Ристо Вртев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ристо Вртев
Ристо Вртев
Животописни податоци
Родено имеРисто Вртев
Роден(а)1 јануари 1960
Скопје, Македонија
Жанровипоп, рок
Занимањапејач
Период на активност1980 –

Ристо Вртев (роден на 1 јануари 1960 година во Скопје) — македонски музичар од крајот на 80-те години на XX век до денес, најпознат како композитор, текстописец и вокалист на музичката група Архaнгел. Претходно Вртев бил член на Мизар (прво откровение) и Инола X. Како гостин се појавува на албуми на Вања Лазарова и Кисмет, како и на компилацијата посветена на Мизар. Еден од главните личности во уметничкото движење Македонска Стрељба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]