Бомба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бомба

Бомба — експлозивно оружје кое ја користи егзотермичната реакција на експлозивен материјал за да обезбеди исклучително ненадејно и насилно ослободување на енергија.[1] Детонациите нанесуваат штета главно преку механички стрес што се пренесува преку земјата и атмосферата, влијанието и продирањето на проектили под притисок, оштетување на притисокот и ефекти генерирани од експлозија. Бомбите биле во употреба уште од 11 век во династијата Сонг во Кина.

Изразот „бомба“ обично не се користи за експлозивните направи што се користат за цивилни цели, како што се градежништвото или рударството, иако луѓето што ги користат овие уреди понекогаш ги нарекуваат „бомба“. Воената употреба на изразот „бомба“ обично се однесува на ненадејно оружје кое најчесто се користи од страна на воздушните сили и поморското воздухопловство. Други воени експлозивни оружја, кои не се класифицирани како „бомби“, вклучуваат гранати, торпеда (користени во вода), боеви глави на проектили или мини.

Цртеж на бомба од времето на династијата Минг

Бомбата како тема во уметноста и популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Бомба“ (The Bomb) - песна од истоимениот албум на американскиот рапер Ајс Кјуб (Ice Cube) од 1990 година.[2]
  • „Бомба“ — песна на српската рок-група „Електрични оргазам“ од 1982 година.[3]
  • „Шпански бомби“ (Spanish Bombs) - песна на англиската рок-група „Клеш“ (The Clash) од 1979 година.[4]
  • „Темпирана бомба“ (Timebomb) - песна на американската рап-група „Паблик енеми“ (Public Enemy) од 1987 година.[5]
  • „Погласно од бомба“ (Louder Than A Bomb) - песна на американската рап-група „Паблик енеми“ (Public Enemy) од 1988 година.[6]
  • „Темпирана бомба“ (Time Bomb) - песна на американкста панк-група „Ренсид“ (Rancid) од 1995 година.[7]
  • „Тивко како бомба“ (Calm Like a Bomb) - песна на американската рок-група „Рејџ агеинст д машин“ (Rage Against the Machine) од 1999 година.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]