Анаполис (Мериленд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анаполис
Anapolis
Зајдисонце зад Владата на Мериленд
Зајдисонце зад Владата на Мериленд
Зајдисонце зад Владата на Мериленд
Местоположба
Местоположба на Анаполис
Местоположба на Анаполис
Општи податоци
Име
- изворно
Анаполис
  Anapolis
Прво доселување 1708
Основан 1649
Поштенски број 21401-21405, 21409, 21411-21412
Повикувачки број 410, 443
Официјална страница http://www.annapolis.gov
Управа
Земја САД
Сојузна држава Мериленд
Округ Ен Арандел
Градоначалник Џошуа Кохен (2009-)
Географија
Површина
- копно
- вода
19.7 км²
17.4 км2
2.3 км2
Надморска височина 12 м
Население
Население 38,394 (2010)
Густина 1,948.9 ж/км²


Мериленд (англиски: Marylend) е главен град на американската сојузна држава Мериленд. Според пописот извршен во 2010 година, во градот живееле 38,394 жители

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјален портал на градот