Катана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Katana (?)
Katana Masamune.jpg
Катана од 14 век, 70.6 cm[1]
Тип меч
Потекло Јапонија
Производна историја
Год. на производство Муромачи (1392–1573) до денес
Тех. особености
Тежина 1.1–1.3 kg
Острица length околу 60–73 cm (23 5828 34 in)

Тип на острица закривен, сечиво од една страна
Канија лакирано дрво

Историски гледано, катана (?) () бил еден традиционален  јапонски меч (日本刀, nihontō) [2][3] што го користеле самураите во античка и феудална Јапонија.[4] Катана се карактеризира со својот карактеристичен изглед: заоблен, остар нож со кружен или квадратен дел и долга рачка за да може да се фати со двете раце.

Етимологија[уреди | уреди извор]

"Катана" е термин што се користи за да се опише семејството на мечеви познати како нихонто  (nihontō) кои се долги 606мм  или подолги.[5]

Бидејки јјапонскиот јазик нема посебна форма за множина и еднина, македонската множинска форма „катани“ се смета за прифатлива.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Katana“ (на japanese). National Institutes for Cultural Heritage. http://www.emuseum.jp/detail/100189/000/000?mode=detail&d_lang=ja&s_lang=ja&class=&title=&c_e=&region=&era=&century=&cptype=&owner=&pos=97&num=8. 
  2. Manouchehr Moshtagh Khorasani (2008). The Development of Controversies: From the Early Modern Period to Online Discussion Forums. Peter Lang. стр. 150. ISBN 978-3-03911-711-6. https://books.google.com/books?id=PtBci2GslUkC&pg=PA150. 
  3. Evans Lansing Smith; Nathan Robert Brown (2008). The Complete Idiot's Guide to World Mythology. Alpha Books. стр. 144. ISBN 978-1-59257-764-4. https://books.google.com/books?id=f-RsCs5dJRwC&pg=PA144. 
  4. Kokan Nagayama; trans. Kenji Mishina (1997). The Connoisseur's Book of Japanese Swords. Tokyo, Japan: Kodansha International Ltd.. ISBN 4-7700-2071-6. 
  5. Sun-Jin Kim (1996). Tuttle Dictionary Martial Arts Korea, China & Japan. Tuttle Publishing. стр. 61. ISBN 978-0-8048-2016-5. https://books.google.com/books?id=HpPrkaGF-9sC&pg=PA61. 
  6. Adrian Akmajian; Richard A. Demers; Ann K. Farmer; Robert M. Harnish (2001). Linguistics: An Introduction to Language and Communication. Massachusetts: The MIT Press. стр. 624. ISBN 9780262511230. 

Поврзано[уреди | уреди извор]