Церемонијални грофовии во Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Церемонијални грофовии
Also known as:
географски грофовии
English ceremonial counties 1998.svg
Категорија намесништва
Место Англија
Составна на Региони
Број 48 (as of 2009)
Населенија 8.000–8.167.000[1]
Површини 3–8.611 км²
Густини 62–4.806/км²

Церемонијалните грофовии (анг. ceremonial counties) се области во Англија со назначени лордови-намесници (Lords Lieutenant), и се дефинираат од страна на владата во однос на метрополските и неметрополските англиски грофовии. Истите често се користат во географски контекст, и во тоа својоство понекогаш се нарекуваат географски грофовии[2].

Список на грофовии[уреди | уреди извор]

Според правните уредби, Англија ги има следниве грофовии:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Податоци според пописот во 2011 г.
  2. „Историја на грофовиите“. jonathan.rawle.org. Џонатан Рол. 2007. http://jonathan.rawle.org/hyperpedia/counties/history.php. посет. 8 декември 2007 г.  (англиски)
  3. Текст на The Avon (Structural Change) Order 1995 (S.I. 1995/493) Part III: New Counties во изворен облик во Обединетото Кралство — База „Британско статутно правопосет. 3 мај 2011 г (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]