Пеги Ли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пеги Ли
Photograph in 1950
Роден(а)Норма Делорис Егстром
мај 26, 1920(1920-05-26)
Jamestown, North Dakota, U.S.
Починал(а)јануари 21, 2002(2002-01-21) (возр. 81)
Bel Air, Los Angeles, California, U.S.
ПочивалиштеНејзината пепел е сместена во Меморијалниот парк во селото Вествуд, Гримбер, Вествуд, Лос Анџелес, САД
Познат(а) по
Сопружник
Деца1
Родители
 • Марвин Олоф Егстром
 • Селма Амелија Андерсон

Норма Делорис Егстром (26 мај 1920 година - 21 јануари 2002 година), професионално позната како Пеги Ли , беше американска џез и популарна музичка пејачка, текстописец, композитор и глумица, во текот на кариерата која траела шест децении.Уште од нејзиниот почеток како вокалист на локалното радио до пеење со големиот бенд на Benny Бени Гудман , Ли создал софистицирана личност, пишувајќи музика за филмови, глума, и снимајќи концептуални албумски записи во комбинација со поезија и музика.


Животопис[уреди | уреди извор]

Ли е родена Норма Делорис Егстром во [[Jamејмстаун, Северна Дакота]] на 26 мај 1920 година, седмо од осумте деца на Селма Амелија (н.е. Андерсон) Егстром и Марвин Олоф Егстром, агент за станици во [[континенталната пруга во Мидленд . Таа и нејзиното семејство биле Лутеранци .  Нејзиниот татко бил Шведско-Американец, а нејзината мајка била Норвешка-Американка.  Откако нејзината мајка починала кога Ли имала четири години,  нејзиниот татко се оженил со Минси Шумберг Виз.

Ли првпат пееше професионално преку радио КОВЦ во Вели Сити, Северна Дакота .  Подоцна, таа имала своја серија на радио шоу спонзорирано од локален ресторан што и плаќало плата во храна. И за време и после нејзините средни училишта, Ли пееше за мали суми на локалните радиостаници.

Радио личноста Кен Кенеди, од WDAY во Фарго, Северна Дакота ( најслушаната станица во Северна Дакота), го смени своето име во Пеги Ли.  Ли заминал од дома и отпатувал во Лос Анџелес на 17-годишна возраст.

Таа се вратила во Северна Дакота на тонзилектомија и била забележана од сопственикот на хотелот Френк Беринг додека работела во куќата на кукли во Палм Спрингс, Калифорнија .  Тогаш, таа ја развила својата марка маркичка, откако реши да се натпреварува со бучната толпа со суптилност, а не со волумен. Беринг offered понуди свирка во просторијата „Батер“, ноќен клуб во хотелот „Амбасадор исток“ во Чикаго. Таму, таа беше забележана од бродоградувачот Бени Гудман . Според Ли, „тогашната свршеница на Бени, Лејди Алис Дакворт, влезе во Батер, и таа беше многу импресионирана. Така, следната вечер го внесе Бени, бидејќи тие бараа замена за Хелен Форест. И иако не знаев, јас бев тоа. Ме гледаше чудно, мислев, но тоа беше само неговиот преокупиран начин на гледање. Мислев дека тој во прво време не ми се допаѓа, но едноставно беше дека тој беше преокупиран со она што го слушаше. "Таа се приклучи на неговиот бенд во 1941 година и остана две години.

Кариера за снимање[уреди | уреди извор]

Во 1942 година, Ли го имаше својот прв хит број 1, „Некој друг го зазема моето место“,  следено во 1943 година од „ Зошто не правиш правилно? “, Кој продаде повеќе од еден милион примероци и ја направи познат. Таа пееше со оркестарот на Гудман во два филма од 1943 година, Кантрина со сценски врати и девојка од моќ .

