Том Велинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Том Велинг
Том Велинг, 2010
Роден(а)Томас Џон Патрик Велинг
ЗанимањеГлумец
Активен2000 – сè уште
СопружникЏејми Вајт (сè од 2002)

Томас Џон Патрик „Том“ Велинг[1] (англиски: Thomas John Patrick „Tom“ Welling) (роден на 26 април 1977[2]) е американски глумец, режисер и поранешен модел, најмногу познат по своето непрекинато толкување на Кларк Кент во телевизиската серија Смолвил. Филмови во кои има глумено се: Cheaper by the Dozen и неговото продолжение и римејкот од 2005 на Маглата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ep 1: Tom Welling“. Inside of You with Michael Rosenbaum. Архивирано од изворникот May 24, 2021. Посетено на May 18, 2018 – преку Google Podcasts.
  2. Audrey Fine (September 26, 2006). „Getting to Know: Tom Welling“. Seventeen. Архивирано од изворникот March 9, 2018. Посетено на March 8, 2018.