oxford Handbook of Mormonism. стр. 10. ISBN 978-0-1904-6350-2. Philo Farnsworth, one of several inventors of television, was another Latter-day Saint media engineer.
 16. Barnouw, Erik (1990). Tube of Plenty: The Evolution of American Television. New York: Oxford University Press.
 17. Godfrey, Donald. „Farnsworth, Philo: U.S. Inventor“. The Museum of Broadcast Communications. Архивирано од изворникот на July 13, 2007. Посетено на July 5, 2007.
 18. 18,0 18,1 „Elma Gardner Farnsworth, 98, Who Helped Husband Develop TV, Dies“. The New York Times. May 3, 2006.
 19. Schatzkin, Paul (2002), The Boy Who Invented Television. Silver Spring, Maryland: Teamcom Books, pp. 20–21. ISBN 1-928791-30-1.
 20. 20,0 20,1 Schatzkin, Paul. „The Farnsworth Chronicles“. Farnovision.com. Посетено на September 8, 2006.
 21. Farnsworth, Elma G., p. 6.
 22. 22,0 22,1 22,2 Lovece, Frank (September 1985). „Zworykin vs. Farnsworth, Part II: TV's Founding Fathers Finally Meet – In the Lab“. Video. стр. 97. Посетено на May 20, 2013.
 23. „Early Electronic TV“. Early Television Foundation. Посетено на September 21, 2008.
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 „Philo Taylor Farnsworth (1906–1971)“. The Museum of the City of San Francisco. Архивирано од изворникот на November 6, 2020. Посетено на July 15, 2009.
 25. 25,0 25,1 25,2 25,3 Collier's Magazine, October 3, 1936.
 26. Schatzkin, Paul (2002), The Boy Who Invented Television. Silver Spring, Maryland: Teamcom Books, pp. 14–15. ISBN 1-928791-30-1.
 27. Farnsworth, Elma G., p. 108.
 28. 28,0 28,1 Abramson, Albert (1987). The History of Television, 1880 to 1941. Jefferson, North Carolina: McFarland & Co. стр. 209. ISBN 978-0-89950-284-7.
 29. Abramson, pp. 79–81.
 30. Abramson, pp. 149–151.
 31. Abramson, p. 173.
 32. Lovece, "Part II", p. 98
 33. Schatzkin, Paul. "Reconciling The Historical Origins of Electronic Video", The Farnsworth Chronicles, excerpt
 34. Farnsworth, Elma G., pp. 135–138.
 35. 35,0 35,1 Postman, Neil (March 29, 1999). „The Time 100: Scientists & Thinkers: Philo Farnsworth“. Time. Архивирано од изворникот на May 31, 2000. Посетено на July 28, 2009.
 36. Burns, R. W. (1998). Television: an international history of the formative years. IET. стр. 366. ISBN 978-0-85296-914-4.
 37. "Wins Basic Patent in Television Field," The New York Times, December 22, 1938, p. 38:6. Retrieved March 4, 2010.
 38. Schatzkin, Paul (1977, 2001), "Who Invented What – and When??", The Farnsworth Chronicles. Retrieved November 19, 2009.
 39. Godfrey, D. G. (2001). Philo T. Farnsworth: The Father of Television. University of Utah Press. University of Utah Press. стр. 69. ISBN 978-0-87480-6755.
 40. Abramson, p. 195.
 41. Everson, pp. 135–136.
 42. „Philo T. Farnsworth (1906–1971) Historical Marker“. Philadelphia: ExplorePAHistory.com (WITF-TV). Архивирано од изворникот на March 20, 2013. Посетено на January 19, 2016.
 43. Abramson, pp. 232–233.
 44. Everson, pp. 199–211.
 45. 45,0 45,1 45,2 „The Philo T. and Elma G. Farnsworth Papers (1924–1992)“. University of Utah Marriott Library Special Collections. Архивирано од изворникот на April 22, 2008.
