Владимир Зворикин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Владимир Зворикин

Владимир Зворикин ( - 29 јули 1982[1]), „таткото на телевизијата“. Во 1926 година успеа електронски да ја разложи сликата. Тој придонесе телевизијата, како електронски систем да ја претвори во практичен систем во најширока употреба. Измисли повеќе од 120 електронски и електротехнички апарати.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Владимир Зворикин, Телевизиски пионер, почина на 92 години“. New York Times. 1 август 1982. Посетено на 2008-04-27. Д-р Владимир Косма Зворикин, научник роден во Русија, чии достигнувања беа клучни за развојот на телевизијата, почина во четвртокот во медицинскиот центар Принстон (Н.Џ.). Имаше 94 години и живееше во Принстон. Зворикин, натурализиран американски државјанин, кој исто така беше заслужен за водечкиот развој на електронот ...