Шерил Кроу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кроу на Crossroads Guitar Festival#2007 festival

Шерил Сузан Кроу (родена на 11 февруари 1962 година) - американска музичарка, пејачка, текстописец и глумица. Нејзината музика вклучува елементи на поп, рок, кантри, џез и блуз. Има издадено десет студиски албуми, четири компилации, два албуми во живо и придонесе за голем број филмски саундтракови. Нејзините песни се „Сите што сакам да направам “, „ Ако ве прави среќен “, „ Мојата омилена грешка “, „ Секој ден е ликвидарен пат “ и тематската песна за филмот „ Џејмс Бонд “ од 1997 година, Утрешнината никогаш не умира. Има продадено повеќе од 50 милиони албуми ширум светот.[1] Кроу освоила девет награди Греми (од 32 номинации) од <a href="./%D0%90%D0%BA%D0%B0%D0%B4%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D1%98%D0%B0%D1%82%D0%B0%20%D0%B7%D0%B0%20%D1%84%D0%B8%D0%BB%D0%BC%D1%81%D0%BA%D0%B8%20%D1%83%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%20%D0%B8%20%D0%BD%D0%B0%D1%83%D0%BA%D0%B8" rel="mw:WikiLink">Академијата за филмски уметности и науки</a>.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sheryl Crow diagnosed with brain tumour“. NME. June 6, 2012. Посетено на February 11, 2013.