Прејди на содржината

Архангел (музички албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Архангел“ — музички албум на истоимената македонска рок-група, првобитно објавен во 1991 година од издавачката куќа „Хаос“ од Белград. Во 2000 година, албумот бил повторно издаден од скопската издавачка куќа „Litium Records“.

Песни[уреди | уреди извор]

Албумот ги содржи следниве песни:[1]

 1. Ладно оружје
 2. Гордост
 3. Исус
 4. Златно жолто
 5. Превез
 6. Молк
 7. Луна
 8. 2 во 1
 9. Брчки
 10. Архангел

Автор на сите песни на албумот е Ристо Вртев. Албумот бил снимен во студиото „Јатаган“ во 1991 година; продуцент и инженер на звукот бил Тоше Попсимонов, негов помошник бил Димитар Димовски, а мастерот го направил Никола Димушевски. Автор на обвивката на албумот е Златко Трајковски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Архангел, Архангел 1. Litium Records 001, 2000.
 2. Архангел, Архангел 1. Litium Records 001, 2000.