Во март 1943 година, Ли се ожени со Дејв Барбур , гитарист во групата Гудман.  Ли рече: „Дејвид му се придружи на групата на Бени и донесе пресуда дека никој не треба да се братува со девојката пејачка. Дејвид, и јас се повлеков. Бени и јас се сочинувавме, иако Дејвид веќе не играше со него. Бени се држеше до неговото правило. Мислам дека не е премногу лошо правило, но не можете да помогнете во за fallingубување во некого "

... кога таа го напушти бендот таа пролет [1943], нејзината намера беше да ги остави светлата на фаровите заедно и да стане г-ѓа Барбур, полновремено домаќинка. За признанието на г-дин Барбур, тој одби да дозволи пеење и компонирање талент на неговата сопруга да лежи премногу долго. „Се за inубив во Дејвид Барбур“, се сеќава таа. "Но," Зошто не правиш како што треба ", беше толку огромен хит што постојано добивав понуди и ги одвраќав. И во тоа време тоа беше многу пари. Но, тоа воопшто не ми беше важно. Бев многу среќен.Се што сакав беше да имам семејство и да се приврзам кон децата [ќерка Ники] Па, тие продолжија да разговараат со мене и конечно Давид им се придружи и рече: „Вие навистина имате премногу талент да останете дома и еден ден можеби ќе зажалите. ”“

Таа се повлече назад во текстописци и повремени сесии за снимање за Capitol Records во 1947 година, за кои сними долга низа хитови, многу од нив со стихови и музика од Ли и Барбур, меѓу кои и „Не знам доволно за тебе“ во 1946 година и потоа „Златни уши“ и „Добар ден“ во 1947 година. Нејзиното снимање на „Златни обетки“, насловна песна на филм од 1947 година , беше хит во текот на 1947-1948 година. Со објавувањето на рекордот во Продажба на САД, број 1 од 1948 година, „ Мажана “, заврши нејзиното „пензионирање“. Во 1948 година, работата на Ли беше дел од библиотеката со електрични транскрипции на Капитол за радиостаниците. Во рекламата за Транскриптиите во Капитол во трговско списание се забележува дека записниците содржат „

Во 1948 година, Ли се приклучи вокалисти Пери Комо и Џо Стафорд како домаќин на Ен-Би-радио музичка програма на Честерфилд вечера клуб .  Таа беше редовна на шоуто „Jimими Дуранте“ и се појавуваше често на радио-емисиите на Бинг Крозби во доцните 1940-ти и раните 50-ти.

Нејзината врска со Капитол траеше скоро три децении настрана од краткото оддалечување (1952-1956) во Дека.  За таа етикета таа снимила Блек кафе и удрила во синглови како „ Lубовник “ и „ Господин прекрасен “.

Во 1957 година, таа сними популарна верзија на „ Треска “ од малиот Вили Johnон , напишана од Еди Кули и Johnон Давенпорт,  на која и додаде нејзините текстови што не се заштитени со авторски права („Ромео ја сакаше ietулиета“, „Капетан Смит и Покахонтас“).

Глумечка кариера[уреди | уреди извор]

Во 1952 година, Ли глумела спроти Дани Томас во azzезниот пејач (1952), римејк на филмот Ал olолсон, Језниот пејач (1927). Таа играше алкохолна блуз-пејачка во Плус Кели на блузот (1955), за што беше номинирана за наградата Академија за најдобра споредна глумица .  Таа обезбедувала гласови за говорење и пеење за неколку ликови во филмот Дизни, Лејди и Трамп (1955), играјќи го човечкото „Дарлинг“, кучето „Пег“ и двете сијамски мачки, „ Си и Ам “. Во 1957 година, таа гостувала во краткотрајната програма за разновидност The Show Guy Mitchell Show .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ли бил оженет четири пати: со гитаристот и композитор Дејв Барбур (1943-1951),  глумецот Бред Декстер (1953), глумецот Дејви Мартин (1956-1958) и перкусионистот Jackек Дел Рио (1964-1965) . [ Потребна понуда ] Сите бракови завршија во развод.

Таа го родила своето единствено дете на 23 години, ќерката Ники Ли Фостер на 11.11.1943 година. Таткото на Ники бил првиот сопруг Дејв Барбур. Пеги Ли беше меѓу стотиците уметници чии студиски албуми биле уништени во пожарот Универзал во 2008 година .

