Прејди на содржината

1134 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 13 век п.н.е. 12 век п.н.е. 11 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1135 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1135 п.н.е.
MCXXXIV п.н.е.
Староегипетска ераXX династија, 55
Старогрчка ера359 пред 1. олимпијада
Асирски календар3616
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−1727
Берберски календар−184
Будистички календар−590
Бурмански календар−1772
Византиски календар4374–4375
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
1562 или 1502
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
1563 или 1503
Коптски календар−1418 – −1417
Етиопски календар−1142 – −1141
Еврејски календар2626–2627
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1078 – −1077
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1966–1967
Холоценски календар8866
Ирански календар1756 п.п. – 1755 п.п.
Исламски календар1810 п.х. – 1809 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар1199
Мингуо-календар3046 пред Р. Кина
民前3046年
Нанакшахи−2602
Тајландски сончев календар−592 – −591
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1008 или −1389 или −2161
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
−1007 или −1388 или −2160

1134 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1134. година пред новата ера, 134. од вториот милениум п.н.е., 34. од 12 век п.н.е. и петта од 1130-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4374 и 4375 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3616 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2626 и 2627 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 381 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1134 година се протега во 1502 и 1503, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1562 и 1563 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 591 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1809 и 1808 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...