26 април (починале)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
757  Стефан IIримски папа.
1731  Даниел Дефо — англиски писател, новинар и памфлетист.
1916  Марио де Са-Карнеиро — португалски писател.
1984  Каунт Бејзи — американски џез-музичар.