Кисмет (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кисмет - македонска рок-група, основана во 1993 година од гитаристот на „Мизар“, Горазд Чаповски. Успешно комбинирајќи ги македонскиот фолклор и дарк-рокот, таа станала една од највлијателните групи на македонската музичка сцена.

Состав[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Во јануари 1993 година, „Кисмет“ ја снимиле песната „Heaven in Asia“ која била објавена на компилацискиот албум „Македонски документ“, објавен во 1994 година.[1] покрај тоа, групата ги објавила следниве самостојни албуми:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски документ / Macedonian Document step 1. ТРОТ, CD 001, 1994.