Прејди на содржината

1184 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1185 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1185 п.н.е.
MCLXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 5
Старогрчка ера409 пред 1. олимпијада
Асирски календар3566
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1777
Берберски календар−234
Будистички календар−640
Бурмански календар−1822
Византиски календар4324–4325
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
1512 или 1452
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
1513 или 1453
Коптски календар−1468 – −1467
Етиопски календар−1192 – −1191
Еврејски календар2576–2577
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1128 – −1127
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1916–1917
Холоценски календар8816
Ирански календар1806 п.п. – 1805 п.п.
Исламски календар1861 п.х. – 1860 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1149
Мингуо-календар3096 пред Р. Кина
民前3096年
Нанакшахи−2652
Тајландски сончев календар−642 – −641
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−1058 или −1439 или −2211
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
−1057 или −1438 или −2210

1184 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1184. година пред новата ера, 184. од вториот милениум п.н.е., 84. од 12 век п.н.е. и петта од 1180-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4324 и 4325 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3566 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2576 и 2577 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 431 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1184 година се протега во 1452 и 1453, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1512 и 1513 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 641 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1860 и 1859 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...