 46. 46,0 46,1 46,2 46,3 46,4 „Biography of Philo Taylor Farnsworth“. University of Utah Marriott Library Special Collections. Архивирано од изворникот на October 21, 2013. Посетено на July 5, 2007.
 47. „The Broadcast Pioneers of Philadelphia“. www.broadcastpioneers.com. Посетено на 2022-02-19.
 48. 48,0 48,1 Hummel, Debbie (April 28, 2006). „Elma Farnsworth, widow of TV pioneer, dies at 98“. Provo, Utah. Associated Press. стр. D5. Архивирано од изворникот на May 15, 2006 – преку Daily Herald.
 49. Schatzkin, Paul (2002), The Boy Who Invented Television. Silver Spring, Maryland: Teamcom Books, pp. 17–19. ISBN 1-928791-30-1.
 50. Schatzkin, Paul (2002), The Boy Who Invented Television. Silver Spring, Maryland: Teamcom Books, pp. 53–54. ISBN 1-928791-30-1.
 51. Schatzkin, Paul (2002), The Boy Who Invented Television. Silver Spring, Maryland: Teamcom Books, pp. 111–118. ISBN 1-928791-30-1.
 52. Schatzkin, Paul (2002), The Boy Who Invented Television. Silver Spring, Maryland: Teamcom Books, p. 50. ISBN 1-928791-30-1.
 53. Cartlidge, Edwin (March 2007). „The Secret World of Amateur Fusion“. Physics World. IOP Publishing. 20 (3): 10–11. doi:10.1088/2058-7058/20/3/18. ISSN 0953-8585.
 54. "Philo T. Farnsworth", The Architect of the Capitol. Retrieved April 8, 2008.
 55. Philo Farnsworth on I've Got A Secret на YouTube
 56. Farnsworth, Elma G., p. 37.
 57. Idaho Falls Post Register, December 10, 2007, p. A4 (digital version requires subscription)
 58. Elma "Pen" Farnsworth. June 25, 1996. http://www.emmytvlegends.org/interviews/people/elma-pem-farnsworth#. 
 59. „TV Pioneer Recognized as Eagle Scout“. Eagletter. 32 (2): 10. Fall 2006. Архивирано од изворникот на June 8, 2017. Посетено на June 8, 2017.
 60. „Philo Farnsworth“. Broadcast Pioneers of Philadelphia. Посетено на September 5, 2018.
 61. „Honorees“. Television Academy Hall of Fame (англиски). Посетено на September 5, 2018.
 62. „Indiana Broadcast Pioneers – We're archiving Indiana media history“. Indiana Broadcast Pioneers. Посетено на March 31, 2017.
 63. „Philo T. Farnsworth“. Architect of the Capitol (англиски). Посетено на September 5, 2018.
 64. „Return Farnsworth statue to Capitol, urges former Ridgecrest principal“. Cottonwood Heights Journal. Посетено на July 6, 2019.
 65. „Family of Television Inventor Criticizes Decision to Remove Statue in Washington D.C“. NBC Universal Television. Посетено на July 6, 2019.
 66. Weaver, Jennifer (April 4, 2018). „Statue of Dr. Martha Hughes Cannon heads to U.S. Capitol“ (англиски). KUTV. Посетено на September 5, 2018.
 67. „Senate approves replacing Utah's D.C. statue of TV inventor Philo T. Farnsworth with Martha Hughes Cannon“. Salt Lake Tribune. Посетено на July 6, 2019.
 68. „Visitor Tips and News About Statue of Philo Farnsworth, Inventor of TV“. Roadsideamerica.com. Посетено на July 5, 2012.
 69. „Philo T. Farnsworth (1906–1971) Historical Marker“. Explore PA History. WITF-TV. Архивирано од изворникот на March 20, 2013. Посетено на September 5, 2018.
 70. Wright, Andy (May 8, 2011). „Philo T. Farnsworth Statue“. The New York Times (англиски). Посетено на September 5, 2018.
