Јан Лукашијевич

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јан Лукашијевич (пол полски: Jan Lukasiewicz;, 21 декември 1878-13 февруари 1956 година) бил полски логичар и математичар, филозоф, член на лавовско-варшавската школа.[1][2]

Студирал симболичка логика, историја на логика и металошки проблеми. Тој е особено познат по неговата реконструкција на стоичката логика на Аристотел. Креатор на тривалентна логика во која изјавата може да има една од трите вредности: вистина, лага и можна (неутрална) и четиривалентна логика, во која изјавата може да има една од четирите вредности: вистина, лага, веројатно и неверојатно.

Неговите главни дела се: Елементи на математичката логика, Филозофски белешки со поливалентни системи на сметководство на ставови, Прилог кон историјата на логиката на ставовите, Аристотеловата силогистика од гледна точка на модерната формална логика.

Животот[уреди | уреди извор]

Тој пораснал во Лавов и бил единственото дете на Павел Лукасијевиќ (полски: Paweł Łukasiewicz), капетан во австриската армија и Леополдин, ќерки на државен службеник. Неговото семејство било римокатоличко.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jan Łukasiewicz“. Stanford Encyclopedia of Philosophy. Посетено на 24. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)(англиски)
  2. „Jan Łukasiewicz Polish philosopher“. Britannica. Посетено на 24. 1. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)(англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • O'Connor, John J.; Robertson, Edmund F. „Јан Лукашијевич”. MacTutor History of Mathematics archive. University of St Andrews.