Чарлс Рихтер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Чарлс Рихтер (Хамилтон, Охајо, 26 април 1900 - Пасадена, Калифорнија, 30 септември 1985), еден од пионерите на сеизмологијата и творец на скалата според која се мери јачината на земјотресот.