Петар Јанков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петар Јанков
Родено имеПетар Јанков
Роден(а)1967
Скопје, Македонија

Петар Јанков ((роден во 1967 година во Скопје) — македонски поранешен член на музичката група Архангел. Завршил градежен факултет во Скопје.

Објавувал карикатури во Студентски збор, Остен, Дневник, Време, Шпиц, Утрински весник и Нова Македонија. Уште во 1987 година освоил Прва награда на конкурсот за карикатури во Студентски збор. Добивал награди и на некои меѓународни конкурси во Кореја, Полска, како и на конкурсот на Обединетите Нации за политичка карикатура во 2010 и 2011 год. Неговите политички карикатури во Дневник и Време позитивно ги оцениле и некои светски политичари меѓу кои Романо Проди и Теодорос Пангалос.

Се занимава и со 3D анимација, како и со музика.