 71. Rosa Salter Rodriguez (July 12, 2009). „Dwelling on accomplishments“. The Journal Gazette. Архивирано од изворникот на 2018-09-05. Посетено на July 5, 2012.
 72. „The shoulders of giants“. July 16, 2009. Посетено на July 5, 2012.
 73. „Philo T. Farnsworth“. US Stamp Gallery. Посетено на September 5, 2018.
 74. Nolte, Carl (January 11, 2011). „Newsom establishes a SF Hall of Fame“. San Francisco Chronicle (англиски). Архивирано од изворникот на September 5, 2018. Посетено на September 5, 2018.
 75. Snider, Carrie (December 10, 2017). „Farnsworth TV and Pioneer Museum brings visitors near and far“. East Idaho News (англиски). Посетено на September 5, 2018.
 76. „Engineering Emmy Awards“. Academy of Television Arts & Sciences (англиски). Посетено на September 5, 2018.
 77. „MVCC Producers Win Big“. Miami Valley Communications Council (англиски). Архивирано од изворникот на September 5, 2018. Посетено на September 5, 2018.
 78. „This New TV Streaming Service is Named After a Legendary Utahn“. Deseret News. November 15, 2017. Посетено на March 16, 2019.
 79. „A bit about Farnsworth Peak“. Utah Amateur Radio Club (UARC). Посетено на April 30, 2008.
 80. Weekes, G. (September 9, 2010). „San Francisco's Hidden Stairways“. AAA TravelViews. AAA. Архивирано од изворникот на September 18, 2011. Посетено на September 6, 2011.
 81. Bakalinsky, A. (2010). Stairway Walks in San Francisco (7. изд.). Wilderness Press. ISBN 978-0-89997-637-2. OCLC 617591964.
 82. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на January 27, 2021. Посетено на January 20, 2021.
 83. http://farnsworth.jeffersonsd251.org/
 84. Yankovic, Weird Al. „Ask Al“. "Weird Al" Yankovic Official Web Site (англиски). Посетено на September 5, 2018.
 85. „Beakman's World, Season 1“. Amazon.co.uk. Посетено на September 5, 2018.
 86. Johnston, Wayne (July 1994). Human Amusements. McClelland and Stewart.
 87. Booker, M. Keith (2005). Drawn to Television: Prime-Time Animation from the Flintstones to Family Guy. Santa Barbara, California: Praeger. стр. 115–124. ISBN 0-275-99019-2.
 88. „Aaron Sorkin's Farnsworth Invention to Open on Broadway in November“. Playbill. June 21, 2007. Архивирано од изворникот на June 26, 2007.
 89. Cox, Greg (2011). Warehouse 13: A Touch of Fever. Simon and Schuster. стр. 13. ISBN 9781451636574. Посетено на September 5, 2018.
 90. North, Steve (March 11, 2013). „Channeling the Father of Television“. The Huffington Post (англиски). Посетено на September 5, 2018.
 91. „Cloudy with a Chance of Meatballs on IMDb“. IMDb.
 92. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на June 10, 2015. Посетено на June 9, 2015.
 93. 93,0 93,1 Farnsworth, Capehart Corp.; Fort Wayne, IN - see also. „Capehart Corp.; Fort Wayne, IN - see also manufacturer in US“. Посетено на March 31, 2017.
 94. Pelfrey, Todd Maxwell (July 20, 2010). „History Center Notes & Queries: History Center Rescues Farnsworth Artifacts“. Посетено на March 31, 2017.
 95. „Home of Philo T. Farnsworth“. Посетено на March 31, 2017.
 96. „National Register of Historic Places Listings“. Weekly List of Actions Taken on Properties: 3/18/13 through 3/22/13. National Park Service. March 29, 2013.
 97. „The Farnsworth Building – WikiMarion“. Архивирано од изворникот на December 28, 2016. Посетено на March 31, 2017.
 98. „Abandoned Marion properties are experiencing different fates“. Indiana Economic Digest. Архивирано од изворникот на 2017-10-20. Посетено на March 31, 2017.