Смрт[уреди | уреди извор]

Ли продолжила да настапува во 1990-тите, понекогаш ограничена на инвалидска количка.  По неколку години на лоша здравствена состојба, таа починала од компликации од дијабетес и срцев удар на 21 јануари 2002 година, на возраст од 81.  Таа беше кремиран и нејзината пепел била закопана во базно место со врзуваат споменик на стил во гробиштата на Меморијалниот парк во селото Вествуд, Лос Анџелес.

Нејзината ќерка Ники почина 13 години по неа, на 14 ноември 2014 година.

Оддавање почит на Карнеги Хол[уреди | уреди извор]

Во 2003 година, „Beе има уште една пролет: почит на госпоѓицата Пеги Ли“ се одржа во салата Карнеги.  продукција на уметникот за снимање Ричард Барон , распродадената манифестација вклучувала настапи од Си Колман , Деби Хари , Ненси Синатра , Рита Морено , Маријан Мек Партланд , Крис Конор , Петула Кларк , Марија Мулдаур , Ди Де Бриџвор , Квинси onesонс , Ширли Рог и други. Во 2004 година, Барон го донесе настанот во распродаден Холивуд Боул ,  а потоа и во ЧикагоФестивалот Равинија , со проширени улоги, меѓу кои и Морин МекГуверн , Jackек onesонс и Беа Артур .  На концерт во Карнеги Хол беше емитувана на НПР е JazzSet .

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Ли беше номинирана за дванаесет Греми награди, освојувајќи ја најдобрата современа вокална изведба за нејзиниот хит од 1969 година „Дали е тоа сè?“ Во 1995 година ја доби наградата Греми за животно дело .

Таа ја доби наградата Rough Rider од државата Северна Дакота, Наградата „Пид Пипер“ од Американското здружение на композитори, автори и издавачи (АСКАП), Наградата Претседатели од еснафот на текстописците на Америка , Наградата Ела за животно дело од општеството на пејачи , и Награда за животно наследство од Меѓународниот центар за жени. Во 1999 година, таа беше вклучена во салата на славните на текстописците .

Дискографија[уреди | уреди извор]

