Пабло Уртасун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пабло Уртасун
Уртасун на Тур Даун Андер 2009.
Лични податоци
Цело имеПабло Уртасун Перез
Роден29 март 1980 (1980-03-29) (39 г.)
Урдијаин, Шпанија
Висина1,77 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубПиноРоад
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2003 Тим ЦСЦ (стажант)
Професионални клубови
2005–2006
2007–2008
2009–2013
2014–
Каику
Либерти Сегурос Континентал
Еускалтел-Еускади
ПиноРоад
Последна промена
10 јануари 2015

Пабло Уртасун Перез (шпански: Pablo Urtasun Pérez; р. 29 март 1980 во Урдијаин, Навара) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континенталнма екипа ПиноРоад.[1] Во 2013, Уртасун ја забележал својата прва победа во сезоната со претекнување на неговите ривали на првата етапа на Вуелта а Кастилја и Леон.[2]

Уртасун се приклучил на екипата ПиноРоад за сезоната 2014, откако неговата претходна екипа, Еускалтел-Еускади[3], се распаднала на крајот на сезоната 2013.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. Етапа 3 Вуелта а Навара
2006
1. Етапа 1 Волта ао Алентежо
2. Краен пласман Трка околу Рајнска област-Пфалц
2007
1. Етапа 3 Вуелта а Ла Риоха
2008
1. Етапа 5 Вуелта а Астурија
5. ГП де Лодио
2009
3. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2010
1. Етапа 1 Вуелта а Астурија
2012
1. Етапа 7 Трка околу Британија
2. Вуелта а Ла Риоха
3. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
2013
Вуелта а Еспања Награда за борбеноста на етапа 3
2. Класика Примавера
4. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
1. Етапа 1

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро СО
Jersey yellow.svg Тур 148 134
Jersey red.svg Вуелта 100 122

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ороз и Уртасун се приклучуваат на новата екипа во Чиле“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 30 ноември 2013 (посет. 25 декември 2013 г).
  2. Питер Хајмас. „Уртасун победи на воведната етапа на Вуелта а Кастилја и Леон“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 12 април 2013 (посет. 13 април 2013 г).
  3. „Еускалтел-Еускади (EUS) – ESP“. Светска турнеја UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. конс. 5 јануари 2013. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]