Дорсетска култура

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дорсет)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорсет резба на бела мечка пронајдена на островот Иглулик
Дорсет резба на морски цицачи
Максимален обем на културата „Доцна Дорсет“ (500–1000 н.е.)

Дорсетска култура — палео-ескимска култура, која траела од 500 п.н.е. до меѓу н.е. 1000 и 1500, што следувало пред Дорсет и му претходело на Инуит во Арктикот на Северна Америка. Именувана е по Кејп Дорсет во Нунавут, Канада, каде се пронајдени првите докази за нејзиното постоење. Културата е дефинирана како четири фази, како резултат на различните технологии во врска со ловот и правењето алатки. Артефактите вклучуваат карактеристични триаголни крајни лопатки, светилки од сапун камен и распрскувачи .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]