Главна статија: Дискографија на Пеги Ли

 • Рендезвус со Пеги Ли (Капитол, 1948)
 • Бени Гудман и Пеги Ли (Колумбија, 1949)
 • Најдоброто за вас: Пеги Ли пее (Капитол, 1950)
 • Пат до Бали: Избори од главната слика (Дека, 1952)
 • Избори од Белиот Божиќ на Ирвинг Берлин (Дека, 1954)
 • Пеги: Песни во интимен стил (Дека, 1954)
 • Песни од блузот на Пит Кели (Дека, 1955)
 • Песни од дамата на Волт Дизни и Трамп (Дека, 1955)
 • Црно кафе (Дека, 1956)
 • Човекот што го сакам (Капитол, 1957)
 • Пеги Ли пее со Бени Гудман (Хармонија, 1957)
 • Улица на соништата (Дека, 1957)
 • Рендезвус со Пеги Ли (Капитол, 1957)
 • Скокни за радост (Капитол, 1958)
 • Работите се занишани “ (Капитол, 1958)
 • Мис Прекрасен (Дека, 1958)
 • Морски школки (Дека, 1958)
 • Убавицата и битката! со Georgeорџ Стринг (Капитол, 1959)
 • Ми се допаѓаат мажите! (Капитол, 1959)
 • Божиќен рингишпил (Капитол, 1960)
 • Латинска ала Ли! (Капитол, 1960)
 • Убави очи (Капитол, 1960)
 • Басен Стрит Исток гордо ја претставува госпоѓата Пеги Ли (Капитол, 1961)
 • Ако одите (Капитол, 1961)
 • Оле ала Ли (Капитол, 1960)
 • Повторно сета Aglow! (1960)
 • Шеќер 'n' зачин (Капитол, 1962)
 • Блуз Крос Кантри (Капитол, 1962)
 • Чудесната Пеги Ли (Дека, 1963)
 • Минк џез (Капитол, 1963)
 • Прекрасната Мис Ли (Светски рекорд клуб, 1963)
 • Јас сум жена (Капитол, 1963)
 • Lубовник (Дека, 1963)
 • Во името на убовта (Капитол, 1964)
 • Повторно во Loveубовта! (Капитол, 1964)
 • Тогаш беше тогаш - сега е сега! (Капитол, 1965)
 • Pass Me By (Капитол, 1965)
 • Гитари а ла Ли (Капитол, 1966)
 • Пендер голема сума $ (Капитол, 1966)
 • Толку сина (Вокалион, 1966)
 • Екстра специјален! (Капитол, 1967)
 • Нешто Гроуви! (Капитол, 1967)
 • 2 шоу ноќно (Капитол, 1968)
 • Дали е тоа сè што постои? (Капитол, 1969)
 • Природна жена (Капитол, 1969)
 • Мост над проблематичната вода (Капитол, 1970)
 • Направете го тоа со вас (Капитол, 1970)
 • Луда во срцето (Вокалјон, 1970)
 • Каде отидоа (Капитол, 1971)
 • Норма Делорис Егстром од Jamејмстаун, Северна Дакота (Капитол, 1972)
 • Пеги Ли (Архива на Еверест, 1974)
 • Ајде да се сакаме (Атлантик, 1974)
 • Огледала (А & М, 1975)
 • Пеги (Полидор, 1977)
 • Во живо во Лондон (Полидор, 1977)
 • Дама на Волт Дизни и Трамп: Сите песни од филмот (Дизниленд, 1979)
 • Близу доволно за (убовта (ДРГ, 1979)
 • Можете да зависите од мене: 14 порано необјавени песни (Глендејл, 1981)
 • Програма Музички творци 116 за Недела на емитување од 4/19/82 ( Musicers , 1982)
 • Лесно слушање со Вуди Херман, Дејв Барбур (Уметничка уметност, 1984)
 • Непоболениот Пеги Ли (Инвестиции, 1985)
 • Ако би можел да бидам со тебе (звучи ретко 1986)
 • Госпоѓицата Пеги Ли ги пее блузот (Музичари, 1988)
 • Песна книга Пеги Ли: Thereе има уште една пролет (Друштво за музичко наследство, 1990)
 • Пеги Ли со Дејв Барбур бенд (Ласерлајл, 1991)
 • Helубовта се одржуваше лесно: Ретки песни од Харолд Арлен (Ангел, 1993)
 • Моменти како ова (Чески, 1993)
 • Во живо 1947 и 1952 година (azzез Бенд, 1993)
 • Црното кафе и други задоволства (МЦА / Дека, 1994)
 • Целосните сесии на транскрипција на Пеги Ли и јуни Кристи Капитол (Мозаик, 1998)
 • Пеги Ли и Бени Гудман: Комплетните снимки (Колумбија, 1999)
 • Изгубените мајстори во 40-ти и 50-тите од Капитол (ЕМИ, 2008)
 • Преземање шанса за Loveубов (Блесок, 2008)
 • На крај: Заборавените снимки на изгубените радио (вистинска музика поминаа, 2015 година)

Пишување текстови[уреди | уреди извор]

Ли беше успешна текстописерка, со песни од филмот Дизни, Лејди и Трамп , за кои ги снабдуваше гласовите за пеење и зборување од четири лика.  Нејзините соработници ги вклучиле Лауриндо Алмеида , Харолд Арлен , Сони Бурк , Си Колман , Војводата Елингтон , Дејв Грусин , Квинси onesонс , Френсис Лаи , Jackек Маршал , Johnони Мандел , Маријан Мекпартланд , Вилард Робисон , Лало Шифрин и Виктор Јанг .

Нејзината прва објавена песна беше во 1941 година, „Малку будала“. "Што повеќе може да направи една жена?" е снимена од Сара Воган со Дизи illилеспи и Чарли Паркер . „ Мачана (Наскоро е доволно за мене) “ беше број еден на табелата за синглови на „Билборд“ девет недели во 1948 година, од недела од 13 март до 8 мај.

Ли беше главна мрежа на Капитол Рекордс кога рокенролот излезе на американската музичка сцена. Таа беше меѓу првите од „стариот чувар“ што го препозна овој нов жанр, како што се гледа од нејзината музичка снимка од „Битлси“ , „ Ренди Newуман“ , „ Карол Кинг“ , Jamesејмс Тејлор и други текстописни текстови. Од 1957 година до нејзиниот последен диск за компанијата во 1972 година, таа произведува постојан тек на два или три албуми годишно што обично вклучуваше стандарди (честопати наредени сосема поинаку од оригиналот), свои композиции и материјал од млади уметници.

Таа ги напиша стиховите за следниве песни:

 • „Не знам доволно за тебе“
 • „Добр ден“, во состав на Дејв Барбур
 • „I'mе одам Фишин“, составен со Дјук Елингтон
 • „Срцето е осамен ловец“
 • " Мажана (Наскоро е доволно за мене) "
 • „Благословувај тебе (за доброто што е во тебе)“, составено со Мел Торме
 • "Што повеќе може да направи една жена?"
 • „Не биди смислена за бебето“
 • „Дух на Њујорк Сити“, составен со Виктор Јанг
 • „Бевте во право, бебе“
 • „Само стара Loveубов на рудникот“
 • "Сè што е Мовин" Пребрзо "
 • „Блескаво море“
 • „Тој е Трамп“
 • „Сијамската мачка песна“
 • „Beе има уште една пролет“
 • „ Johnони Гитара “, компониран со Виктор Јанг
 • „Санс Соуси“, компониран со Сони Бурк
 • "Па што има ново?"
 • „Не пуши во кревет“
 • „Сакам да бидам тука со тебе“
 • „Среќен со блузот“ со Харолд Арлен
 • „Каде можам да одам без тебе?“, Составена од Виктор Јанг
 • „Работите се занишани“
 • „Тогаш беше тогаш“ со Ки Колман

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Филм

 • The Powers Girl (1943) - Пеги Ли - вокалист на Гудман Бенд (нередитиран)
 • Кантрина со сценски врати (1943) - пејач на Бени Гудман оркестар (несакана)
 • Банкет на Мелодија (1946 година, краток предмет)
 • Asеспер во џем (1946 година, краток предмет) - Арпа (глас)
 • Полноќна Серенада (1947 година, краток предмет) - Пеги Марш
 • Пеги Ли и Дејв Барбурскиот квартет (1950 година, краток предмет)
 • Г-дин Музика (1950) - Пеги Ли
 • Theезниот пејач (1952) - yуди Лејн
 • Лејди и Трамп (1955) - Дарлинг / Си и Ам / Пеги Ли (глас, текстописец)
 • Блузот на Пит Кели (1955) - Роуз Хопкинс
 • Славна уметност (1973 година, краток предмет)

Телевизија

 • Која е мојата линија? (28 февруари 1960 година)
 • Шоуто Дани Кеј (22 декември 1966 година)
 • Светот на Пеги Ли - документарен филм изработен за Национална образовна телевизија (16 октомври 1969 година)

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Фридвалд, Вил. Белешки за лагер за најдоброто од Пеги Ли: Годините на Капитол .
 • Гавин, Jamesејмс. Дали е тоа сè што постои? - Чуден живот на Пеги Ли . Атрија книги, 2014 година. ISBN  978-1-4516-4168-4
 • Ли, Пеги. Мис Пеги Ли: Автобиографија . Доналд I. Фине, 1989 година. ISBN 978-1-5561-1112-9[1] [2]
 • Ричмонд, Питер, треска: Lifeивотот и музиката на госпоѓицата Пеги Ли . Хенри Холт и Компани, 2006 година. ISBN 0-8050-7383-3[3] [4]
 • Стром, Роберт. Мис Пеги Ли: Хроника за кариера . Издаваштво Мекфарланд, 2005. ISBN 0-7864-1936-9[5]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]